fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Končí již v neděli 26.5.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Co jsou to opce?

Co jsou to opce a co je to opční kontrakt se kterým obchoduji?

Opce představují typ finančních derivátů. Jsou to deriváty, protože cena opce je spojena s cenou něčeho jiného.

Konkrétně se jedná o smlouvy, které udělují právo, nikoli však povinnost koupit nebo prodat podkladové aktivum za stanovenou cenu k určitému datu nebo před ním. Konkrétně se jedná o smlouvy, které udělují právo, nikoli však povinnost koupit nebo prodat podkladové aktivum za stanovenou cenu k určitému datu nebo před ním.

Právo na nákup se nazývá nákupní opce a právo na prodej je prodejní opce.

Opce přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

Pojďme na to z jiné stránky. Finanční trh představuje spoustu možností a aktiv se kterými můžeme obchodovat.

Můžeme kupovat akcie, měny, komodity, a další finanční deriváty, jako jsou ETF, CFD a taky opce.

Pokud se např. rozhodneme, že chceme obchodvat akcie, tak máme možnost buď koupit klasickou akcii a nebo můžeme koupit opci na danou akcii.

To samé je u komodit. Pokud budeme chtít koupit zlato, tak můžeme koupit klasický kontrakt zlata, kterému se říká futures nebo můžeme koupit opce na zlato.

Dále můžeme s opcemi kupovat měny a ETFka, pokud teď nevíte, co např. etf znamená, tak to není klíčové, důležité je aby jste věděli, že  opce, jsou nástroj se kterími můžeme obchodovat akcie, indexy, komodity, měny a finanční deriváty jako jsou např. ETF o kterých si povíme v dalších článcích a videích.

Opce nám dávají tudíž velké možnosti. Pokud např. obchodujete forex, tak s opcemi můžete kupovat euro, dolar, japonský jen, pokud máte rádi komodity, tak můžete kupovat opce na zlato, stříbro, ropu, akcie zlatých těžařů, akcie ropných společností, mužete kupovat opce na jednotlivé sektory právě pomocí ETF a samozřejmě tisíce jednotlivých akcií z celého světa.

Opce je samostatný kontrakt, který je vázán vždy na podkladové aktivum. Podkladovým aktivem mám na mysli právě jednotlivé akcie, jako je např. GOOGL, TESLA, APPLE, indexy, jako je např. S&P 500 nebo Nasdaq a komodity nebo měny. Pro jednodušší pochopení budeme podladovému aktivu říkat akcie.

A podle toho, jak se pohybuje cena akcie, tak se pohybuje i cena opce. Ale není to pouze cenový pohyb akcie, který ovlivnuje cenu opce. Protože, když koupíme klasickou akci na ceně 100 USD a vzroste na 110 USD, tak víme, že jsme 10 USD v zisku. U opcí to takto není. Je tam více faktorů, které ovlivňují cenu opce a postupně je probereme, ale nejzásadnější z nich je čas!

Každá opce má svůj čas vypršení, který si při obchodování můžeme libovolně zvolit.

Můžeme koupit opci na týden,  měsíc nebo i třeba rok nebo 2 roky. Opce na týden bude levnější než opce na rok.

Ale abychom si řekli úplný základ, co to opce je, tak je to vlastně dohoda mezi kupujícím a prodávajícím o budoucí ceně.

Při klasické transakci, abychom si vysvětlili ten rozdíl máte např. akcii, která stojí 10 USD, vy jako kupec ji budete chtít koupit, tak přijdete na trh a a zadáte příkaz na nákup akcie za 10 USD, naproti vám přijde prodávající a prodá vám ji za 10 USD a vy vlastníte jednu akcii.

Pokud cena akcie bude růst, tak budete vydělávat a pokud bude padat, tak budete prodělávat. Pokud byste se rozhodl ale koupit opci, tak si můžete zvolit cenu, za kterou byste v budoucnu chtěli tu danou akcii nakopupit. To znamená, že pokud je akcie na 10 USD, tak vy můžete koupit opci na 14 USD zvolíte si čas vypršení, třeba týden. A pokud cena stoupne nad úroveň 14 USD třeba na 16, tak vyděláte.

A pokud byste opci nechali vypršet – počkali až skončí její životnost neboli čas, tak pak máte pravo tuto akcii koupit na 14 USD i když by byla aktuálně cena na 16 USD. A hned ji můžete prodat za 16 USD a inkasujete 2 USD zisk.

 Tou cestou, ale jak my obchodujeme opce je, že je nikdy nenecháme dojít opce do úplného vypršení, protože nechceme vlastnit žádnou akcii, chceme vydělat na pohybu ceny opce. Nakoupené opce vždy uzavřeme před časem vypršení. Čili vyděláváme čistě na opcích.

Call opce

Call opce může být považována za vklad pro budoucí účel.

Například developer pozemků může chtít v budoucnu koupit volné místo, ale bude chtít uplatnit toto právo pouze v případě, že budou zavedeny určité zákony o územním plánování.

Developer si může od vlastníka půdy koupit kupní opci, aby koupil část z 250 000 dolarů v příštích 3 letech. Je samozřejmé, že majitel půdy neudělí tuto možnost zdarma a developer tedy musí přispět zálohou, aby zablokoval toto právo.

Pokud jde o opce, tato cena je známá jako prémie a je cenou smlouvy o opcích. V tomto příkladu může být prémie 6 000 dolarů, které developer platí majiteli půdy.

Uplynuly dva roky a nyní je schváleno územní plánování. Developer uplatňuje svoji volbu a koupí pozemek za 250 000 dolarů – i když se tržní hodnota tohoto pozemku zdvojnásobila.

Put opce

Put opce může být na druhé straně považována za pojistnou smlouvu.

Náš developer pozemků vlastní velké portfolio akcií a je znepokojen tím, že v příštích dvou letech může dojít k recesi. Chce mít jistotu, že pokud nastane finanční krize, jeho portfolio neztratí více než 10 % jeho hodnoty.

Pokud je akciový index S&P 500 v současné době obchodován na 2500, může si koupit prodejní opci, což mu umožní prodat index na 2250 v příštích dvou letech. Pokud za šest měsíců trh oslabí o 20 %, což je o 500 bodů v jeho portfoliu, získal 250 bodů tím, že byl schopen prodávat index na 2250 – kombinovaná ztráta pouhých 10 %.

Ve skutečnosti, dokonce i když trh klesne na nulu, bude ztráta jen 10% vzhledem k jeho prodejní opci. Opět bude nákup opce přenášet cenu (její prémie) a pokud trh během této doby neklesne, prémie se ztratí.

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o opcích se můžete těšit na téma: Nákup a prodej akcií.

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Přejděte do opční sekce a zdělávejte se v oblasti opcí dál. Přehrajte si všechna videa, která vás vezmou od začátečníka k profesionálům a pomohou vám dosáhnout konzistentních zisků o kterých sníte. Zdarma.

Podívejte se, jak obchoduji s opcemi.

Co jsou to opce?

Opce jsou finanční deriváty. Jsou to deriváty, protože cena opce je spojena s cenou podkladového aktiva. Je to dohoda mezi kupujícím a prodávajícím o budoucí ceně. Burzovní opce používají velmi často obchodníci s akciemi, investoři i spekulanti. Naučte se, jak fungují opce v online videích zde.

Jaké jsou typy opcí?

Existjí CALL a PUT opce. Oba typy můžeme nakoupit i prodat (neboli vypsat). Takže můžeme koupit call opci, prodat (neboli vypsat) call opci, koupit put opci i prodat put opci. Zůstaneme zatím u toho, že budeme opce pouze kupovat. Pokud nakoupíme call opci, tak to znamená že spekulujeme na rust ceny akcie. Předpokládáme, že cena akcie nebo jiného podkladového aktiva bude posilovat. Pokud nakoupíme put opci, tak to znamená že zaujímáme short nebo krátkou pozici na akcii a předpokládáme, že cena bude klesat. Čili budeme vydělávat, pokud cena akcie bude klesat. Přehrajte si celou videolekci zde.

Jak funguje časový úpadek opce?

Každá opce má svůj čas expirace, můžeme říct, že má svoji životnost. Tento faktor hraje klíčovou roli u ceny opce. Je důležité vědět, že pokud budeme opce kupovat, ať už koupíme call opci nebo koupíme put opci, tak čas působí proti námPokud opce vypíšeme neboli prodáme, tak čas hraje pro nás a naše pozice benefituje z časového úpadku. Pojďme se podívat na časový diagram opce… Vše o očasovém úpadku opce najdete tady.

Napsat komentář

Extra sleva na všechny tréninky a LIVE Roomy. Pouze do neděle 26.5.

Days
Hours
Minutes
Seconds