fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Black Friday slevy až 64% na kurzy a živá vysílání! Platí jen do pondělí 27.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Co jsou to ITM, ATM a OTM opce?

V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi ITM, ATM a OTM opcemi. Jak už víte z předchozích článků, kde jsme mluvili o tom, co jsou to opce, jaké jsou rozdíly mezi akciemi a opcemi, jak funguje časový úpadek opce a jaké jsou typy opcí.

Tak víme, že máme 2 typy opcí – call opce a put opce a tyto opce jsou rozděleny do 3 kategorií, které se používají ke skladbě jednotlivých opčních strategií nebo jen k rychlému určění o jakou opci se jedná.

Existují 3 kategorie:

ITM = In-the-money opce (opce v penězích)

ATM = At-the-money-opce (opce na penězích)

OTM = Out-of-the-money-opce (opce mimo peníze)

 

Často mě při zadávání obchodů slyšíte říkat nebo vidíte psát, že např. kupují vzdálené opce neboli OTM opce nebo naopak kupuji ITM opce a nebo že vypisuji ATM opce nebo OTM, podle toho, jakou strategii používám. Pokud vám teď tyto výrazy vůbec nejsou jasné, tak uvidíte hned na obrázkách, kde bude dobře vidět, co to ITM, ATM a OTM znaméná.

Berte tyto kategorie, jako opční úrovně, které mají vztah k aktuální ceně akcie.

Pojďme si to ukázat na prvním příkladu při nákupu call opce. Víme, že pokud kupujeme call opce, tak budeme vydělávat, pokud cena akcie bude posilovat, zvolíme si expirace (na jak dlouho chceme opce koupit) a vybereme si strike nebo li úroveň a teď se dostáváme k tomu, jestli budeme kupovat ITM, ATM nebo OTM call opci.

Když se podíváme na tento graf akcie, tak aktuální cena se obchoduje na 105 USD. To znaméná, pokud nakoupíme call opci na strike 105, tak jsme ATM = at the money, protože kupujeme opci, která je přesně na ceně akcii, pokud bychom koupili např. opci na striku 116, tak jsme OTM neboli out of the money – mimo aktuální cenu akcie, ta strike cena je vzdálená od našeho směru, kterým chceme spekulovat.

Naopak pokud bychom koupili call opci na striku neboli urovni 98, tak jsem ITM, protože jsme v penězích, ta call opce je pod aktuální cenou akcie.

 

call opce itm atm otm

 

Takže u CALL opce je vztah k akcii následující:

ITM: cena akcie > strike cena opce

ATM = Strike ceně opce

OTM: cena akcie < strike cena opce

 

Takto vypadají ITM, ATM a OTM call opce v opční platformě. ATM opce je vždy ta se strikem na aktuální ceně akcie. Poslední cena akcie CVX je na 104.99, takže nejbližší strike je 105. Všechny striky větší než 105 jsou OTM a všechny striky menší než 105 jsou ITM.

Na platformě je to také odlišené barvou. Všechny ITM call opce jsou v šedé barvě a ITM jsou v černé.

 

call itm arm opce

 

Pojďme se podívat nyní na příklad PUT opce. Je to vlastně obráceně než u call opce, protože víme, že pokud koupíme PUT opci, tak budeme vydělávat, když cena akcie bude oslabovat. Takže pokud si půjdeme vybrat strike cenu PUT opce, tak si opět můžeme zvolit v jaké kategorii budeme PUT opci kupovat.

ITM, ATM nebo OTM. Když se podíváme zase na tento graf akcie, tak aktuální cena se obchoduje na 105 USD.

To znaméná, pokud nakoupíme PUT opci na striku 105, tak jsme ATM = at the money, protože kupujeme opci, která je přesně na ceně akcii (tady vidíte, že ATM strike je stejný jak u call opce tak i u PUT opce), pokud půjdeme koupit např. put opci na striku 115, tak jsme ale ITM neboli int he money, jsme v penězích, protože jsme nad aktuální cenou.

Naopak pokud bychom koupili PUT opci na striku 95, tak jsem vzdáleni od aktuální ceny tím směrem, kterým chceme spekulovat a jsme OTM.

ITM, ATM a OTM PUT opce na grafu:

 

put opce itm atm otm

 

U PUT opce je vztah k akcii následující:

ITM: cena akcie < strike cena opce

ATM = Strike ceně opce

OTM: cena akcie > strike cena opce

 

ITM, ATM a OTM PUT opce v opční platformě:

put opce itm atm otm

 

 

Dá se na to dívat také z pohledu, že pokud jsme OTM, tak zatím nevyděláváme, protože potřebujeme, aby cena na tento strike došla a stala se ATM a pak ITM.

Ikdyž to samozřejmě není úplně pravda, protože můžeme vydělat na nákupu OTM opcích i když tam cena nedojde, ale pro lepší pochopení berte OTM vzdálené opce, jako bezcenné, protože jsou mimo peníze – mimo aktuální cenu akcie a ITM opce jako cenné, protože jsou v ceně akcie jsou pod tou cenou, čili v penězích.

Nejlépe je to vidět úplně v posledním dnu expirace. Pouze ITM opce mají při expiraci hodnotu. Všechny OTM opce jsou při expiraci bezcenné.

Celé video o ITM, ATM a OTM opcích si můžete přehrát v členské sekci zde>>

 

Doufám, že to pomohlo.

Ať se vám daří!

2 komentáře u „Co jsou to ITM, ATM a OTM opce?“

  1. Zdravím, nejsem si jistý, ale když koupím otm opci, tak čekám na to až dojde přes tu hranici( strike). A jak je to s itm. Já když ji koupím tak automaticky jsem nad strikem( např akcie je 10$ a jak koupím call opci na 7$. Jak to je vydělávám od začátku? Nebo až na konci expirace. Díky

    Odpovědět
    • Zdravím, děkuji za dotaz. U nakoupené OTM opce není potřeba, aby šla cena za strike. Může se zhodnotit a stále být OTM. OTM opce mají všeobecně hodně extrinsic value (vnější neboli časové hodnoty), proto jsou teoreticky bezcenné a levné. U ITM máte vnitřní hodnotu a pokud se dostanete až k delta 1, tak se pozice chová podobně, jako byste nakoupil akcii. Rovnou nevyděláváte – je potřeba, aby se i tak akcie pohla ve váš směr. Nejlepší je si založit demo, nakoupit OTM i ITM opce na stejnou akcii, ve stejné expiraci a sledovat, jak to funguje. Myslím, že takto se to dá pochopit nejlépe. Ať se daří!

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.