fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Základy Money managementu a řízení rizika

Myslím, že žádná strategie, kterou budete obchodovat Vám nebude fungovat bez správného Money managementu (MM). MM je součást tradingu, kterou hodně obchodníku opomíjí, ale z mého pohledu je to spolu s psychologií obchodníka ta nejdůležitější část obchodování, bez které se dlouhodobých konzistentních zisků těžko dosahuje. Jediný úkol tradera je obchodovat tak, aby jeho křivka začala z levého dolního rohu obrazovky a pokračovala do pravého horního rohu obrazovky. Není důležité, jestli v následujícím obchodu vyděláte nebo proděláte, důležité je být konzistentní a dokázat na trhách vydělávat pravidelně. Myslím, že většiná traderů myslí příliš krátkodobě, na mikro úrovní – soustředí se na jeden obchod, sledují každý tick, přemýšlí, jak to dopadne, jestli právě v tomto obchodu vydělají nebo prodělají…Také jsem to takto měl, ale zjistil jsem, že pokud se chci tradingem vážně živit, tak musím přemýšlet dlouhodobě, na makro úrovni – soustředím se na proces a na to, jak budou moje výsledky vypadat po 30ti obchodech, 300 obchodech, za 5 let nebo za 10 let a to kompletně změnilo můj přístup k tradingu a moje výsledky. Ze začátku není podstatné s jak velkým účtem začnete obchodovat. Pokud se naučíte principy a budete se soustředit na proces každého obchodu, tak po té není žádný rozdíl v tom, jestli obchodujete s účtem 50 000Kč nebo 5 000 000Kč, princip je stále stejný.

Money Management  je navíc jediná věc , kterou můžeme ovlivnit. Jen na nás je kolik do následujícího obchodu pustíme peněz, jestli přidáme v průběhu obchodu nebo snížíme objem a kdy obchod uzavřeme nebo jak velkou vezmeme ztrátu. Strategii máme danou, každá strategie, kterou obchodujeme má své podmínky, ale každá má jiný MM, který bude vzhledem k velikosti kapitálu pro každého jiný.

Pamatujte si, že profesionální obchodníci neriskují na jeden obchod více jak 2% – 3% ze svého účtu. Pokud máte např. kapitál 100 000 Kč neměli byste riskovat na jeden obchod více jak 2000 – 3000 Kč. Zároveň byste neměli ve všech otevřených pozicích riskovat více jak 15% -20%. To znamená, že můžete mít otevřeno celkem cca 7 obchodů najednou. Nedoporučuji, ale mít příliž mnoho obchodů otevřeno najednou, protože pak ztrácíte soustředěnost. Radši budu mít otevřeno méně obchodů při větším objemu něž třeba 20 obchodů po troškách.

Hodně lidí se mě ptá, jaká má tvůje obchodní strategie pravděpodobnost úspěchu? Myslím, že daleko důležitější než úspěšnost je poměr rizika vůči zisku. Kolik vyděláte, když se vám obchod povede a kolik proděláte, když jde obchod proti vám. Můžu vám teď hned dát strategii s 99% úspěšností. Dejte si cíl na S&P 500 1 bod a stop na 100 bodů. :) Problém je, že můžete mít 9 obchodů za sebou ziskových, ale 10. vám vezme všechny zisky z předchozích obchodů. Proto je RRR (risk reward ratio) z mého pohledu daleko důležitější než samotná úspěšnost obchodů. Pojďme si to ukázat na příkladu, kde budete mít RRR 1:3. Budete riskovat 1000Kč a průměrný zisk bude 3000Kč. V takovémto případě můžete mít úspěšnost obchodů pouze 30% a stále budete v zisku!

Další pravidlo, které používám pokud začínam obchodovat dle nové strategie je, že nikdy nezavrhuji strategii po 2 nebo 3 obchodech. Vždy se snažím provést nejméně 20 obchodů a až po té strategii vyhodnocuji. Pokud se chcete tradingem živit nebo si s ním dlouhodobě vydělávat, tak 1 nebo 2 obchody nehrají žádnou roli.

[clickToTweet tweet=“Není žádné umění vydělat v následujícím obchodě. Klíčem je udržet zisky. “ quote=“Není žádné umění vydělat v následujícím obchodě. Klíčem je udržet zisky. “ theme=“style3″]

To znamená brát konzistentně malé ztráty, mít dobré RRR a aktivně umět řidit riziko každého obchodu.

Je důležité si uvědomi, že mít úspěšnou strategii není vše, protože můžete za sebou 9x vydělat a pak když 1x proděláte a přijdete o těch 9 předchozích zisků a ještě víc – je vám super úspěšná strategie k ničemu. Jinými slovy, pokud budete jíst jako vrabčák a „srát“ jako slon, tak dlouho nepřežijete. :)

Doufám, že to pomohlo.

Ať se vám daří!

Uložit

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.