fbpx

Nákup vs výpis (prodej) opcí

V tomto videu se podíváme na rozdíly mezi nákupem a výpisem (prodejem) opcí. Z předchozího článku už víme, že máme 2 typy opcí. Jsou to call opce a put opce. Pokud koupíme call opci, tak chceme aby akcie rostla a pokud koupíme put opci, tak chceme, aby akcie klesala. Teď si ale ukážeme, že call opci i put opci můžeme nejen koupit ale i vypsat neboli prodat.

Pojďme si ukázat, jak se jednotlivé pozice budou chovat a jaké jsou mezi nimy rozdíly, protože do teď jsem v předchozích článcích a videích mluvili především o nákupu opcí. Pokud nyní budeme opce vypisovat, tak se pozice bude chovat úplně jinak. Takže když se podíváme na graf níže, tak vidíme, že pokud koupíme call opci – tak spekulujeme na růst akcie a budeme vydělávat, když akcie bude posilovat. Tady vidíte, že pokud je aktuálně cena akcie např. na 10 USD, tak pokud cena akcie bude posilovat, tak máme neomezený zisk, naopak pokud akcie bude oslabovat a spadla by např. až na 0, tak máme omezené riziko tou cenou, kterou jsem opci koupili. Máme omezené riziko, protože nemůžeme prodělat více než jsme za opci zaplatili prodávajícímu a zisk máme neomezený.

nákup call opce

U put opcí je to přesně naopak. Pokud put opci koupíme, tak spekulujeme směrem dolů, abychom vydělali, tak potřebujeme, aby šla akcie dolů. Opět máme omezené riziko, které se rovná ceně, kterou jsme za put opci zaplatili prodejci a neomezený zisk i když v tomto případě máme zisk omezený, když by se akcie propadla na cenu 0. :)

nákup put opce

Naopak pokud vypíšeme neboli prodáme call opci, tak zde máme omezený zisk (zisk je v tomto případě kredit, prémium neboli cena, kterou nám za opci zaplatil kupující), ale neomezenou ztrátu.

Tady dobře vidíte, že v každém tradu jsou vždy dvě strany, dva obchodníci, kteří zaujímají opačnou pozici. Jeden obchodník, který call opci nabídl k prodeji (vypsal ji) a druhý obchodník, který call opci koupil. Ten co opci koupil už jsme si řekli, že má neomezený zisk a omezené riziko a obchodník, který opci prodal to má naopak. Nicméně je tu rozdíl ten, že pokud call opci prodáváte, tak vyděláte i když se trh nebude hýbat, půjde jen do strany nebo klidně i úplně proti vám. Když call opci vypíšeme, tak potřebujeme, aby buď to trh šel směrem dolů nebo nejhůře zůstal pod strike cenou, kterou jsme vypsali. Takže se můžeme mýlit ve směru a stále vyděláme.

výpis prodej call opce

Pokud naopak budeme vypisovat PUT opci, tak spekulujeme na to, že trh půjde směrem nahorů a nebo se alespon udrží nad vypsanou strike cenou.

výpis prodej put opce

Tady opce můžeou působit trochu zmateně, protože je to jiný produkt než klasické kontrakty a akcie, stačí ale pochopit tyto jednoduché principy a budete se v opcích nádherně orientovat. Pro snadnější pochopení si přehrajte video na úvodu článku.

Dotazy pište buď to do komentářů nebo na mail: dominik@tradesmart.cz

< Zpět na předchozí video "Typy opcí - Co sjou CALL a PUT opce"           

Následující video: Časový úpadek opce>>

< Zpět na nástěnku
 


Klikněte sem a začněte

18 komentářů u „Nákup vs výpis (prodej) opcí“

 1. Mohu se zeptat? Na tom malém schéma nákupu CALL opce nerozumím v tomto kontextu pojmu „CENA AKCIE PŘI EXPIRACI“.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Zdravím, děkuji za dobrou otázku! Není to tam v tuto chvíli až tak podstatné. Jde o to, že cena opce bude v závislosti na času při určitém pohybu akcie jiná. To znamená, že tato úsečka představuje cenu akcie v den expirace – jak by se chovala tato pozice v poslední den expirace. Jinými slovy, pokud koupíte call opci na 1 měsíc a cena akcie vzroste o 10 USD hned druhý den, tak tam bude jiný zisk (daleko větší), než pokud se tomu tak stane, až za měsíc (v poslední den expirace). Vše budu probírat ještě v dalších videích.

 2. Pri kupovaní či predávaní opcií hovoríte, že môžete kedykoľvek vystúpiť. Nie je to celkom pravda. Pravda je to v prípade tzv. amerických opcií, ktoré toto umožňujú. V prípade tzv európskych opcií musíte vydržať do expirácie. Či ide o taký alebo onaký typ opcie zistíte priamo v platforme. Na toto si treba dať pozor.

  Odpovědět
  • Díky za komentář! Myslím, že jsem na začátku ve videích nebo na webu zmiňoval, že obchoduji pouze americké opce, takže ve všech videiích, ve kterých mluvím o opcích mám na mysli vždy americké opce. Možná, že to tam není dostatečně vidět – připíšu tuto informaci i na nástěnku. Pokud chcete evropské opce uplatnit, tak se musí vydržet do expirace, ale uzavřít je lze kdykoli v průběhu expirace. Navíc myslím, že expirují i ve čtvrtek naopak americké v pátek. Ať se vám daří!

 3. Skvělé video Dominiku, oceňuji především Vaši schopnost vysvětlování, je vynikající! Díky moc za Vaši skvělou práci :)

  Odpovědět
 4. Zdravím Vás Dominiku,
  začala jsem toto dění sledovat před několika dny a musím říci o sobě, že jsem žena ve středním věku a matematika moc nee, ale s Vašimi videi to postupně vstřebávám a doufám, že si budu brzy moci vydělat byť jen konzervativně, ale s velkým nadšením. Zatím se vzdělávám a čtu. Ale každý den přijde nějaké AHA. Mám ráda výzvy a chci se i s tímto byznysem „poprat“. Děkuji Vám a určitě to není poslední email.
  Mám ještě dotaz:
  Vidím v recenzích samé muže. Jsou mezi vámi i nějaké úspěšné ženy?
  Hezký den. Lea

  Odpovědět
  • Zdravím Vás,

   děkuji za komentář. Určitě mezi námi jsou i ženy, i když výrazně méně, což si myslím, že je škoda, protože jsem nedávno četl, že ženy jsou všeobecně lepší investoři než muži. :) Takže Vám fandím a ať se Vám daří!

 5. Nemá byť náhodou v prvej vete tohoto odseku „kupujete“ namiesto „prodáváte“?:

  Nicméně je tu rozdíl ten, že pokud call opci prodáváte (kupujete?), tak vyděláte i když se trh nebude hýbat, půjde jen do strany nebo klidně i úplně proti vám. Když call opci vypíšeme, tak potřebujeme, aby buď to trh šel směrem dolů nebo nejhůře zůstal pod strike cenou, kterou jsme vypsali.

  Ďakujem

  Odpovědět
 6. Dobrý den vaše videa sleduji zhruba třetí den a postupně mi začínají dávat smysl, začínám rozumět co opce jsou ale mám problém že si nemohu představit na čem vyděláme pokud kupuji put opci. Např. když je cena akcie v den co kupuji put opci 10USD, za 50USD koupím put opci na 1týden se strikem na 8USD tak pokud cena klesne během týdne nebo těsně před datem expirace pod 8USD tak jsem vydělal. Ale jak to? Když kupuji call opci tak chápu že když se cena dostane nad náš strike tak mužeme koupit (i když to neuděláme a prodáme tu opci pravděpodobně někomu kdo koupí ty akcie) akcie za nižší cenu než za kterou se právě tyto akcie na trhu nabízí a prodávají člověk tedy poté vydělá na prodeji akcií. Ale kdo na čem vidělá pokud se trefíme při spekulaci na put opci pod náš strike a měli bychom vidělávat ale proč vyděláváme mám s tímto problém protože jsi to nedokáži živě představit jinak principy chápu a děkuji za skvěle zpracované video a děkuji za budoucí objasnění toho co nechápu.

  Díky a pokračujte videa mají svou kvalitu a doufám že budu již brzy moci obchodovat.
  Jan Zátka

  Odpovědět
  • Dobrý den Jane, děkuji za dotaz. Nejléppe se toto vysvětluje názorně na daném obchodu přímo v platformě. Přihlaste se do LIVE Roomu, kde vám vše vysvětlím přímo v platformě živě. Navíc s emi tam na cokoliv můžete ptát a máte odpověď ihned. http://www.live.tradesmart.cz

 7. Zdravim,
  mam takový ujasňovací dotaz na výpis opce:
  vypíšu call opci a mohou nastat několik scénářů
  1/ cena se pohybuje pod strike úrovní a opce expirovala
  => jsem v zislu dostanu premium = OK
  2/ cena překonala strike úroveň a opce expirovala
  => jsem ve ztrátě tolik kolik cena překonala strike úroveň
  3/ cena překonala strike úroveň, potom se vrátila pod strike úroveň a opce expirovala
  => jsem v zisku nebo ve ztrátě? Dostanu premium?
  Můžu v průběhu scénáře 1/ 2/ 3/ kdykoliv opci uzavřít před expirací? v případě Americké opce
  Můžu dostat prémium když uzavřu opci před expirací? Samozřejmě pokud cena je momentálně pod strike úrovní.

  Odpovědět
  • Zdravím Jaroslave,

   na začátek bych chtěl říci, že vypisovat nahé call opce je nejnebezpečnější opční strategie, kterou můžete použít. 3. bod – pokud cena bude v době expirace pod úrovní, tak berete celé prémium. Je jedno, jestli byla v průběhu nad. Jen tam byla otevřená ztráta nějakou dobu. Ano, opci kdykoliv můžete uzavřít. Ano, dostanete prémium, pokud jste v zisku. Záleží, jaký strike máte vypsaný a jaký uběhl čas a přišel cenový pohyb. Vše v praxi můžete vidět v LIVE Roomu na http://www.live.tradesmart.cz

  • Dobrý den Barboro, děkuji za dotaz. Na cash účtu můžete vypisovat put opce kryté hotovostí (mít dostatek peněz na případné přiřazení akcií) a nebo vypisovat call opce kryté akciemi (mít alespoň 100 ks akcií pro výpis 1ks call opce). Tyto strategie používám pro income na mém investičním účtu a veškeré výpisy sdílím v Investičním Roomu tady: https://invest.tradesmart.cz

Napsat komentář

Extra sleva na všechny tréninky a LIVE Roomy. Pouze do neděle 26.5.

Days
Hours
Minutes
Seconds