fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Novoroční slevy na kurzy a LIVE Roomy. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Tulipánová horečka 1634-1637. Co se přesně stalo?

Počátky vzniku „tulipánové“ krize

V roce 1593 byly tulipány dovezeny z Turecka do Holandska. Od té doby se tulipány staly v Holandsku velmi vyhledávaným a tedy i žádaným zbožím. Brzy poté získali jejich pěstitelé vážnost, protože o rostliny vzrůstal zájem a tulipánových cibulí bylo jen omezené množství. Právě díky těmto faktorům jejich cena prudce vzrostla a proto se z nich stalo poměrně drahé zboží. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na 1000 i více guldenů.

Po nějaké době tulipány napadl virus známý jako mozaika, který sice nelikvidoval tulipánovou populaci, ale změnil jim podobu okvětních lístků. Barevné vzory byly velmi rozmanité, čímž vzrostla vzácnost již jedinečné květiny. Tak, tulipány, které již už taky byly drahé, začaly na ceně ještě více růst, podle toho, jak byly jejich květy viry změněny nebo zda byly poptávány.

 

Tulipánová horečka přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

 

 

Tulipánová horečka

Skuteční kupující tulipánových cibulek začali zaplňovat zásoby pro vegetační období, dále snižovat nabídku a zvyšovat vzácnost a poptávku. [clickToTweet tweet=“Ceny rostly tak rychle a vysoko, že lidé obchodovali s půdou, životními úsporami a cokoliv jiného, ​​co by mohli prodat, aby získali více tulipánových cibulek.“ quote=“Ceny rostly tak rychle a vysoko, že lidé obchodovali s půdou, životními úsporami a cokoliv jiného, ​​co by mohli prodat, aby získali více tulipánových cibulek.“] Mnoho Nizozemců věřilo, že budou prodávat své tulipány cizincům, a tak získají obrovské zisky. Již původně předražené tulipány se těšily dvakrát nárůstu hodnoty – za jeden měsíc!

Netřeba dodávat, že ceny nebyly přesným odrazem hodnoty tulipánové cibulky. Jak se děje v mnoha spekulativních bublinách, někteří obezřetní lidé se rozhodli tulipány prodávat a zvyšovat své zisky. Dominantní efekt postupně nižších a nižších cen se dostavil, když se všichni snažili prodat, zatímco kupujících bylo čím dál méně. Cena se začala propadat, což způsobilo, že lidé začali panikařit a prodávali tulipány bez ohledu na ztráty.

Obchodníci odmítli dodržovat smlouvy a lidé si začali uvědomovat, že si vyměňují své domovy za kus zeleně. Panika převládala již v celé zemi. Vláda se pokoušela krizi zastavit. Nabídla smlouvu na počest 10% nominální hodnoty, ale pak trh klesl ještě více, což znemožnilo takovou restituci. Nikdo nevyvázl z krize nepoškozený. Dokonce i lidé, kteří se tulipánů zbavili relativně brzy, utrpěli velké finanční ztráty pod touto depresí.

Dopady tulipánového šílenství zanechaly holandské společnosti velice váhavé spekulativní pohledy na investice po následující dlouhou dobu.

 

 

Tulipánová krize – video v Angličtině

V dalším článku našeho Blogu Vás podrobněji seznámíme s následující velkou finanční krizí, zvanou krizí „Bublina Jižních moří“.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Jak vznikla tulipánová krize?

V roce 1593 byly tulipány dovezeny z Turecka do Holandska. Od té doby se tulipány staly v Holandsku velmi vyhledávaným a tedy i žádaným zbožím. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na 1000 i více guldenů. Tulipány, které již už taky byly drahé, začaly na ceně ještě více růst, podle toho, jak byly jejich květy změněny nebo zda byly poptávány.

Jak vypadala tulipánová horečka?

Ceny rostly tak rychle a vysoko, že lidé obchodovali s půdou, životními úsporami a cokoliv jiného, ​​co by mohli prodat, aby získali více tulipánových cibulek. Mnoho Nizozemců věřilo, že budou prodávat své tulipány cizincům, a tak získají obrovské zisky. Vše podstatné o tulipánové krizi najdete zde.

Jaké byly následky tulipánové krize?

Nikdo nevyvázl z krize nepoškozený. Dopady tulipánového šílenství zanechaly holandské společnosti velice váhavé spekulativní pohledy na investice po následující dlouhou dobu.

1 komentář u „Tulipánová horečka 1634-1637. Co se přesně stalo?“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.