fbpx

Začínáte obchodovat nebo se Vám nedaří? Přihlaste se na březnový Trading LIVE Workshop. Začínáme 1.3.

AKCIE – co jsou a jak s nimi vydělávat?

Akcie jsou cenné papíry společností, které můžeme nakupovat nebo prodávat. Pokud chceme ale obchodovat s akciemi a slušně se s tím živit, tak budeme potřebovat poměrně velký kapitál, protože zde nemáme žádnou páku. Akcie jsou vhodné pro ty, kteří jsou konzervativní, mají velký kapitál a chtějí investovat dlouhodobě. Z akcií můžete benefitovat, pokud trefíte směr a pokud se firmě daří, tak vám vyplácí dividendy. Ne všechny společnosti ale dividendy vyplácejí. Dividendy se mohou vyplácet a pohybovat podle toho, jak se dané společnosti daří.

Definice akcie

Akcie je certifikát neboli cenný papír pomocí kterého si koupíte podíl ve společnosti. Čím více akcii vlastníte, tím větší podíl ve společnosti máte.

Jak fungují akcie?

Jako majitel akcií neboli držitel akcií máte podíl na majetku a výdělcích. Představte si člověka, budeme mu říkat Honza, který založí společnost a začne podnikat. Pro rozběhnutí nebo rozvinutí společnosti potřebuje 100 000 USD, ale nechce si je půjčit od banky. Místo toho Honza vloží do společnosti pouze 10 000 USD a najde dalších 9 investorů. Každý z nich vloží také 10 000 USD. Honza dá na oplátku každému investorovi certifikát (akcii), která představuje hodnotu 10% společnosti. Certifikát představuje 10% hodnoty z majetku firmy a budoucích výdělků. Po jednom roce se společnosti daří dobře a celková hodnota společnosti vzroste na 200 000 USD. To znamená, že každá akcie společnosti má nyní hodnotu 20 000 USD. 200 000 USD děleno 10 akcií. To je dvojnásobek původního vkladu každého investora. Investoři mohou prodat své akcie dalším investorů se 100% ziskem. Takto jednoduše fungují akcie. Akcie se kupují a prodávají každý den na hlavních burzách po celém světě.

Akcie nabízí velké možnosti obchodování, pokud chcete být konzervativnější obchodník nebo investor, tak můžete obchodovat také akciové index, které představují jednotlivé akcie. Nejznámějším akciovým indexem je S&P 500, který představuje 500 největších společností v USA. Pokud nakoupíte tento akciový index, znaméná to, jako byste nakoupili 500 akcií obsažených v indexu. To je jeden z důvodů, proč ke své analýze aktivně sleduji tento index, protože, tak jak se hýbe S&P 500, tak se hýbe 80 % akcií.

akcie

Jak obchoduji akcie?

Akcie patří k mým nejoblíbenějším nástrojům se kterými obchoduji každý den. Krom dlouhodobých investic do jednotlivých akcií a indexů obchoduji akcie převážně s opcemi. obchoduji je intradenně, swingově i dlouhodobě pomocí opčních strategií, které mi dávají exponenciálně vyšší zhodnocení s daleko menším rizikem a mnohem menším kapitálem než je potřeba pro obcodování s akciemi. Jak obchoduji akcie s opcemi se můžete dozvědět v Opční členské sekci.

Doufám, že to pomohlo.

 

Následující článek: Opce

Předchozí článek: Komodity Futures

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.