V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi ITM, ATM a OTM opcemi. Jak už víte z předchozích článků, kde jsme mluvili o tom, co jsou to opce, jaké jsou rozdíly mezi akciemi a opcemi, jak funguje časový úpadek opce a jaké jsou typy opcí.
Tak víme, že máme 2 typy opcí – call opce a put opce a tyto opce jsou rozděleny do 3 kategorií, které se používají ke skladbě jednotlivých opčních strategií nebo jen k rychlému určění o jakou opci se jedná.
Existují 3 kategorie:
ITM = In-the-money opce (opce v penězích)
ATM = At-the-money-opce (opce na penězích)
OTM = Out-of-the-money-opce (opce mimo peníze)
Často mě při zadávání obchodů slyšíte říkat nebo vidíte psát, že např. kupují vzdálené opce neboli OTM opce nebo naopak kupuji ITM opce a nebo že vypisuji ATM opce nebo OTM, podle toho, jakou strategii používám. Pokud vám teď tyto výrazy vůbec nejsou jasné, tak uvidíte hned na obrázkách, kde bude dobře vidět, co to ITM, ATM a OTM znaméná.
Berte tyto kategorie, jako opční úrovně, které mají vztah k aktuální ceně akcie.
Pojďme si to ukázat na prvním příkladu při nákupu call opce. Víme, že pokud kupujeme call opce, tak budeme vydělávat, pokud cena akcie bude posilovat, zvolíme si expirace (na jak dlouho chceme opce koupit) a vybereme si strike nebo li úroveň a teď se dostáváme k tomu, jestli budeme kupovat ITM, ATM nebo OTM call opci.
Když se podíváme na tento graf akcie, tak aktuální cena se obchoduje na 105 USD. To znaméná, pokud nakoupíme call opci na strike 105, tak jsme ATM = at the money, protože kupujeme opci, která je přesně na ceně akcii, pokud bychom koupili např. opci na striku 116, tak jsme OTM neboli out of the money – mimo aktuální cenu akcie, ta strike cena je vzdálená od našeho směru, kterým chceme spekulovat.
Naopak pokud bychom koupili call opci na striku neboli urovni 98, tak jsem ITM, protože jsme v penězích, ta call opce je pod aktuální cenou akcie.
Takže u CALL opce je vztah k akcii následující:
ITM: cena akcie > strike cena opce
ATM = Strike ceně opce
OTM: cena akcie < strike cena opce
Takto vypadají ITM, ATM a OTM call opce v opční platformě. ATM opce je vždy ta se strikem na aktuální ceně akcie. Poslední cena akcie CVX je na 104.99, takže nejbližší strike je 105. Všechny striky větší než 105 jsou OTM a všechny striky menší než 105 jsou ITM.
Na platformě je to také odlišené barvou. Všechny ITM call opce jsou v šedé barvě a ITM jsou v černé.
Pojďme se podívat nyní na příklad PUT opce. Je to vlastně obráceně než u call opce, protože víme, že pokud koupíme PUT opci, tak budeme vydělávat, když cena akcie bude oslabovat. Takže pokud si půjdeme vybrat strike cenu PUT opce, tak si opět můžeme zvolit v jaké kategorii budeme PUT opci kupovat.
ITM, ATM nebo OTM. Když se podíváme zase na tento graf akcie, tak aktuální cena se obchoduje na 105 USD.
To znaméná, pokud nakoupíme PUT opci na striku 105, tak jsme ATM = at the money, protože kupujeme opci, která je přesně na ceně akcii (tady vidíte, že ATM strike je stejný jak u call opce tak i u PUT opce), pokud půjdeme koupit např. put opci na striku 115, tak jsme ale ITM neboli int he money, jsme v penězích, protože jsme nad aktuální cenou.
Naopak pokud bychom koupili PUT opci na striku 95, tak jsem vzdáleni od aktuální ceny tím směrem, kterým chceme spekulovat a jsme OTM.
ITM, ATM a OTM PUT opce na grafu:
U PUT opce je vztah k akcii následující:
ITM: cena akcie < strike cena opce
ATM = Strike ceně opce
OTM: cena akcie > strike cena opce
ITM, ATM a OTM PUT opce v opční platformě:
Dá se na to dívat také z pohledu, že pokud jsme OTM, tak zatím nevyděláváme, protože potřebujeme, aby cena na tento strike došla a stala se ATM a pak ITM.
Ikdyž to samozřejmě není úplně pravda, protože můžeme vydělat na nákupu OTM opcích i když tam cena nedojde, ale pro lepší pochopení berte OTM vzdálené opce, jako bezcenné, protože jsou mimo peníze – mimo aktuální cenu akcie a ITM opce jako cenné, protože jsou v ceně akcie jsou pod tou cenou, čili v penězích.
Nejlépe je to vidět úplně v posledním dnu expirace. Pouze ITM opce mají při expiraci hodnotu. Všechny OTM opce jsou při expiraci bezcenné.
Celé video o ITM, ATM a OTM opcích si můžete přehrát v členské sekci zde>>
Doufám, že to pomohlo.
Ať se vám daří!
Zdravím, nejsem si jistý, ale když koupím otm opci, tak čekám na to až dojde přes tu hranici( strike). A jak je to s itm. Já když ji koupím tak automaticky jsem nad strikem( např akcie je 10$ a jak koupím call opci na 7$. Jak to je vydělávám od začátku? Nebo až na konci expirace. Díky
Zdravím, děkuji za dotaz. U nakoupené OTM opce není potřeba, aby šla cena za strike. Může se zhodnotit a stále být OTM. OTM opce mají všeobecně hodně extrinsic value (vnější neboli časové hodnoty), proto jsou teoreticky bezcenné a levné. U ITM máte vnitřní hodnotu a pokud se dostanete až k delta 1, tak se pozice chová podobně, jako byste nakoupil akcii. Rovnou nevyděláváte – je potřeba, aby se i tak akcie pohla ve váš směr. Nejlepší je si založit demo, nakoupit OTM i ITM opce na stejnou akcii, ve stejné expiraci a sledovat, jak to funguje. Myslím, že takto se to dá pochopit nejlépe. Ať se daří!