fbpx

Začínáte obchodovat nebo se Vám nedaří? Přihlaste se na březnový Trading LIVE Workshop. Začínáme 1.3.

Co je to Stop Loss? Trading Terminologie!

Co je to Stop Loss?

Příkaz Stop Loss je objednávka, kterou má makléř k prodeji cenného papíru, když dosáhne určité ceny.

Příkazy Stop Loss jsou navrženy tak, aby omezily ztrátu investora na pozici v cenném papíru.

Přestože většina investorů spojuje příkaz Stop Loss s long pozicí, může také chránit short pozici, v takovém případě je cenný papír zakoupen, pokud obchoduje nad stanovenou cenou.

Příkaz Stop Loss eliminuje emoce z obchodních rozhodnutí a může být užitečný, pokud je obchodník na dovolené nebo nemůže sledovat svou pozici.

[click_to_tweet tweet=“100% účinek však není zaručen, zejména v situacích, kdy se v obchodování vyskytují gapy.“ quote=“100% účinek však není zaručen, zejména v situacích, kdy se v obchodování vyskytují gapy.“]

Příkaz Stop Loss může být také nazýván příkazem Stop nebo Stop Market Order.

Pokud investor použije příkaz Stop Loss pro long pozici, tržní příkaz k prodeji je spuštěn, když se akcie obchodují pod určitou cenu; objednávka se pak naplní za další dostupnou cenu.

Tento typ příkazu funguje efektivně na klidném trhu.

Pokud však trh rychle klesá, mohou investoři dostat naplnění mnohem nižší, než je cena objednávky Stop Loss.

 

 

Příklad

Pokud vlastníte akcie společnosti ABC, která v současné době obchoduje za 50 USD a chcete se vypořádat s výrazným poklesem, můžete zadat příkaz Stop Loss pro prodej akcií společnosti ABC za 48 USD.

Tento typ příkazu Stop Loss je také nazýván objednávkou prodeje.

Pokud se společnost ABC obchoduje pod hodnotou 48 USD, spustí se objednávka Stop Loss a převede se na tržní objednávku na prodej ABC za další dostupnou cenu.

Pokud je další cena 47,90 USD, vaše akcie ABC se prodávají za 47,90 USD.

 

Jaká cena se používá k spuštění Stop Loss?

U většiny příkazů Stop Loss se zprostředkovatel obvykle zabývá převládající nabídkovou cenou na trhu (tj. nejvyšší cenou, za kterou jsou investoři ochotni k nákupu akcií v daném okamžiku).

Pokud nabídková cena dosáhne stanoveného stopu, ztrátové ceny, příkaz je proveden a akcie jsou prodávány.

Nabídková cena se používá pro příkazy prodeje Stop Loss (místo poptávky nebo tržní clearingové ceny), protože kupní cena je cenou, kterou prodávající může v současné době dostávat na trhu.

Jediným rizikem spojeným s používáním příkazu Stop Loss je potenciální riziko, že bude zastaven obchod, který by byl ziskový nebo výnosnější, kdyby obchodník byl ochoten přijmout vyšší úroveň rizika.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Take Profit.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.