fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Končí již v neděli 26.5.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Psychologie obchodníka

Psychologie obchodníka je jedna z klíčových vlastností, které doporučuji věnovat pozornost. Znám spousty traderů, kteří dokážou s velkou pravděpodobností odhadnout směr pohybu a přesto nevydělávají. Ihned, co provedete váš první obchod na reálném účtu, uvidíte, že vaše psychika a emoce jako je strach nebo chamtivost, bude váš největší nepřítel. Trading je potřeba brát jako byznys, tudíž vám v tomto pomůže být disciplinovaný, zaznamenávat si své obchody a rozhodnutí, důvěřovat strategii, držet se pravidel a obchodního plánu. V sekci doporučená četba jsem pro vás připravil mé nejoblíbenější knížky o psychologii tradingu, které pozitivně ovlivnili mé obchodování a čtu je několikrát do roka.

Strach, chamtivost a obchodování na demo účtu?

Většina lidí u tradingu bojuje se strachem nebo s chamtivostí a myslím, že je potřeba se zbavit obou vlastností. Z mého pohledu je trading boj sám se sebou. Ze začátku jsem bojoval s grafem, neustále jsem obviňoval trh, ale poté, co jsem se ponořil více do psychologie obchodu, přečetl jsem si knihu Trading in the Zone a Disciplinovaný trader od Marka Douglase, zúčastnil jsem se několika jeho seminářů, tak jsem začal praktikovat tyto informace do mého obchodování a zjistil jsem, že zde bojuji jen sám se sebou. Myslím, že je důležité naučit se na sobě rozpoznat, kdy máte strach, kdy se začíná objevovat chamtivost a umět tyto vlastnosti ovládat. Osobně na demo účtu moc neobchoduji, dá se říci, že téměř vůbec demo nepoužívám. I když zkouším nové strategie, tak je zkouším rovnou na reálném účtu, ale pouze např. s 1 opcí. Osobně doporučuji zahodit demo, přejít na reálný účet a obchodovat s co nejmenším objemem to půjde. Nesoustředit se na peníze – soustředit se na strategie a provedení obchodu. Tento proces stále opakovat dokola a až na sobě uvidíte, že strach zmizel, tak pomalu zvyšovat objemy. Demo je z mého pohledu dobré na to osahat si platformu, vyzkoušet si, jak co funguje, ale osobně bych neztrácel na demu příliš času. Všechno jsem si to prošel a není to snadné, ale aktuálně jsem ve fázi, kdy prodělám nyní 2% z mého účtu v jednom obchodě a je mi to jedno, protože nepřemýšlím na mikro úrovni. Nepřemýšlím nad jedním obchodem. Přemýšlím dlouhodobě a vím, že z dlouhodobého hlediska mám díky mým strategiím výhodu na mé straně. Pokud mám novou strategii, tak před tím než se ji rozhodnu používt, tak nejdříve provedu přibližně 20 stejných obchodů a až na základě těchto výsledků buď novou strategii budu používat nebo ne. Nikdy nezahazuji novou strategii po jednom nebo 3 obchodech.

Psychologie je 80% úspěchu

Pokud máte strategie, víte, jak řídit riziko, máte trading plán, tak už vám chybí pouze jedna klíčová věc a to je Nastavení mysli a psychika obchodníka. Trading je byznys, který vám jako jediný nabídne bezkompromisní pohled na sebe. Trading vám odhalí všechny vaše vlastnosti. Největší roli zde hraje strach a chamtivost. Pokud se naučíte ovládat tyto dvě emoční vlastnosti, tak máte téměř vyhráno. Základem je udržet si neutrální pohled na trh a to i když máme otevřený obchod. Trh se totiž nestará o to, jestli jsme long (spekulujeme nahoru) a potřebujeme, aby šel trh nahoru. nezajímají ho naše potřeby, ale nechce nám ani ublížit. Je důležité si uvědomit, že trh si bude dělat vždy to, co chce. Ztráty jsou součástí tradingu, čím dřív si na ně zvyknete, tím dřív budete konzistentně vydělávat. Berte ztráty, jako výdaje na vaše podnikání. Pokud byste např. chtěli začít prodávat nějaké zboží v obchodě, tak musíte platit nájem, prodavačky, zboží, reklamu atd… V tradingu toto nemáme, ale ztráty jsou takovým „poplatkem“ nebo nájmem za to, že jej můžeme dělat. Úkolem profesionálního tradera je brát konzistentně malé ztráty a nevzít si možnost jít do dalšího obchodu. Dobrý obchod není ten, kde vyděláte hodně peněz, ale je to každý obchod, kde dodržíte svůj plán a strategii. Špatný obchod není ten, kde proděláte, pokud jste dodržel pravidla strategie. Takový obchod je dle plánu a i když je prodělečný je dobrý! Špatný obchod je ten, kde porušíme pravidla strategie – může být ziskový i ztrátový. Správné nastavení mysli a profesionální přístup k obchodování je tedy velmi důležitý.

Ten, kdo říká, že trh půjde určitě nahoru nebo si to vy sami budete myslet a začnete o tom být přesvědčeni, tak je na omylu.

Museli byste totiž znát každého obchodníka na světě, který přesně v danou sekundu je v obchodu, vy víte za kolik má nakoupeno a víte, kdy z obchodu vystoupí. Dále byste museli vědět, kdo se chystá do obchodu vstoupit a za kolik přesně nakoupí a pod. Sami vidíte, že je to nemožné. Pro to, abychom vydělávali, to ale vědět ani nepotřebujeme.

psychologie obchodníka

Následující obrázek nádherně vystihuje, jak funguje trh a mozek lidí při obchodování.

psychologie obchodování a psychika obchodníka

Body, které mám neustále před sebou při obchodování.

1) Objektivně identifikovat výhody

2) Předem určit risk každého obchodu

3) Plně přijmout risk a dokázat se od obchodu oprostit

4) Využít výhod bez váhání – reagovat, ne předpovídat

5) Brát si tolik peněz, kolik trh zrovna nabízí – vědět, kdy vzít zisk a kdy vystoupit z obchodu, protože strategie již není platná

6) Neustále sledovat vlastní sklony dělat chyby a ponaučit se z nich – neustále se učit, protože pokud se přestanu učit, tak přestanu vydělávat

7) Nekomplikovat a nepřekombinovat obchodní strategii, držet vše v jednoduchosti, protože v jednoduchosti je síla

7) Nikdy neporušovat tyto principy

 

Doufám, že to pomohlo.

Ať se Vám daří!

 

Následující článek: Výběr brokera

Předchozí článek: Obchodní styl a kolik času Tradingu věnovat?

Napsat komentář

Extra sleva na všechny tréninky a LIVE Roomy. Pouze do neděle 26.5.

Days
Hours
Minutes
Seconds