fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přiřazení a uplatnění opce. Kdy dostanu přiřazené akcie?

Jeden z největších strachů opčního obchodníka je přiřazení akcií, protože pamatujte, že když koupíte nebo vypíšete opce, tak ovládáte 100 akcií podkladového aktiva.

Někteří obchodníci chtějí dostat přiřazené akcie, protože je to součástí jejich strategie. Např. obchodník Honza, který vypisuje put opce na strike ceně, kde chce dostat přiřazené opce. Když vypsaná put opce vyprší v OTM, tak sebere prémium a když vyexpiruje v ITM, tak si nechá přiřadit akcie.

Ale pojďme se nyní zaměřit na obchodníka, který nechce dostat přiřazené akcie.

Nejčastější dotazy, které dostávám jsou:

 1. Jaká situace musí nastat, abych dostal přiřazené akcie?
 2. Co mohu dělat, abych zabránil přiřazení akcií?
 3. A pokud dostanu přiřazené akcie, co mám dělat?

Kdy dostanu přiřazené akcie?

Pokud investujete do opcí, tak nejběžnější případ, kdy dochází k přiřazení akcií je, když máte vypsanou opce, která expiruje v ITM (in the money).

Riziko přiřazení, pokud opce nakoupíte

Pokud opce nakoupíte (long call/put), tak nemůžete dostat přiřazené akcie, pokud sami nezažádáte o uplatnění opce. Obchodník, který opce nakoupí bude mít vždy možnost je nechat uplatnit, ale nemá povinnost to udělat. Myslím, že v tomto případě je to jasné a vcelku jednoduché.

Pojďme se podívat na tento příklad.

Pojďme říci, že jsme nakoupili call opci na akcii Google před několika týdný a dnes expiruje. Tato opce je v ITM ( v případě, že je nakoupená opce OTM, tak vyprší bezcenná).

 • Můžete nechat opci expirovat v ITM a získat tak profit nebo
 • Můžete opci uplatnit a dostat 100 akcií Google.

U nakoupené put opce to funguje stejně, jen pokud opci uplatníte, tak dostanete -100 akcií (budete short 100 akcií google).

 

Riziko přiřazení akcií u vypsané opce

Pokud opce vypíšete, tak dostanete přiřazené akcie, pokud vaše opce bude v době expirace v ITM. Jako opční vypisovatel nemáte kontrolu nad přiřazením akcií a je nemožné vědět, kdy k přiřazení může dojít. Toto rozhodnutí má v rukou obchodník, který od vás opce nakoupil. Všeobecně se dá říci, že větší riziko přiřazení je blíže k expiraci. Ale jak jsem řekl, k přiřazení může dojít (v případě amerických opcí) kdykoliv.

Řekněme, že jste vypsali opci na akcii Amazon před několika týdny, dnes expiruje a je v ITM. V tomto případě dostanete automaticky přiřazeno 100 akcii Amazonu. Pokud jste vypsali call opci, tak dostanete přiřazených -100 akcií (budete short 100 akcií Amazonu) a pokud jste vypsali put opci, tak dostanete přiřazených +100 akcií Amazonu (budete long 100 akcií Amazonu). K automatickému přířazení akcií stačí, aby opce byla pouze 0.01 ITM a dostanete přiřazených 100 akcií.

V případě, že nezavřenete nebo nerolujete opci do další expirace, tak si brokeři účtují extra poplatek za přiřazení akcií.

Zvýšené riziko přiřazení je také v době, kdy společnost vyplácí dividendy. Pokud je vnejší hodnota opce menší než dividenda, tak vlastník ITM call opce bude mít dobrý důvod uplatnit svoji opci, aby mohl realizovat zisk z dividendy, který přijde majitelům akcií.

Pokud má dojít u vypsané call opce k přiřazení a obchodník nemá dostatečný buying power, aby mohl být short 100 akcí, tak mu přijde upozornění, aby okamžitě zavřel svoji pozici a zaplatí extra poplatek svému brokerovi.

Pokud má dojít k přířazení u vypsané put opce a obchodník nemá dostatečný kapitál, aby koupil akcie, tak stejně dočastně bude akcie vlastnit, ale bude vyzván, aby okamžitě zavřel pozici. Tomu se říká margin call, který dostanete od svého brokera. V tomto případě také zaplatíte extra poplatek svému brokerovi.

 

Přiřezení při nákupu call/put spreadu

Pokud kupujeme vertikální spread, tak jednu opci kupujeme a jednu opci vypisujeme. Obě opce call nebo put. Vertikální spready nám poskytují více ochrany než nahé opce v případě přiřazení. Nechci tím říci, že zde není riziko přiřazení akcií. Riziko tady je, protože jednu opci máme vždy vypsanou, ale máme více možností a nástrojů, jak s přiřazením pracovat.

Pokud kupujeme call spread nebo put spread, tak riziko přiřazení je dané tím, jak moc je dané spread v ITM. Pokud jsou v době expirace obě nohy v ITM, tak může dojít k přířazení, ale tím, že je nakoupená opce také ITM, tak lze využít uplatnění a dosáhnout tak maximálního profitu. Pokud je pouze jedna opce v ITM, především ta vypsaná, tak to je situace, kde je riziko přiřazení.

Proto osobně zavírám koupené spready několik dní před samotnou expirací a hlídám, jak moc jsou v ITM.

 

Jak zabránit přiřazení akcií?

Můžete zavřít svůj obchod před expirací a vzít aktuální zisk nebo ztrátu na dané obchodu.

Můžete rollovat pozici a prodloužit si tak čas.

Osobně také zavírám (kupuji zpět) vypsané opce, které mají extrinsic hodnotu 0.10, čímž se dá předejít přiřazení.

Ale jak bylo napsáno výše, k přiřazení akcií může dojít kdykoliv v průběhu. Toto právo má v rukou majitel opce (obchodník, který opci nakoupil).

 

Věřím, že to pomohlo.

Dominik Kovařík

5 komentářů u „Přiřazení a uplatnění opce. Kdy dostanu přiřazené akcie?“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět
 2. Zdravím Dominiku, učím se na demu vypisovat put kreditni spready. S blizici se expiraci jsem si rekl ze zkusim obchod ukoncit predcasne,ale neprisel jsem na to jak. Take jsem mel za to,ze kdyz jsem vypsal Put Tesla 215 ,strike cena byla 227, nakoupil jsem pojistku 207.5 a tuto strategii jsem pochopil tak,ze premium mi zustane kdyz cena nedojde k vypsanemu strike 215 , ale tady ctu,ze pokud skonci itm,cili nekde kolem 227 tak musim pred expiraci obchod uzavřít kvuli prirazeni akcii? Mam v tom zmatek,nerarazil jsem na zadne video s nazornou ukazkou jak se takoveho obchodu zbavit, demo mam u think or swim a kdyz oznacim vypsanou i nakoupenou a dam order tak mi to skoci do nove objednavky, pokud jsem to pochopil spravne.

  Odpovědět
  • Zdravím Igore, děkuji za komentář. Nejlepší je přidat se do LIVE Roomu, kde vysílám 2x týdně živě a provádím tam obchody. Uvidíte tam, jak obchod zadat i uzavřít plus vám vše ukážu a vysvětlím v reálném čase. Stačí se přidat tady: http://www.live.tradesmart.cz

 3. Ahoj, zajímá mne co se stane, když vypíšu putku ITM na 2 dny (např. X akcie je na striku 60.0 a já vypíšu put na striku 45.0 -> tudíž ITM) a po těch dvou dnech bude stále ITM a na striku 55.0 -> nedostane se pod strike, který jsem vypsal. Mohl bys mi Dominiku prosím napsat, co bude následovat ? Zda-li dostanu prémium anebo něco jiného.

  Odpovědět
  • Ahoj Romane, pokud cena akcie bude v době expirace pod vypsaným strikem na put opci, tak dostanete přiřazené akcie do longu. Prémium vám zůstane a o to se sníží vaše vstupní cena na akciích. Toto praktikuji téměř každý měsíc na mém investičním portfoliu na kvalitní společnosti. Všechny vstupy a obchody sdílím tady: https://invest.tradesmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.