fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Časový úpadek opce

Zdravím Traders,

v předchozích článcích jsme si říkali, že klíčovou roli u opce hraje čas.  Každá opce má svůj čas expirace, můžeme říct, že má svoji životnost. Tento faktor hraje klíčovou roli u ceny opce. Je důležité vědět, že pokud budeme opce kupovat, ať už koupíme call opci nebo koupíme put opci, tak čas působí proti nám. Pokud opce vypíšeme neboli prodáme, tak čas hraje pro nás a naše pozice benefituje z časového úpadku. Pojďme se podívat na časový diagram opce.

časový úpadek opce

Zde vidíte, jak každá opce ztrácí svou hodnotu v důsledku času blížící se expirace. Berte na vědomí, že tento graf počítá s tím, že podkladové aktivum neboli akcie se nehýbe. Chci aby jste věděli, že pokud se cena akcie do které vstoupíte nebude hýbat, tak opce bude přesně takto díky blížící se expirace ztrácet svou hodnotu.

Na levé straně grafu máme hodnotu opce na začátku. Spodní osa nám znázorňuje počet dní do expirace opce. Vidíte, že čím jste dál od expirace, čili od 0, tak je opce línější, neztrácí příliš mnoho na své hodnotě. Mezi 120 – 90 dny ztratí jen malé procento ze své hodnoty. Mezi 90 – 60 dny ztratí o trochu větší procento své hodnoty, ale stále je to velmi málo, mezi 60-30 dny ztratí již více než ztratila od 120 – 60 dnů, ale ten největší časový úpadek je od 30 do 0 dní, čili do konce expirace. Tam je vidět, že za 30 dní, kdyby se akcie nehýbala, tak opce ztratí celý zbytek, skoro třičtvrtě své časové hodnoty. Proto, pokud chtete pouze kupovat opce – je lepší si dát větší časovou rezervu, protože tam je menší časový úpadek pro případ, že se akcie hned nepohne vaším směrem nebo pokud budete obchodovat dlouhodbější graf a budete chtít chytit větší pohyb, pokud by nám nepřišel pohyb, který očekáváme. Protože víme, že za posledních 30 opce ztratí většinu své hodnoty, tak v tomto časovém intervalu je ideální opce vypisovat neboli prodávat, protože jak už víte z předchozího článku „Rozdíly mezi nákupem a výpisem opcí„, pokud opci vypíšeme, tak získáváme od kupujícího prémium a naše pozice benefituje z časového úpadku a v tomto období bude benefitovat nejefektivněji (neboli nejrychleji). Stačí nám, když se opce udrží nad nebo pod vypsaným strikem a ani nemusí nic dělat, abychom vydělali peníze. Pokud mě uvidíte nakupovat opce s kratší expirací než je 30 dnů, tak je to proto, protože mám specifickou strategii a abych vydělal, tak se daná akcie musí výrazně za krátkou dobu pohnout mým směrem, to je v případě, že koupím call opci na 15 nebo 5 dní, tak potřebuji výrazný pohyb nahoru a v případě put opce potřebuji pohyb dolů + ideálně rostoucí volatilitu, ale tím vás teď nechi plést.

Ale pokud bych měl všeobecně určit vhodný čas pro nákup opce v případě swingového obchodu, který beru, že trvá méně než měsíc, tak je to kolem 40-60 dnů do expirace. Za méně než 30 dní do expirace, pokud nemáte strategie, které vás upozorní na větší než očekávaný pohyb doporučuji spíše opce pouze vypisovat neboli prodávat, protože časový úpadek hraje pro nás.

Tady je krásně vidět, že když koupíte např. call opci a akcie se nebude hýbat, tak vaše pozice bude ztrácet na hodnotě, proto nám musí přijít co nejdříve pohyb naším směrem. Naopak pokud byste call opci vypsali, tak i když by trh nešel v tomto případě dolů a zůstal stát na místě nebo obchodoval v nějakém pásu kolem naší vstupní ceny, tak budeme vydělávat a čím budeme blíže k expiraci, tím rychlejší výdělek bude.

Raději se díváte než čtete? Přehrajte si celé video o časovém úpadku opce zde>>

Přihlašte se do členské sekce a podívejte se, jak obchoduji s opcemi. Přehrajte si všechna videa, která vás vezmou od začátečníka k profesionálům a pomohou vám dosáhnout konzistentních zisků o kterých sníte. Zdarma.

Podívejte se, jak obchoduji s opcemi.

Doufám, že to pomohlo.

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.