fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Proč je tvrzení, že 90% opcí vyprší bezcenné a tudíž je lepší opce vypisovat než kupovat, úplně špatné?!

Zdravím Traders,

často dostávám otázku, jestli je lepší opce vypisovat nebo kupovat? Někteří tradeři píší, že by opce nikdy nekupovali, že je vždy lepší opce vypisovat, protože 90% opcí vyprší bezcenné a mají tak vždy výhodu na své straně. V tomto článku se podíváme na to, proč si myslím, že obě varianty fungují velmi dobře a proč je tvrzení, že 90 % opcí vyprší bezcenné, úplně špatné.

Informací ohledně opcí je hodně a na začátku můžete mít problém, jaké si z nich vybrat. Jaké opční strategie se naučit a zaměstnat? Myslím, že je důležité vědět, jak funguje celý trh. Trhy jdou většinou z 80% do strany a nabírají sílu na další pohyb – jen z 20% udělají větší než očekávaný pohyb a od toho se odvíjí moje strategie. Osobně obchoduji několik opčních strategií. Vypisování spreadů mám rád a každý týden je obchoduji – odpustí hodně chyb a jsou schopné vytvořit stabilně měsíční příjmy, ale pokud nemáte větší účet, tak vám jednoduše nestačí na to, abyste mohli dát zítra výpověď v práci. Pokud jsou správně aplikované a načasované, tak mají pomerně velkou úspěšnost, protože trh většinou neudělá větší než očekávaný pohyb, který lze jednoduše vypočítat na základě cen opcí pro konkrétní expiraci. Myslím, že je ale velká chyba obchodovat jen tyto spready a ještě k tomu je pouze vypisovat. Pokud je např. nízká volatilita, tak není moc výhodné ani spready vypisovat, raději v takovém to tržním prostředí kupuji debit spready, protože ty benefitují z nárůstu volatility.

Podívejte se na moje konzervativní obchody, kde vypisuji nebo nakupuji spready.

Myslím, že největší mýtus u výpisu opcí je, když si něktěří obchodníci myslí, že 90% opcí vyprší bezcenné a tudíž je lepší opce vypisovat než kupovat. Realita je, že pouze 10% opcí je uplatněno, ale jen protože 90% opcí není uplatněno neznamená, že vyprší bezcenné. Na základě statistik od CBOE je 55% -60% opcí zavřeno před expirací. Jinými slovy vypisovatel, který vypsal opci ji v 55% – 60% koupí zpět (zavře svou pozici), než aby ji držel do expirace.

Takže pokud se 10% opcí uplatní a 55-60% opcí je uzavřeno před expirací, tak zůstává 30-35% kontraktů, které vyprší bezcenné. Otázka je, jak často z těch 55-60% uzavřených opcí by vydělal prodejce a jak často kupující? Většina odpovědi bude záležet na tom, jak se ve zbývajícím čase pohne podkaldové aktivum. Pokud byste měli např. vypsané OTM put opce a zítra na základě špatné zprávy se akcie propadla za vaši vypsanou úroveň, tak budete v mínusu a kupec, který OTM put opci nakoupil bude v obrovském plusu, protože se z bezcenné OTM stane ITM opce. To je důvod, proč většinou opce před expirací uzavírám. Ať už vypisuji nebo kupuji. Čím blíže jsme expiraci, tím více se obchodování opcí stává binární záležitostí. Tvrzení, že je lepší opce vypisovat než kupovat na základě přesvědčení, že 80-90% opcí vypřší bezcenné je špatné. Na druhou stranu tvrdit, že pouze nákup opcí je ten pravý, protože přece pouze 30-35% opcí vyprší bezcenné a tudíž cca ze 70% na nákupu vyděláme, je také špatné. Z mého pohledu tyto statistiky nemají žádnou hodnotu a spíše se soustředím na to, kdy a jak danou strategii použít, žádná není ideální a každá funguje velmi dobře, pokud je aplikovaná ve správný čas a ve správném tržním prostředí.

Krom nesměrových strategií mám strategie do tržních podmínek, kdy se děje větší než očekávaný pohyb a tam jsem schopný dělat největší zisky s minimálním rizikem.

Podívejte se na obchod na akcii X, kde jsem dokázal zhodnotit nakoupené opce během jediného dne o 700% nebo na obchodu JNJ, kde se nakoupené opce zhodnotili 30ti násobně.

Je potřeba, ale umět trh načasovat a mít strategie, které vám napoví, že se pravděpodobně trh výrazně pohne. Samozřejmě se stane, že někdy prodělám, ale ztráta je strašně malinká proti potenciálnímu výdělku. V těchto obchodech, kde benefituji ze zachycení většího než očekávaného pohybu a rostoucí volatility jsem schopný si jít pro 5, 10 i 30ti násobné zhodnocení investic a tudíž i velmi malý účet lze s těmito obchody otočit na velký. Podobně to praktikuji i s dlouhodobými opcemi a proti nim jako income vypisuji call opce. Všechny tyto strategie používám, dle aktuálních tržních podmínek. Nikdy bych se nerozhodoval, jestli budu od teď obchodovat jen tuto startegii nebo tu druhou. Pokud pochopíte, jak se chová trh, jak fungují opce a jaké jsou tam příležitosti, pak nejde obchodovat jen s jednou strategií. Respektive jde, ale myslím, že je to obrovská škoda. Profesionální tradeři, které znám a hedgové fondy neobchodují s jednou strategií.

Osobně se řadím spíše mezi směrové tradery, takže mám založený svůj trading na technické analýze, který praktikuji na fundamentálně silné nebo slabé akcie a poté dle tržních podmínek se rozhoduji, jakou opční strategii zaměstnám. Pokud dostanu long signál, tak buď nakupuji ITM, ATM nebo OTM call opce, vypisuji ATM nebo OTM put spread, kupuji ATM nebo ITM call debit spread nebo používám diagonální spready a pod… Snažím se vždy obchodovat s největší výhodou na mé straně. Všechno to budu podrobně probírat ve videích v členské sekci zde. Budu se zabývat jak nákupem, tak i výpisem opcí.

Osobně mi přijde velká hloupost zavrhovat jednu strategii nad druhou. Nákup nebo výpis – obě fungují velmi dobře. ;) Záleží především na tom, jaký je váš cíl a obchodní styl? Udělat 30-40% hodnocení za rok? Nebo udělat 300%? Chcete obchodovat agresivněji nebo spíše konzervativně? Chcete pravidelně vybírat zisky nebo potřebiujete otočit malý účet na velký a poté na něm zaměstnat i konzervativnější strategie? Máte čas se Tradingu věnovat celý den nebo chcete Tradingu věnovat jen 1 hodinu denně? Trading je velmi individuální a jednotlivé strategie si lze přispůsobit svému stylu. Vše je otázka, jaký časový graf budete obchodovat, ale ještě před tím, než se pro konkrétní strategie rozhodnete je myslím důležité vědět, jak trh a opce fungují, znát možnosti, rozdíly a poté vždy se správnými nástroji a strategiemi reagovat na aktuální tržní prostředí.

Pokud jste úplný začátečník, tak se zdarma přidejte do naší členské sekce, kde najdete opční videa, která vás vezmou od začátečníka k profesionálům.

A pokud se vám tento článek líbil a myslíte si, že by mohl někomu ve vašem okolí také pomoci, tak jej jednoduše sdílejte na své sociální sítě.

Doufám, že to pomohlo.

Kam dál? Podívejte se na moje největší chyby, kterých jsem se v Tradingu dopustil >>

4 komentáře u „Proč je tvrzení, že 90% opcí vyprší bezcenné a tudíž je lepší opce vypisovat než kupovat, úplně špatné?!“

 1. Ahoj Dominik pises ze mas trading zalozeny na technickej analyze to znamena ze fundamenty vobec nesledujes alebo sa mylim?
  Dakujem

  Odpovědět
  • Ahoj, děkuji za dotaz. Klíčové fundamenty sleduji, ale nepřikládám jim při obchodech váhu. Rozhodující je pro mě trend a chování ceny.

 2. Dnes jsem měl možnost se opět podívat na obchod s opcí na akci X. Prosím, protože zatím nemám

  ani účet a další věci, nemůžu prakticky si to vyzkoušet. Bylo to ale senzační! Přesto moc děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.