fbpx

Časový úpadek opce

Každá opce má svůj čas expirace, můžeme říct, že má svoji životnost. Tento faktor hraje klíčovou roli u ceny opce. Je důležité vědět, že pokud budeme opce kupovat, ať už koupíme call opci nebo koupíme put opci, tak čas působí proti nám. Pokud opce vypíšeme neboli prodáme, tak čas hraje pro nás a naše pozice benefituje z časového úpadku. Pojďme se podívat na časový diagram opce.

časový úpadek opce

Zde vidíte, jak každá opce ztrácí svou hodnotu v důsledku času blížící se expirace. Berte na vědomí, že tento graf počítá s tím, že podkladové aktivum neboli akcie se nehýbe. Chci aby jste věděli, že pokud se cena akcie do které vstoupíte nebude hýbat, tak opce bude přesně takto díky blížící se expirace ztrácet svou hodnotu.

Na levé straně grafu máme hodnotu opce na začátku. Spodní osa nám znázorňuje počet dní do expirace opce. Vidíte, že čím jste dál od expirace, čili od 0, tak je opce línější, neztrácí příliž mnoho na své hodnotě. Mezi 120 – 90 dny ztratí jen malé procento ze své hodnoty. Mezi 90 – 60 dny ztratí o trochu větší procento své hodnoty, ale stále je to velmi málo, mezi 60-30 dny ztratí již více než ztratila od 120 – 60 dnů, ale ten největší časový úpadek je od 30 do 0 dní, čili do konce expirace. Tam je vidět, že za 30 dní, kdyby se akcie nehýbala, tak opce ztratí celý zbytek, skoro třičtvrtě své čsové hodnoty. Proto, pokud chtete pouze kupovat opce – je lepší si dát větší časovou rezervu, protože tam je menší časový úpadek pro případ, že se akcie hned nepohne vaším směrem nebo pokud budete obchodovat dlouhodbější graf a budete chtít chytit větší pohyb, pokud by nám nepřišel pohyb, který očekáváme. Protože víme, že za posledních 30 opce ztratí většinu své hodnoty, tak v tomto časovém intervalu je ideální opce vypisovat neboli prodávat, protože jak už víte z předchozího videa „Rozdíly mezi nákupem a výpisem opcí„, pokud opci vypíšeme, tak získáváme od kupujícího prémium a naše pozice benefituje z časového úpadku a v tomto období bude benefitovat nejefektivněji (neboli nejrychleji). Stačí nám, když se opce udrží nad nebo pod vypsaným strikem a ani nemusí nic dělat, abychom vydělali peníze. Pokud mě uvidíte nakupovat opce s kratší expirací než je 30 dnů, tak je to proto, protože mám specifickou strategii a abych vydělal, tak se daná akcie musí výrazně za krátkou dobu pohnout mým směrem, to je v případě, že koupím call opci na 15 nebo 5 dní, tak potřebuji výrazný pohyb nahoru a v případě put opce potřebuji pohyb dolů + ideálně rostoucí volatilitu, ale tím vás teď nechi plést.

Ale pokud bych měl všeobecně určit vhodný čas pro nákup opce v případě swingového obchodu, který beru, že trvá méně než měsíc, tak je to kolem 40-60 dnů do expirace. Za méně než 30 dní do expirace, pokud nemáte strategie, které vás upozorní na větší než očekávaný pohyb doporučuji spíše opce pouze vypisovat neboli prodávat, protože časový úpadek hraje pro nás.

Tady je krásně vidět, že když koupíte např. call opci a akcie se nebude hýbat, tak vaše pozice bude ztrácet na hodnotě, proto nám musí přijít co nejdříve pohyb naším směrem. Naopak pokud byste call opci vypsali, tak i když by trh nešel v tomto případě dolů a zůstal stát na místě nebo obchodoval v nějakém pásu kolem naší vstupní ceny, tak budeme vydělávat a čím budeme blíže k expiraci, tím rychlejší výdělek bude.

V dalším videu půjdeme přímo do platformy a ukážeme si, kde si stáhnout demo a jak se v opční platformě orientovat.

Dotazy pište buď to do komentářů nebo na mail: dominik@tradesmart.cz

Následující video: Jak si založit demo účet a orientovat se v opční platformě>

< Zpět na nástěnku
 


Klikněte sem a začněte

6 komentářů u „Časový úpadek opce“

 1. Zdravím,
  není mi jasné co se stane pokud budu mít nakoupenou např. CALL ITM opci a neprodám ji do doby expirace. Přijdu o nákupní investici i o případný zisk ITM opce?
  Mirek

  Odpovědět
  • Zdravím,

   děkuji za dotaz. Záleži na tom, kde je opce v době expirace. Pokud je OTM, tak vyprší bezcenná. Není potřeba ji zavírat. Pokud je opce v době expirace v ITM a vy ji nezavřete, tak to bude tzv. automatický Excersize (uplatnění). Váš broker by se měl ujistit, zda máte dostatečný kapitál pro nákup akcie nebo podkladového aktiva na vaší Strike ceně (v případě nákupu call opce) nebo máte možnost akcie dodat (vypůjčit si je) v případě nákupu put opce. V obou případech vaše nakoupená call nebo putt opce bude automaticky uplatněna a buď to budete vlastnit akcie (call) nebo je budete muset dodat (put). Jednomu studentovi se také stalo to, že mu ITM opci broker automaticky zavřel, protože neměl dostatečný kapitál na nákup akcií. Osobně z 99% opce nenechávám uplatňovat a nedržím je až do posledních minut. Zavírám vždy před expirací. Doufám, že to pomohlo. Ať se daří!

 2. Ahoj Dominiku když koupím put opci tak po čase put opce se začne prodělávat nebo vydělávat ?
  A další otázka když prodám call,put opci tak začne vydělávat po čase ?
  Díky za odpověd

  Odpovědět
  • Ahoj Vítku,

   děkuji za dotaz. Všechno to záleží na tom, jaké opce koupíme (itm, atm, otm) a jak se pohne podkladové aktivum (akcie). U časového úpadku víme jednu věc jistě, že pokud opce nakoupíme (call i put), tak každý den budou upadat na hodnotě, ať už se bude akcie pohybovat jakýmkoliv směrem. Pokud opce vypíšeme, tak stojíme na opačné straně, takže z časového úpadku benefitujeme.

 3. Ahoj Dominiku
  mám dotaz pro vertikální vypsaný put spread který jsem nakoupil v OTM a čekám na rozpad času a na výdělěk.
  Cena aktiva jde proti mě a vypsaná opce se dostává do ITM ,při jaké extrinsic value je dobré raději obchod zavřít?
  A ješte dotaz u ETF je vypořádání v tomto případě v rámci peněz, pokud bych včas nezavřel?

  Odpovědět

Napsat komentář