fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Moje největší chyby, kterých jsem se v Tradingu dopustil.

Zdravím Traders,

v tomto článku vám představím moje největší chyby, kterých jsem se v tradingu dopustil. Myslím, že trading je boj sám se sebou a zvítězí ten, kdo dokáže sám sebe ovládat, je si vědom svých chyb, pracuje na nich, dodržuje trading plán, money management a své strategie. Podívejte se na moje největší chyby, z kterých se můžete ponaučit.

1) Začal jsem tím nejtěžším

Když jsem se poprvé dostal k tradingu, tak jsem skočil rovnou do toho nejtěžšího. Začal jsem obchodovat 5 minutový graf na zlatu a EUR/USD. I když jsem to na začátku nevěděl, tak jsem bojoval v těch nejtěžší podmínkách. Neuvědomil jsem si, že na 5 minutovém grafu stojím proti nejrychlejíším serverům a algoritmickým systémům světa na nejlikvidnějších aktivech. Dá se říci, že dnes všechny grafy do 10 minut ovládají algoritmy. Lákalo mě to, protože to nabízí velmi rychlé výdělky, ale nechtěl jsem si připustit, že zrovna tak i rychle můžu o vše přijít. Problém je, že pokud chcete hodně vydělat na miutovém grafu, tak musíte nakupovat za velký objem, protože máte jen několik minut na to, aby se vyvinul trend. Navíc natahující se čáry přes celou obrazovku mě vedli k impulzivním obchodům, do kterých jsem na začátku bez rozmyšlení skákal. Nechci tím říci, že intradenní obchodování je špatné, dnes také obchoduji intradenně s opcemi a pokud víte, jak tyto algoritmy a systémy fungují, tak toho lze ve svůj prospěch využívat, ale pokud bych dnes s Tradingem začínal, tak bych si zvolil Swingový obchodní styl. Obchodoval bych maximálně 30 minutový graf a jako hlavní bych sledoval denní. Máte tak daleko více času si promyslet vstup i výstup, nemusíte nakupovat za tak velký objem, protože chytíte větší pohyb a nepožene vás to do impulzivních obchodů.

2) Ztratil jsem se v grafu

Moje druhá největší chyba byla ta, že jsem se v těchto minutových grafech ztratil. Neměl jsem absolutní přehled o tom, co se děje na denním nebo týdenním grafu, takže jsem se úplně ztratil v obrazu a také v hlavním trendu. Nevěděl jsem, že ty největší hráči na burze obchodují dle denního nebo týdenního grafu. Je to logické, protože jejich obrovské pozice, které do trhu posílají nebo když obchod ukončují, tak jim trvá několik dní i týdnů než ze své pozice odejdou nebo vstoupí do nové. Když si představíte, že máte stovky miliard dolarů a chtěli byste vstoupit do nějakého obchodu, tak to nelze provést najednou. Je potřeba to rozdělit do X příkazů a rozložit celý obchod na určitou dobu. To má za následek, že se vyvine nebo obrátí trend, který pak trvá delší dobu než 5 minut. Můžete mít nádherný signál z vaší strategie na minutovém grafu, ale pokud vstoupíte do obchodu a chvilku poté provede nějaký velký fond svůj další nákup nebo prodej své pozice, tak váš obchod neskončí dobře. Myslím, že i když budete obchodovat na minutových grafech, tak je důležité se nikdy neztratit v obraze. To znamená mít přehled o hlavním trendu na denním a týdenním grafu, znát silné úrovně z těchto grafů a při technické analýze pokračovat vždy od největší po nejmenší graf a obchodovat ve směru hlavního dlouhodobého trendu. Po tisících obchodech jsem zjistil, že trendové obchody mi fungují daleko lépe než ty protitrendové.

3) Obchodoval jsem s příliš velkým objemem

Po mém prvním období, kdy jsem opravdu trefoval témeř každý obchod jsem si připadal, jako král. Na svůj reliativně malý účet jsem vydělával desítky tisíc korun týdně a to mě utvrdilo v to, že prostě už nemohu prodělat, že jsem našel ten svatý grál a už budu jen vydělávat. Začal jsem tudíž zvedat své objemy nákupů a byl jsem na svůj malý účet příliš přepákovaný. Problém byl ještě větší, protože se mi stále dařilo. Místo deseti tisíc jsem vydělal 100 000 Kč a to mě ještě více utvrdilo, že mám pravdu a že to dělám správě. Poté přišla asi moje největší rána, kdy jsem měl nakoupeno několik lotů a trh šel úplně proti mě. V té době jsem si byl tak jistý, že jsem dokonce nepoužíval ani stopy a tak jsem se druhý den probudil do obrovské ztráty, kterou jsem už nechtěl zavírat. Chtěl jsem počkat, až se trh otočí a když se otáčel, tak jsem ještě přikupoval. Trh jsem sledoval pouze na 5 minutovém grafu a nevěděl jsem, že obchoduji proti týdennímu trendu. Myslím, že toto byla jedna z mých největších chyb, kde jsem si uvědomil, že Money Management je u obchodování témeř nejklíčovějším faktorem. Můžete mít super strategii, ale pokud porušíte MM, tak stejně nebudete dlouhodobě ziskový. Money management je to jediné, co můžeme v tradingu ovlivnit. Jen na nás je, kolik peněz ze svého kapitálu do dalšího obchodu jsme ochotni riskovat.

4) Skákal jsem od jedné strategie ke druhé – Myslel jsem krátkodobě

Jsem typ člověka, který si musí nejlépe vše sám vyzkoušet. Nedávám moc na rady ostatních. Respektivě, beru je v potaz, ale chci se o tom sám přesvědčit. Nemám rád, když druzí lidé řídí můj život a neznamaná to, že když někomu něco nefunguje, že to i mě nebude fungovat a naopak. Myslím, že v tradingu to platí dvojnásobně, protože je to velmi individuální byznys. Takže jsem se vydal hledat a zkoušel jsem jakékoli strategie, na které jsem narazil. Myslel jsem si tak, jako většina traderů, že tím, že si přidám do grafu další indikátor už to bude ono a nakonec jsem skončil u toho, kdy jsem se díval na graf a téměř jsem ho neviděl, protože jsem měl v grafu X indikátorů najednou. Skákal jsem od jedné strategie k druhé a měnil jsem je přiliš rychle. Zjistil jsem, že je dobré provést minimálně 20 totožných obchodů v sérii, než určitou strategii zavrhnu nebo se ji rozhodnu dál používat. 3 nepovedené obchody vůbec nic neznamenají, protože poté může následovat série klidně 10 obchodů, které budou ziskové. Hlavní problém byl, že jsem myslel krátkodobě, chtěl jsem najít tu nejideálnější strategii a nebyl jsem trpělivý. Až po dlouhé době jsem si uvědomil, že není vůbec podstatné, jak dopadne následující obchod, ale jaký výsledek bude po 20 takovýchto obchodech. Co se týče strategií jsem skončil zpět u jednoduchosti, každá strategie má jasné parametry a své podmínky, které jednoduše v každém obchodě následuji. Zjistil jsem, že je důležité se především orientovat ve flow trhu a vědět, kdy jde trh dostrany, bude se obchodovat v chopu a kdy je připraven udělat další pohyb. Mám strategie do každého tržního prostředí, reaguji na tyto změny a používám takové strategie, které mám vyzkoušené, že v daném tržním prostředí nejlépe fungují.

5) Nechal jsem otočit ziskový obchod do ztráty

Ze začátku své Trading cesty jsem nedával příliš velkou váhu money managementu a velmi špatně jsem řídil své obchody. Vlastně jsem je vůbec neřídil. Největší chybou bylo, že jsem nechal spousty ziskových obchodů otočit do velké ztráty. Po zkušenosti z jednoho švýcarského investičního fondu, který jsem navštívil a spolupracuji s nimi na strategiích mi kolega, který ve fondu pracuje řekl, že nikdy nemůže nechat otočit ziskový obchod do ztráty, jinak by měl okamžitý vyhazov. :) Od té doby jsem to také začal praktikovat. problém je, že pokud obchodujete sami, tak nad sebou nemáte žádného šéfa, takže se musíte hlídat sám. Z mého pohledu je nejlepší nakoupit minimálně 3 kontrakty, které si rozdělím na třetiny a ty postupně odprodávám. První třetinu na prvním vysoko pravděpodobném cíli a dle dané strategie pak ty ostatní. Zjistil jsem, že je velmi důležité si nejlépe z každého obchodu vzít nějaký zisk. To mi zajistí první blízký target a poté zbytek pozice už nenechám nikdy otočit do ztráty. Raději pak vstoupím do pozice znovu, protože další vstup je jen otázka poplatků.

 

6) Soustředil jsem se na úspěšnost a ne na riziko vůči zisku

Ze začátku mě u každé strategie zajímala hlavně její úspěšnost. Kolikrát z 10 obchodů vydělám a kolikrát prodělám. Dostal jsem se až k tomu, že jsem obchodoval opční strategii, která měla 95% úspěšnost. Téměř celý rok vydělávala, než přišlo těch 5%, kterých mi vzalo vše, co jsem za několik měsíců vydělal. Nebyl jsem na to připravený a neuměl jsem se bránit a něměl jsem žádný plán, protože jsem měl za to, že 95% je téměř 100% a nikdy se do takovéto ztráty nedostanu. Ovšem jak to bývá, pokud máte strategii s vysokou úspěšností riziko bývá většinou velké proti zisků, které nabízí. Z toho plyne, že pokud budete „srát“ jako slon a jíst jako vrabec, tak dlouho nepřežijete. :) Vše má své pro a proti, ale dnes se i s konzervativními strategiemi soustředím minimálně na riziko 1:1 a se swingovými obchody dosahuji rizika ku zisku 1:4 a více. Můžu se poté hodněkrát mílit a přesto budu v zisku. Z mého pohledu je daleko důležitější se soustředit u strategie na RRR než na úspěšnost. Kolik vydělám, když se obchod podaří a kolik prodělám, když jde proti mě? To je to, co mě dnes zajímá.

7) Myslel jsem si, že potřebuji vědět, co se stane, abych vydělal peníze

Vím, že to zní asi divně. Nejspíš si řikáte, jak je možné vydělat v obchodu, když nevím, co se stane? Na začátku jsem si myslel, že k obchodování musím mít nějaké zákulisní informace, že potřebuji znát to tajemství, které mi odhalí, co se stane. Pokud jste v tomto stádiu, tak mám pro vás dobrou zprávu. Nepotřebujete vědět, co se stane, abyste se mohli živit tradingem. Nepotřebujete znát žádné tajemství, potřebujete mít jen správné informace. Má to velkou spojitost s krátkodobým myšlením, které už jsem zmínil, protože pokud budete přemýšlet o konkrétním obchodu, jestli vyjde, jestli se stane, to co očekáváme, jestli zasáhne náš cíl nebo stop, tak je to úplně zbytečné a nemá to nic společněho, jestli budete dlouhodobě ziskový nebo ne. Samozřejmě nikdo z nás nevstupuje do obchodu, pokud by si nemyslel, že nevyjde, ale pokud se od tohoto dokážte odprostit, tak si myslím, že máte vyhráno. Toto změnilo kompletně můj přístup k tradingu. Jeden konkrétní obchod, ve kterém právě jste nebo který otevřete, tak je čistej gambling. Můžete argumentovat, že máte strategii, která má 80% úspěšnost. Ano, strategie má takovou úspěšnost, ale na určitou sérii obchodů. Konkrétní obchod ve kterém jste nemá ani 50% pravděpodobnost na úspěch. Existují jen 2 verze, které se mohou stát. Buď na 100% vyděláte nebo na 100% proděláte. Proto je zbytečné snažit se zjišťovat, co se bude dít a myslet si, že potřebujete vědět, co se v tomto obchodu stane. Nikdo na světě to neví. A pokud tvrdí, že ano, tak by musel znát každého člověka na světě, který je v tomto obchodu, ví za kolik má nakoupeno, ví kdy z obchodu vystoupí, zná lidi, kteří se chystají do obchodu vstoupit a o nich ví také, kdy vystoupí a jak se budou chovat, když to nepůjde podle plánu apod… Vidíte sami, že je to nemožné. A proto se tím nezabývám. Je mi jedno, jak dopadne následující obchod. Vím, že mám strategii a systém, který mi dává výhodu na mou stranu a po 20 takovýchto obchodech budu v zisku. Navíc s některými opčními strategiemi se můžete v konkrétním obchodě mýlit a stále vyděláte. Nezní vám to skvěle? Vůbec neodhadnete směr a stejně vyděláte. Trvalo mi dlouho, než jsem zjistil, že vůbec nepotřebuji vědět, co se stane, abych byl schopný vydělat peníze Tradingem.

Těch chyb je samozřejmě daleko více a postupně sem další budu přidávat a tento článek rozšiřovat. Pokud si myslíte, že by toto někomu ve vašem okolí mohlo pomoci, tak tento článek jednoduše sdílejte na svých sociálních sítích.

Doufám, že to pomohlo.

Dejte vědět do komentáře, jakých chyb jste se dopustili vy?

A pokud se chcete dozvědět více o obchodování s opcemi, tak se přidejte do naší Opční členské sekce, kde najdete spousty videí >>

6 komentářů u „Moje největší chyby, kterých jsem se v Tradingu dopustil.“

 1. Děkuji Dominiku! Tvé články mi opravdu pomáhají. Konečně je tady někdo, kdo přináší dalším traderům opravdovou hodnotu. Pokračuj dál. Petr.

  Odpovědět
 2. Ahoj Dominiku a ahojte všichni připojení tradeři. Zhruba před týdnem jsem zavadil, Dominiku, o tvoje stránky, pustil si první seminář a od té doby kromě své práce překladatele, kdy sedím u PC a datluju, nedělám nic jiného, než že studuji vše, co jsi do veřejného prostoru umístil. Nerozumím tomu, proč jsem na tebe natrefil až teď ….
  Dnes (2.3.2018) je to historicky poprvé, co touto formou reaguji. Vše, co tu popisuješ a co se týká psychologie, přístupu, MM, zisků a ztrát se mi už také přihodilo. Můj příběh je to to žalostnější, že jsem přišel o 4 miliony svých rodičů (jejich celoživotní úspory) a potom o dalších 1,5 milionu svých (z čehož 1/3 byla půjčka), když jsem se snažil vše napravit.
  Nejdrastičtější ztráty jsem utrpěl především na futures na stříbro a na švýcarském franku. Od té doby uběhlo už zhruba 7-8 let a celý příběh by vydal na jednu napínavou knihu (kterou taky postupně píšu).
  Vše je umocněno tím, že do hry vstoupilo mnoho dalších faktorů, jako podvody klíčových zúčastněných, krach druhého největšího světového obchodníka s cennými papíry …. ale hlavně: můj totální amatérismus a neznalost základních principů obchodování. A úporná snaha uvést vše zase do pořádku bez jakýchkoliv znalostí.
  Také jsem začal tím, že jsem za jeden rok vydělal téměř 1 milion Kč. Podařilo se mi nakoupit když krize vrcholila (2009) a prodat, když zisk psal 100%.
  Vybavil jsem se 4 velkoplošnými obrazovkami, na nichž mi běžely grafy, fundamentální zprávy z trhu a já nevím co ještě.
  Ve své nadutosti a bohorovnosti, kterou jsem pak ještě dával svým blízkým na obdiv, jsem je ujišťoval, že se nemůže nic stát. Chtěl jsem na hřebík pověsit i svoje podnikání, které mě do té doby už přes 20 let živilo. Naštěstí alespoň tuhle blbost jsem neudělal!
  Když moje máma špitla „Jen abys o všechno nepřišel“, odbyl jsem to ležérním „Nebooooj“.
  Přátelé, a to mi tou dobou bylo 50 let!!! Dnes je mi 59 a mým rodičům 83.
  Jak se to všechno projevilo na mém psychickém stavu asi nemusím líčit.
  Propadl jsem totální beznaději, litoval jsem se jako oběť krutého světa a vnějších vlivů a liboval jsem si v sebevražedných úmyslech. Neměl jsem zakázky, šel jsem na podporu ….
  Asi po 2 letech sebemrskačství, jsem dospěl do stádia, kdy jsem náhle prozřel. Jako bych se rozdvojil a nové JÁ se mi začalo vysmívat: Podívej se na sebe, ty ubožáku. Takhle chceš skončit? Takhle tady budeš fňukat a všem chceš být pro smích? Ovládla mě hrůza, cloumal mnou děs, když jsem si představil, že by tohle měla být konečná.
  Pochopil jsem, že jedině já jsem za všechno odpovědný a tedy jedině já MUSÍM a CHCI dát všechno do pořádku.
  To byl zásadní obrat v mém životě. Prostě mi v bedně jeblo a od toho okamžiku jsem se choval jinak…
  Začal jsem se (i v tomto věku) vzdělávat, znovu obchodovat – zčásti úspěšně, zčásti neúspěšně – s výsledkem 0.
  To jsem chápal jako začátek dobré cesty – sice jsem nevydělávat, ale ani neprodělával.
  Momentálně obchoduji (na mizerné platformě) s minimálními částkami 5 – 20 EUR na obchod a ve výsledcích se začíná zračit konzistentnost, tzn. že od začátku roku 2018, kdy jsem vstoupil cca do 250 obchodů jsem v zisku cca 5%.
  Vím, může to být k smíchu, ale pro mě je důležité vědět, že konečně funguji podle pravidel a neprodělávám.
  Zjistil jsem, že disciplína na trhu se mi příznivě promítá i do života tam, kde se mi nedařilo – lépe řečeno tam, kde jsem to flákal! Vždycky, když se nezadařilo, zjistil jsem zpětně, že to bylo proto, že jsem něco zanedbal, že jsem nebyl důsledný prostě, že jsem to odfláknul.
  V tomto stádiu tedy, Dominiku, hltám tvoje weby. Lituji, žes mi dosud neodpověděl na krátký mail, který jsem ti poslal minulý týden. Prosím tě touto cestou o odpověď.
  Mimořádně mi imponuje tvůj kultivovaný projev a pokora s jakou k tradingu přistupuješ. Mě pokoře život naučil taky a strašně si toho vážím. Pochopil jsem, že moje cca 10letá životní krize, během které jsem přišel i o vlastní firmu a kdy „se proti mě všechno spiklo“ byla vlastně poslední šancí, kterou mi život poskytl. Měl jsem to štěstí, že jsem si to byl schopen uvědomit a začít se podle toho řídit.
  Člověk si musí projít peklem, aby se chytil za nos a prozřel.
  Momentálně jsem ve stádiu naplňování toho, co mi prozření jasně sdělilo.
  Pochopil jsem, že účast na tvém produktu je zásadním prvkem mozaiky, kterou skládám.
  Proto s tebou chci spolupracovat.
  Všem Vám, milí tradeři ze srdce přeji, aby Vám dařilo víc než mně!
  Závěrem prosím, berte následující větu jako nadsázku:
  „Myslím, že Dominik je něco jako investiční Ježíš“ (a to nejsem nikterak nábožensky založen, jen tím vyjadřuji úctu k jeho práci a obdiv k jeho solidárnosti, otevřenosti a nezištnosti). Neboť praktické informace, kterými nás zahrnuje, jsou naprosto klíčové, a v takovéto ucelené podobě je nikde nenajdeme! Jedině si je můžeme „vlastnoručně“ a setsakramensky draze prožít jako já a nepochybně i mnozí z Vás.
  Zhruba 15 let sleduji desítky webů na téma investování a trading v českém a německém jazyce (jsem profesionální němčinář). Anglicky se bohužel neobejdu kvůli jen ubohým základním znalostem angličtiny, což je velký problém.
  Ještě nikdy jsem se nesetkal s tak obrovským praktickým přínosem pro zainteresované tradery, jakým je činnost Dominika.
  Jsme ti vděčni!
  Díky.

  Yon

  Odpovědět
  • Dobrý den Jane!

   Děkuji moc za váš komentář a za sdílení vašeho příběhu. Myslím, že i pro spoustu dalších tradrů bude velkou inspirací. Omlouvám se vám i ostatním, kteří jste mi psali e-mail a ještě jsem vám neodpověděl. Chodí mi desítky až stovky zpráv denně, čehož si velice vážím, ale bohužel není v mých silách na všechny odpovědět. Všechny je postupně čtu a na ty nejčastější dotazy dávám odpovědi dohromady prostřednictvím videí a článků. Vašeho komentáře si velice vážím a na e-mail odpovím, co nejdříve to půjde. Jsem velice rád, že vám informace, které jsem se rozhodl sdílet, pomáhají. Určitě v tom budu dál pokračovat. Osobně si myslím, že jsem teprve na začátku. :)

   Děkuji a ať se vám daří!
   Dominik

 3. Ahoj, jsem začátečník v opcích, trochu pokročilý v akciich. Ale z tvých článků a videí jsem se dozvěděl tak moc o trhu a důležitých info. o traidinhg že začínam spoustu věcí chápat.Je to dobře uděláno.Hltám to, píšu si poznámky.
  Jednoduše řečeno, deláš to opravdu dobře a díky že jsem natrefil na tebe.
  Věřím že díky tobě změním moji finanční gramotnost a svůj život.

  Odpovědět
  • Ahoj Robine, děkuji moc za zpětnou vazbu! Jsem rád, že to pomáhá. Ať se daří!

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.