fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hypoteční krize (2007-2009) aneb Co vše byste měli o ní vědět?

Počátky hypoteční krize mezi lety 2007-2009

Po výbuchu technologické bubliny a recesi na počátku roku 2000 udržovala Federální rezervní banka dlouhodobě krátkodobé úrokové sazby nízké. To se shodovalo s celosvětovým poklesem úspor, neboť rozvojové země a země produkující komodity nahromadily velké finanční rezervy. Vzhledem k tomu, že tyto nadměrné úspory byly investovány, globální úrokové sazby poklesly, aby zaznamenaly nízké úrovně. Investoři byli frustrováni nízkou návratností, tak začali přebírat větší riziko tím, že hledali vyšší výnosy, ať se nacházeli kdekoli.

Ve Spojených státech se toto období projevovalo boomem v oblasti bydlení, protože ceny vzrostly (zejména na pobřeží a ve městech, jako jsou Phoenix a Las Vegas). Rostoucí ceny domů vedly k neustávajícím spekulacím s nemovitostmi a také přispěly k nadměrným spotřebitelským výdajům. Vzhledem k tomu, že ceny domů vzrostly, rostla možnost kolapsu. Nicméně skutečný rozsah nebezpečí byl skrytý, protože spoustu hypoték bylo změněno na cenné papíry s ratingem AAA.

Když se dlouhodobé přesvědčení, že ceny nemovitostí nebudou klesat, se ukázalo být nepřesné, poklesly ceny cenných papírů zajištěných hypotékami a způsobily velké ztráty pro banky a jiné finanční instituce. Tyto ztráty se brzy rozšířily do ostatních tříd aktiv, čímž vyvolaly krizi důvěry ve zdraví mnoha největších světových bank. [clickToTweet tweet=“Události vyvrcholily bankrotem Lehman Brothers v září 2008, což vedlo k zmrazení úvěrů, které přineslo globální finanční systém na pokraj úplného kolapsu.“ quote=“Události vyvrcholily bankrotem Lehman Brothers v září 2008, což vedlo k zmrazení úvěrů, které přineslo globální finanční systém na pokraj úplného kolapsu.“]

 

Hypoteční krize přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

 

 

Bankovní kolaps

Bezprecedentní akce centrálních bank v kombinaci s fiskálními stimuly (zejména v USA a Číně) pomohly zmírnit paniku na trzích, ale koncem zimy 2009 se začaly šířit zvěsti o tom, že Citigroup Inc., Bank of America Corp. a další velké banky by musely být znárodněny, aby globální ekonomika přežila. Naštěstí agresivní akce vlád na celém světě nakonec pomohly zabránit finančnímu kolapsu, ale zmrazení úvěrů přinutilo světovou ekonomiku k nejhorší recesi od druhé světové války.

Úvěrová krize a doprovodná recese způsobila nebývalou volatilitu na finančních trzích. Akciový index S&P 500 klesl z hodnoty 1 576,1 dne 11. října 2007 na hodnotu 666,8 dne 6. března 2009 (57,8% propad). Cena ropy klesla o více než dvě třetiny. Zatímco vládní opatření pomohly zabránit nejhorším následkům úvěrové krize, velké rozpočtové deficity představují nyní strukturální problém, který může ještě trvat několik desetiletí.

 

Hypoteční krize

 

Dokumment o finanční krizi

TIP na filmy o finanční krizi 2007-2009

Big Short

 

Margin call

 

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

 

Finanční krize (Inside Job)

Nezapomeňte se podívat na všechny články našeho historického přehledu těch nejvýznamnějších finančních krizí ve světě. Budeme se na Vás těšit u dalších témat našeho TradeSmart Blogu.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

1 komentář u „Hypoteční krize (2007-2009) aneb Co vše byste měli o ní vědět?“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.