fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Black Friday slevy až 64% na kurzy a živá vysílání! Platí jen do pondělí 27.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Co to je Likvidita? Trading Terminologie!

Co to je Likvidita?

Likvidita popisuje, do jaké míry lze aktivum nebo cenné papíry rychle koupit nebo prodat na trhu bez ovlivnění ceny aktiva.

Likvidita trhu se týká rozsahu, v jakém trh, jako je akciový trh země nebo trh nemovitostí města, umožňuje nákup a prodej aktiv ve stabilních cenách.

Hotovost (měna) je považována za nejlikvidnější aktivum, zatímco nemovitosti, výtvarné umění a sběratelské předměty jsou relativně nelikvidní.

[click_to_tweet tweet=“Likvidita hraje dvě velmi důležité role na současných finančních trzích.“ quote=“Likvidita hraje dvě velmi důležité role na současných finančních trzích.“]

První úloha likvidity na finančních trzích je zřejmá: likvidita podporuje fungování obchodování s cennými papíry.

Čím více jsou lidé ochotni kupovat, prodávat a držet cenné papíry, tím nižší jsou transakční náklady a tím vyšší je rychlost obchodování s těmito cennými papíry.

Všeobecná tržní likvidita znamená, že investoři mohou držet cenné papíry pro své investiční potřeby, aniž by se museli starat o jejich schopnost měnit nebo likvidovat své pozice v důsledku změny okolností.

Finanční trhy s nízkou úrovní likvidity jsou naopak vystaveny vysokým obchodním nákladům a neefektivním investičním portfoliím.

Druhá úloha likvidity na finančních trzích je důsledkem rostoucího významu půjček a pákového efektu v současném obchodování.

Mnohé rozvahy se skládají z majetku, který je nominálně vlastněn, ale slouží jako zajištění pohledávek.

Když celková likvidita trhu vyprchá, hodnota tohoto kolaterálu klesá, protože věřitelé se obávají, že budou držet nelikvidní aktiva jako zajištění.

Tento pokles hodnoty zajištění na nelikvidních trzích pak snižuje hodnotu rozvah v celém trhu, což zase vede k poptávce po více nelikvidních zárukách, aby se vyrovnal rostoucímu poklesu hodnoty.

To je důvod, proč se finanční krize mohou rychle dostat do nebezpečné nákazy, protože subjekty na trhu si uvědomují, že poskytují obrovské množství každodenních půjček, které pohánějí současné finanční trhy.

Když likvidita obecně začne klesat, nákazový efekt se rychle rozšiřuje a trhy zmrazí nečinností.

Příležitostně vlády a centrální banky zasahují na trzích, aby poskytly likviditu, aby vyrovnaly tento nebezpečný vlastní posilující cyklus nízké likvidity a klesajících cen aktiv.

 

 

Likvidita a obchodování

Likvidita je pro denní obchodníky velmi důležitá, zvláště pro ty obchodníky, kteří profitují z mnoha obchodů, z nichž každý má malý zisk.

Nedostatek likvidity pro obchodovaný cenný papír může znamenat rozdíl mezi dosažením cílového zisku a zaplacením ztráty za jinak perfektní obchod.

Obchodníci se obecně dívají na denní nebo hodinový objem obchodovaných cenných papírů, aby odhadli svou likviditu za cílový časový rámec pro realizaci obchodu.

Celkový objem obchodovaných cenných papírů a velikost objednávky pro provedení obchodu by měly být považovány za relativní k průměrnému objemu obchodů v té době.

Denní obchodníci nebudou mít při obchodování s populárními akciemi, měnami, dluhopisy nebo komoditami problémy s likviditou.

Existuje však mnohem více exotických a neznámých cenných papírů, které čelí chronicky nízké likviditě, kde dokonce i malé objednávky posouvají cenu na trhu.

 

Závěr

Likvidita je pro obchodníky velmi důležitou finanční koncepcí, a to jak v přímém dopadu na obchodní transakci, tak i ve větších úlohách, které hraje na stabilitě současných finančních trhů.

Obchodníci se obvykle vyvarují cenných papírů s nízkou likviditou, neboť většina obchodních strategií je založena na schopnosti rychle vstoupit a vystoupit ze svých pozic, často dokonce i eliminují neúspěšné obchody prostřednictvím včasného uzavření pozice.

Je důležité, aby denní obchodníci věnovali pozornost objemu obchodování s cennými papíry před vstupem do obchodu a dokonce sledovali průměrné objemy na menších grafech.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Cash Flow.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.