Co to je P/E poměr? Trading Terminologie! - TradeSmart.cz

Co to je P/E poměr? Trading Terminologie!

Co to je P/E poměr?

P/E je poměr pro ocenění společnosti, která měří svou současnou cenu akcie ve vztahu k výnosu na akcii (EPS).

P/E poměr je někdy označován také jako násobek ceny nebo násobek výdělku.

P/E poměry používají investoři a analytici k určení relativní hodnoty akcií společnosti.

Může být také použit k porovnání společnosti s vlastním historickým záznamem nebo k porovnání agregovaných trhů proti sobě nebo v čase.

 

Jednoduchá logika za P/E poměrem

Jednoduchá logika, která podtrhuje užitečnost P/E poměru jako metriky pro hodnocení akcií, je založena na myšlence, že cena akcie by měla odrážet očekávání budoucích zisků, na která má vlastník dané akcie nárok.

Pokud se například očekává, že společnost letos vydělá 5 USD za akcii a poté uzavře všechny operace a vyplácí zisky, je logické si představit, že každá akcie by měla mít hodnotu o 5 USD vyšší.

Tato hrubá metoda oceňování akcií se stává komplikovanější, protože do budoucnosti přidáváte další roky projekce a některá metoda diskontování budoucích výnosů platí, že čím déle se očekávají, platí stejný princip.

 

 

Vysoké a nízké P/E poměry

S jednoduchou logikou, která je základem metriky P/E poměru, můžeme vidět, jak lze akcie s vysokým P/E poměrem považovat za předražené, zatímco akcie s nízkým P/E poměrem budou považovány za podhodnocené.

I když toto jednoduché zdůvodnění obchodníci často efektivně používají, související otázky jsou obvykle složitější a různorodější.

Některé akcie mohou mít vysoký P/E poměr, který je odůvodněn očekávaným růstem budoucích výnosů ve srovnání se současnými, zatímco jiné mohou mít nízké P/E poměry, které jsou odůvodněny slabými vyhlídkami na budoucí konkurenceschopnost.

 

Závěr

P/E poměr je univerzální metrika používaná obchodníky z řady různých důvodů.

Zvláštní síla P/E poměru spočívá v identifikaci potenciálních obchodů hledáním akcií nadhodnocených nebo podhodnocených vzhledem k jejich výdělkům, které pak vyžadují další šetření s cílem zjistit, zda je odchylný P/E poměr odůvodněný či nikoli.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Bailout.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

 

Pomohlo vám toto video nebo článek? Dostávejte videa a signály jako první:

 

 

 

 

Napsat komentář