fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Bublina Jižních moří 1711 – Co způsobilo tuto finanční krizi?

Počátky vzniku finanční krize

Velká část populace britského impéria se v 18. století mohla pyšnit bohatstvím. Britové tedy stále častěji vyhledávali investiční příležitosti, kam by své peníze mohli ukládat a hlavně zhodnocovat. Zatímco v roce 1688 nabízela londýnská burza pouze tři společnosti, v roce 1694 jich bylo už 53, mezi nimi i čerstvě založená Bank of England. Do roku 1720 zde obchodovalo kolem 200 obchodních společností, přičemž jednou z nejdůležitějších byla právě South Sea Company. Společnost South Sea Company tedy neměla žádný problém přitahovat investory, když v hodnotě 10,000,000.00 liber koupila společnost „práva“ na veškerý obchod v jižních mořích.

 

Bublina Jižních moří přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

 

 

South Sea Company

Společnost South Sea Company byla založená v roce 1711 k obchodování (zejména s otroky) se španělskou Amerikou. Akcie společnosti se zaručeným úrokem ve výši 6 procent se dobře prodávaly, ale příslušná mírová smlouva, smlouva z Utrechtu se Španělskem v roce 1713, byla méně příznivá, než se dalo očekávat. Ukládala totiž roční daň na dovážené otroky a umožňovala společnosti posílat pouze jednu loď pro běžný obchod ročně. Úspěch první cesty v roce 1717 byl jen mírný, ale král Jiří I. se stal guvernérem společnosti v roce 1718, čímž se rapidně zvýšila důvěra ve společnost South Sea Company.

[clickToTweet tweet=“V roce 1720 došlo k neuvěřitelnému rozmachu v zásobách jižního moře.“ quote=“V roce 1720 došlo k neuvěřitelnému rozmachu v zásobách jižního moře.“] Společnost očekávala zvýšení hodnoty svých akcií. Ty skutečně vzrostly dramaticky, ze 128 liber v lednu 1720 na více než 1 000 liber v srpnu téhož roku. Ale bohužel již následující měsíc v září roku 1720 se trh zhroutil. Mnoho investorů bylo zničeno a Dolní sněmovna pověřena vyšetřováním, dokázala, že nejméně tři ministři přijali úplatky a spekulovali. Mnoho z ředitelů společnosti bylo znechuceno. Skandál přivedl k moci Roberta Walpoleho, který je obecně považován za prvního britského premiéra. Slíbil, že bude hledat všechny ty, kteří jsou za tento skandál zodpovědný, což se mu podařilo jen z malé části. Samotná společnost South Sea Company přežila až do roku 1853, když v roce 1750 prodala většinu svých práv španělské vládě.

 

Bublina Jižních moří

 

Neváhejte tedy navštívit náš Blog, kde najdete další pokračování našeho historického přehledu finančních krizí. Tentokrát Vás seznámíme s Pozemkovou krizí na Floridě v roce 1926.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Jaké byly počátky této finanční krize?

Velká část populace britského impéria se v 18. století mohla pyšnit bohatstvím. Zatímco v roce 1688 nabízela londýnská burza pouze tři společnosti, v roce 1694 jich bylo už 53. Jednou z nejdůležitějších byla právě South Sea Company.

Co byla společnost South Sea Company?

Společnost South Sea Company byla založená v roce 1711 k obchodování (zejména s otroky) se španělskou Amerikou. Mírová smlouva ukládala roční daň na dovážené otroky a umožňovala společnosti posílat pouze jednu loď pro běžný obchod ročně.

Jak vznikla Bublina Jižních moří?

V roce 1720 došlo k neuvěřitelnému rozmachu v zásobách jižního moře. Akcie společnosti South Sea Company vzrostly ze 128 liber v lednu 1720 na více než 1 000 liber v srpnu téhož roku. Ale bohužel již následující měsíc v září roku 1720 se trh zhroutil. Vše o Bublině Jižních moří najdete zde.

1 komentář u „Bublina Jižních moří 1711 – Co způsobilo tuto finanční krizi?“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.