fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Neobvyklá opční aktivita. Jak funguje a jak ji obchodovat?

Facebook
Twitter
LinkedIn

V dobách, kdy se většina obchodování uskutečňovala na parketu, obchodníci identifikovali neobvyklou aktivitu opcí (nebo jakékoli jiné aktivum) prostřednictvím otevřeného protestu: křik a ruční signály.

Když se úroveň aktivity v rámci možnosti dramaticky zvýšila, bylo to znamení, že se někdo pozicuje a pravděpodobně něco ví. Nebylo neobvyklé, že se obchodníci na parketu na těchto objednávkách vozili.

V dnešní době, kdy jsou obchodní parkety většinou pryč, způsob, jakým identifikujeme velké peníze přicházející do opcí, je jednoduše pomocí screenů objemu a akcií. Pokud opce, která obvykle obchoduje s několika kontrakty denně, najednou obchoduje s 5 000 kontrakty za den, někdo sází na to, že se blíží velký pohyb.

Neobvyklá opční aktivita jednoduše identifikuje konkrétní opční kontrakty, které obchodují s velkým objemem v poměru k průměrnému dennímu objemu kontraktu.

Tento vysoký relativní objem někdy neznamená něco velkého. Někdy se jedná pouze o tzv. zajištění (hedgování svých pozic na akciích) a obchodníci tyto objednávky špatně chápou, ale někdy neobvyklá opční aktivita naznačuje, že se blíží velký pohyb podkladových akcií.

Musíme mít na paměti, že opce mají expiraci – datum vypršení platnosti. To znamená, že kupující těchto obrovských pozic opcí očekávají, že se pohyb uskuteční před datem vypršení platnosti opce.

Pokud uvidíme vysoký relativní objem u týdenní opce, víme, že někdo velmi brzy očekává velký pohyb.

Pokud to porovnáme s přímým nákupem akcií, může to být instituce vytvářející dlouhodobou pozici bez očekávání vzestupné cenové akce v krátkodobém horizontu.

Identifikace aktivity neobvyklých opcí


Prvním předpokladem neobvyklé aktivity opcí je, že celkový objem musí být násobkem jeho průměrného denního objemu, obvykle alespoň pětkrát průměrného denního objemu. Čím výše, tím lépe.

Přestože každá opce, která obchoduje s vysokým relativním objemem, stojí za zvážení, chceme věnovat zvláštní pozornost opcím, které vytvářejí velké individuální objednávky.

To naznačuje, že jeden obchodník nebo instituce nakupuje, což naznačuje, že někdo může mít nějaké zasvěcené informace. Za „velkou individuální objednávku“ považujeme velikost přibližně jednoho dne průměrného objemu.

Příklad


Pokud je průměrný denní objem opce asi 5 000 kontraktů, hledáme objednávky  na 5 000 kontraktů a více. Ačkoli je to dobré znamení, není to požadavek, protože někteří obchodníci budou skrývat svou velikost prováděním objednávek v malých blocích.

Na akciovém trhu je sledování toku objednávek takto komplikovanější kvůli fragmentaci obchodních míst a pravidel hlášení obchodu.

Na trhu s opcemi však všechny obchody musí projít hlavní směnou v jednom bodě, což znamená, že na trhu s opcemi neexistují žádné skutečné „temné pooly“ (dark pooly), protože vidíme, že se všechny obchody „tisknou na pásku“ relativně krátce po jejich provedení.

Dále je rozhodně vhodnější hledat neobvyklé opční aktivity v rámci krátkodobých out-of-the-money kontraktů. Značný objem opcí OTM naznačuje, že se v krátké době očekává velký pohyb.

 

Jak najít neobvyklou aktivitu opcí

Neobvyklou aktivitu opcí najdete pomocí speciálního scanneru, který dokáže zachytit v reálném čase procházející opční objednávky a vyhodnotit, jestli se jedná o neobvyklou objednávku.

Proto jsme vytvořili profesionální software TradeStreet Flow, který v reálném čase tuto neobvyklou aktivitu opcí zachytí a přehledně pak seřadí.

Dokáže dokonce zachytit, pokud instituce provádí objednávky po menších blocích, aby zamaskovala svůj velký nákup. Naše AI (umělá inteligence) pozná, že objednávky pochází z jednoho místa v reálném čase a sjednotí je do jednoho bloku, který poté zobrazí v tabulce. 

Přehrajte si trénink, kde vysvětluji, jak TradeStreet Flow používám k obchodování >

 

Neobvyklá opční aktivita je často zajištění (hedging)

Pamatujte, že většinu akciového trhu v dnešní době vlastní velké instituce. Tyto instituce obvykle budují své pozice v akciích několik měsíců a plánují akcie dlouhodobě držet.

Mnohokrát, když instituce pociťují nestálost na trhu, ať už jde o vyhlášení výsledků firem nebo nadcházející zprávy, rozhodnou se ochránit některé své akcie nákupem opcí.

Je důležité mít na paměti, že často jsou neobvyklé aktivity opcí způsobeny velkým zajištěním (hedgem), nikoli někým, kdo vyjadřuje směrový pohled.

Důvodem je to, že obecně chtějí držet své akcie. Mají dlouhodobý pohled na akcie a krátkodobá volatilita jejich pohled nezmění.

Protože však obchodují s klientskými penězi, nechtějí, aby se jejich klienti báli a stáhli své investice, protože v jednom kvartálu vykazují malou ztrátu kvůli velkému pohybu na jedné akcii.

Protože také institucím trvá pozice budovat tak dlouho, než si vybuduje plnou pozici, nemůže ji rychle prodat, aniž by to výrazně ovlivnilo trh. Je třeba také zvážit daňové důsledky prodeje akcií.

Vzhledem k výše uvedeným důvodům obecně dává institucím mnohem větší smysl využívat opce ke snížení jejich krátkodobé pozice na akciích, než ve skutečnosti k prodeji akcií.

 

Otevírání a uzavírání objednávek

Kromě možnosti, že neobvyklý příkaz je jednoduše zajištěním (hedgem), může být objednávka také závěrečným příkazem. Závěrečný příkaz je, když obchodník s opcemi uzavírá svou pozici.

Většinu času lze zavírací příkaz dobře zjistit, protože na příkazy burzy nebo makléře je obvykle umístěn otevírací nebo uzavírací ukazatel. Ne vždy to však platí.

V těchto situacích lze dešifrovat závěrečný příkaz z otevíracího příkazu pozorováním Open Interestu, ale ani tato metoda není neomylná.

Fond A je například přesvědčen, že akcie ABC s malým tržním kapitálem dosáhne pohybu o více než 30% před vypršením týdenních opcí. Zavádějí nákupní příkaz na opcích v  OTM a objednávku vyplňuje firma vytvářející trh (market maker).

Tvůrce trhu (market maker) nyní vypisuje několik tisíc opcí v OTM na nelikvidní akcii, ​​a tak k zajištění zajišťuje použití dalších opčních objednávek a podkladové akcie. Oba příkazy byly otevírací příkazy, což zvyšuje Open Interest.

Toto je jedna ze situací, kdy můžeme usoudit, že neoznačený příkaz byl příkazem úvodním.

V jiných případech může být protistranou obchodu někdo, kdo používá svůj příkaz k uzavření vlastní velké pozice opcí OTM. V tomto případě je čistý vliv na Open Interest nulový, což ztěžuje vyvozování závěrů.

Když je objem výrazně vyšší než Open Interest, je pravděpodobné, že velká objednávka byla úvodní objednávkou.

 

Na co si dát pozor

Někdy uvidíme, že ve flow se objeví neobvyklý pokyn k opcím, jen aby bylo slyšet oznámení o akviziční nabídce nebo o tom, že zajišťovací fond zaujímá významnou pozici v akciích.

Tyto typy katalyzátorů jsou nepředvídatelné a objednávka velkých opcí byla v podstatě jediným indikátorem toho, že se něco děje. Jindy jsou však věci trochu transparentnější a podezřelé.

Často před vypršením platnosti opcí uvidíme velké neobvyklé aktivity,

Na kterou stranu obchodu
Obecně platí, že pokud se obchod uskutečnil na ASK nebo nad středem, obchod je obvykle zahájen kupujícím. Pokud se obchod uskutečnil pod středem nebo na BID, obchod je obecně iniciován prodejcem (vypisovatelem).

Před katalyzátorem
Existují dva typy katalyzátorů: transparentní katalyzátory a neočekávané katalyzátory. Když vidíme před transparentním katalyzátorem neobvyklou aktivitu, jako je například zpráva o zisku, víme, že velká objednávka pravděpodobně buď sází, nebo se proti výkazu zisků zajišťuje. Zde je několik typů transparentních katalyzátorů:

Zpráva o výdělcích
Oznámení o dividendách
Uvedení produktu


Pak existují neočekávané katalyzátory. Jsou to události, které nebyly předem zveřejněny v dokumentech nebo tisku, přicházejí odnikud a trh musí reagovat za běhu. Mnohokrát uvidíte neobvyklou aktivitu bez průhledného katalyzátoru, jen aby vlivný analytik z ničeho nic zvýšil cenu akcie. Zde je několik typů neočekávaných katalyzátorů:

Aktivistický investor zaujímající postavení ve společnosti
Shotař vydává „krátkou zprávu“.
Vlivný analytik upgraduje nebo downgraduje akcie
Generální ředitel má neočekávaný komentář
Obnovení účetnictví
Neobvyklá náhlá událost


Příklad jedu nalezeného ve výrobku balené potravinářské společnosti apod…

 

Přehrajte si trénink, kde vysvětluji, jak TradeStreet Flow používám k obchodování >

 

Doufáme, že to pomohlo. 

Tým TradeSmart

Napsat komentář

Kdo je Dominik Kovařík?

Dominik Kovařík je profesionální investor a trader, který obchoduje již od roku 2008 a předává ostatním jeho letité zkušenosti.

Jeho tréninky prošlo již přes 1 600 investorů a na sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube ho sleduje přes 20 000 lidí. 

Jeho videa o investování a tradingu mají více jak 2 miliony zhlédnutí.

Je tvůrcem největší komunity investorů a traderů v ČR a na Slovensku.

Je spolu-zakladatel profesionálního trading softwaru TradeStreet.

 

Odebírejte nová videa na svůj e-mail a staňte se lepším obchodníkem

Vaše osobní údaje (jméno a emailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Odebírat videa“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných videí a emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu. 

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.