Jak to všechno začalo?
Velká deprese zanechala v USA tak velké následky , že akcie se staly převážně institucionální hrou. Společnosti a fondy do akcií sice investovaly, ale většina lidí preferovala přístup na trh prostřednictvím penzijního připojištění, pojišťoven, podílových fondů nebo dokonce nově vzniklého indexového fondu. Prezident Franklin D. Roosevelt založil Securities and Exchange Commission (SEC) po zavedení deprese a aktivně se snažil zabránit dalším krachům a podvodným praktikám, které v minulosti infikovaly akciový trh. Společnost SEC měla po válce skvělé výsledky a její pokrok nakonec přivedl na trh nečekané individuální investory.
Společnost SEC požadovala, aby společnosti výslovně uvedly, že nemají žádný majetek ani jiné prostředky na to, aby získaly všechny ostatní, ale investoři nadále věřili, že potenciál těchto společností je neomezený. Tento „býčí“ postoj, navzdory častým insolvencím, pokračoval až do osmdesátých let. Pod matematikou nové ekonomiky by firmy rostly exponenciálně, spíše než přírůstkem nových společností.
Pondělí 19. října 1987 přehledně v infografice
Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.
Černé pondělí 19. října 1987
Počátkem roku 1987 došlo k vyčerpání vyšetřování ze strany SEC v obchodování zasvěcených osob. Většina lidí si uvědomovala tendenci Wall Street, aby si dala pozor na sebe samu, ale zatracení SEC vyšetřování otřásalo investory. Do října se investoři rozhodli přestoupit z této klamavé hry do stabilnějšího prostředí, které nabízejí dluhopisy nebo v některých případech junk dluhopisy.
Jak lidé začali masově odcházet z trhu, počítačové programy začaly kopat. Programy zastavily ztráty na obchodech a zaslaly prodávajícímu objednávku na DOT (určený obrat), počítačový systém NYSE. Okamžitý přenos tak obrovskému množství příkazů způsobil zpoždění celého trhu, takže investoři na všech úrovních (institucionální k jednotlivcům) byli skutečně zaslepeni. Mezi investory se rozšířila panika a ti se tedy rozhodli velmi neuváženě prodávat své akcie, jakožto již typický jev u všech burzovních krachů ve světové historii.
[clickToTweet tweet=“Dow klesl o 508,32 bodů (22,6 %), pro představu to bylo přes 500 miliard dolarů.“ quote=“Dow klesl o 508,32 bodů (22,6 %), pro představu to bylo přes 500 miliard dolarů.“] Naštěstí nový předseda FEDu, Alan Greenspan, pomohl zabránit depresi zabráněním insolvence obchodních a investičních bank. Trh se poté zotavil a bylo provedeno několik vylepšení, včetně přerušení „jističe“, který omezuje obchodní programy, pokud se trh sníží na stanovenou úroveň.
Černé pondělí 1987 – dokument
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz
Zdravím všichni,
ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.
A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.
Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.
A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.