fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

20% sleva na první členství v LIVE Roomu. Končí 30.6.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Rozdíly mezi nákupem a výpisem neboli prodejem opcí

Zdravím,

v předchozích článcích jsem si ukázali, co jsou to opce, jaké jsou rozdíly mezi akciemi a opcemi a co jsou call a put opce. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi nákupem a výpisem (prodejem) opcí. Z předchozího článku už víme, že máme 2 typy opcí. Jsou to call opce a put opce. Pokud koupíme call opci, tak chceme aby akcie rostla a pokud koupíme put opci, tak chceme, aby akcie klesala. Teď si ale ukážeme, že call opci i put opci můžeme nejen koupit ale i vypsat neboli prodat.

Pojďme si ukázat, jak se jednotlivé pozice budou chovat a jaké jsou mezi nimy rozdíly, protože do teď jsem v předchozích článcích a videích mluvili především o nákupu opcí. Pokud nyní budeme opce vypisovat, tak se pozice bude chovat úplně jinak. Takže když se podíváme na graf níže, tak vidíme, že pokud koupíme call opci – tak spekulujeme na růst akcie a budeme vydělávat, když akcie bude posilovat. Tady vidíte, že pokud je aktuálně cena akcie např. na 10 USD, tak pokud cena akcie bude posilovat, tak máme neomezený zisk, naopak pokud akcie bude oslabovat a spadla by např. až na 0, tak máme omezené riziko tou cenou, kterou jsem opci koupili. Máme omezené riziko, protože nemůžeme prodělat více než jsme za opci zaplatili prodávajícímu a zisk máme neomezený.

nákup call opce

U put opcí je to přesně naopak. Pokud put opci koupíme, tak spekulujeme směrem dolů, abychom vydělali, tak potřebujeme, aby šla akcie dolů. Opět máme omezené riziko, které se rovná ceně, kterou jsme za put opci zaplatili prodejci a neomezený zisk i když v tomto případě máme zisk omezený, když by se akcie propadla na cenu 0. :)

nákup put opce

Naopak pokud vypíšeme neboli prodáme call opci, tak zde máme omezený zisk (zisk je v tomto případě kredit, prémium neboli cena, kterou nám za opci zaplatil kupující), ale neomezenou ztrátu.

Tady dobře vidíte, že v každém tradu jsou vždy dvě strany, dva obchodníci, kteří zaujímají opačnou pozici. Jeden obchodník, který call opci nabídl k prodeji (vypsal ji) a druhý obchodník, který call opci koupil. Ten co opci koupil už jsme si řekli, že má neomezený zisk a omezené riziko a obchodník, který opci prodal to má naopak. Nicméně je tu rozdíl ten, že pokud call opci prodáváte, tak vyděláte i když se trh nebude hýbat, půjde jen do strany nebo klidně i úplně proti vám. Když call opci vypíšeme, tak potřebujeme, aby buď to trh šel směrem dolů nebo nejhůře zůstal pod strike cenou, kterou jsme vypsali. Takže se můžeme mýlit ve směru a stále vyděláme.

výpis prodej call opce

Pokud naopak budeme vypisovat PUT opci, tak spekulujeme na to, že trh půjde směrem nahorů a nebo se alespon udrží nad vypsanou strike cenou.

výpis prodej put opce

Tady opce můžeou působit trochu zmateně, protože je to jiný produkt než klasické kontrakty a akcie, stačí ale pochopit tyto jednoduché principy a budete se v opcích nádherně orientovat. Pro snadnější pochopení jsem v členské sekci natočil video, kde rozdíly mezi nákupem a výpisem opcí ukazuji v praxi přímo na grafech.

Můžete se přihlásti zdarma a zhlédnout si celé video zde >>

Každopádně je dobré vědět, pokud jste začátečník, tak bych nikdy neprodával neboli vypisoval samotnou call nebo put opci, v tomto případě, když obchod půjde proti vám, tak máte neomezenou ztrátu. Pokud mě uvidíte vypisovat opce, tak to je vždy formou tak zvaného spreadu. Znamená to, že vypíšu např. call opci a koupím vzálenější call opci, jako ochranu a rozdíl mezi nimi je můj zisk, ale tím vám ted nechci plést hlavu, toto podrobne probereme v dalších článcích a videích. Důležité je, aby jste nyní věděli, že máme dva typy opcí call a put a obě můžeme kupovat i prodávat. Když koupíme call opci – spekulujeme na vzestup, pokud prodáme call opci, tak chceme, aby šla akcie dolů nebo zůstala pod naší vypsanou cenou a u put opcí je to naopak, pokud koupíme put opci, tak spekulujeme na pokles a pokud vypíšeme put opci, tak vyděláme pokud akcie půjde nahoru nebo alespo zůstane nad vypsanou cenou. Toto je klíčové vědět, abychom se posunuli dál. Ještě je dobré vědět, že pokud chceme jakoukoliv naší otevřenou pizici ukončit, tak nemusíme čekat, až do konce časové expirace, kterou jsme si zvolili, obchod můžeme uzavřít kdykoliv. A uvidíte, že tak jak obchoduji s opcemi, tak je nikdy nenechávám vypršet, pouze v případě, že jsou bezcenné, vždy je uzavřu před expirací a vydělávám tudíž v případě nákupu opcí na růstu ceny opčního kontraktu a v případě výpisů opcí na úpadku ceny opčního kontraktu. Niky si nenechávám připsat akcie.

Doufám, že to pomohlo.

Celé video si můžete přehrát zde>>

 

2 komentáře u „Rozdíly mezi nákupem a výpisem neboli prodejem opcí“

 1. Dobrý den,

  omlouvám se pokud budu působit jako hlupák, ale možná si to ve své hlavě komplikuji sám. Jaký je prosím rozdíl – popř. kdy vyžívám možnosti buď- výpisu call opce NEBO nákup put opce ? Z toho co jsem se dočetl a nakoukal ve videích v členské sekci chápu, že u obou teoreticky chci aby šla cena směrem dolů. U výpisu call opce jsem omezený ziskem a mám potencionální neomezenou ztrátu pokud půjde obchod proti mě. U nákupu put opce chci aby šla cena také směrem dolů a mám zde opět omezený zisk (v případě 0 hodnoty akcie), ale omezené riziko tím za co jsem opci nakoupil, ale kdy kterou využívat když mám například indicie a pattern k tomu, že cena půjde směrem dolů ?

  Nákup opcí je jednoduchý princip, ale výpis mi dělá problémy a vytváří mi v hlavě různé (možná nesmyslné otázky).
  Předem děkuji za vysvětlení.

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   děkuji za dotaz. Pokud začínáte, tak bych určitě vůbec nepřemýšlel o výpisu nahých call nebo i put opcí. Je to jedna z nejnebezpečnějších strategií. Pro začátek je dobré vytvořit kombinaci pomocí spreadu. U nakoupené call opci když netrefíte směr a načasování, tak proti vám působí časový úpadek a bude ztrácet peníze. Toto rozebírám v tréninku SpreadMaster zde: https://www.tradesmart.cz/spread-master/

   Případně se připojte do LIVE Roomu, kde vše uvidíte živě: http://www.live.tradesmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.