Co to je medvědí trh?
Medvědí trh je proces poklesu cen cenných papírů a rozšířený pesimismus způsobuje, že spirála směřující dolů na akciové trhy je sama udržitelná.
Investoři očekávají ztráty v podobě pesimismu a zvyšování prodeje.
Ačkoli se číselné údaje liší, v průběhu dvouměsíčního období se považuje pokles o více než 20 procent z vrcholu v několika širokých tržních indexech, jako je Dow Jones Industrial Average (DJIA) nebo index Standard & Poor’s 500 (S & P 500) vstup na medvědí trh.
Termín „medvědí trh“ je opakem „býčího trhu„, nebo trhu, u něhož ceny cenných papírů rostou nebo očekávají nárůst.
To je pojmenováno pro způsob, jakým medvěd napadá kořist – tlačí tlapky dolů. To je důvod, proč se trhy s klesajícími cenami akcií nazývají medvědí trhy.
Stejně jako medvědí trh, býčí trh je pojmenován po způsobu, jakým býk napadá tím, že vrhá jeho rohy nahoru do vzduchu.
Zatímco neexistuje dohodnutá definice toho, co dělá medvědí trh, je obecně uznáváno, že medvědí trh je charakterizován poklesem o 20 procent nebo více během dvouměsíčního období.
Podle odborníků se mezi lety 1900 a 2015 uskutečnilo 32 medvědích trhů.
To v průměru dosahuje jednoho medvědího trhu za každé 3,5 roku.
Poslední velký medvědí trh nastal během globální finanční krize, ke které došlo od konce roku 2007 do začátku roku 2009, což vedlo ke zhroucení několika finančních institucí i ekonomik.
Co způsobuje medvědí trh?
Příčiny medvědího trhu se často liší, obecně však je to slabá nebo zpomalená nebo pomalá ekonomika.
Příznaky slabé nebo zpomalující ekonomiky jsou obvykle nízké zaměstnanosti, nízký disponibilní příjem a pokles zisku z podnikání.
Navíc jakýkoli zásah vlády v ekonomice může také vyvolat medvědí trh. Například změny daňové sazby nebo sazby federálních fondů mohou vést k medvědímu trhu.
Stejně tak může pokles důvěry investorů také znamenat nástup medvědího trhu. Když se investoři domnívají, že se něco chystá, podniknou kroky – v tomto případě odprodejí akcie, aby se předešlo ztrátám.
Fáze medvědího trhu
Medvědí trhy mají obvykle čtyři různé fáze.
První fáze ukazuje vysoké ceny a vysoké investorské sentimenty. V této fázi začínají investoři opouštět trhy a profitovat.
Ve druhé fázi začnou ceny akcií prudce klesat, obchodní aktivita a firemní zisky začnou klesat a ekonomické ukazatele, které mohou být dříve pozitivní, začnou být pod průměrem. Někteří investoři začínají panikařit, protože sentiment začíná klesat.
Třetí fáze ukazuje, že na trh vstupují spekulanti, a proto zvyšují ceny a objem obchodů.
Ve čtvrté a poslední fázi ceny akcií i nadále klesají, ale pomalu. Vzhledem k tomu, že nízké ceny a dobré zprávy začínají znovu přitahovat investory, trhy začínají vést k býčím trhům.
Medvědí trh vs. Korekce
Medvědí trh by neměl být zaměňován s korekcí, což je krátkodobý trend, který trvá méně než dva měsíce.
Zatímco korekce nabízejí ideální čas investorům k nalezení vstupního bodu na burzovních trzích, medvědí trhy zřídka poskytují vhodné vstupní body. To je proto, že je téměř nemožné určit dno medvědího trhu.
Put Opce a Inverzní ETF
Put opce dává majiteli právo, ale ne povinnost, prodávat akcii za určitou cenu na nebo před určitým datem.
Put opce lze použít k spekulaci na klesajících cenách akcií a k zajištění proti klesajícím cenám za účelem ochrany dlouhotrvajícího portfolia.
[click_to_tweet tweet=“Investoři musí mít na svých účtech privilegované opční obchodování k uskutečnění těchto obchodů.“ quote=“Investoři musí mít na svých účtech privilegované opční obchodování k uskutečnění těchto obchodů.“]
Inverzní ETF jsou navrženy tak, aby změnily hodnoty v opačném směru, jakým sledují index. Například inverzní ETF pro S & P 500 by se zvýšil o 1%, pokud by se index S & P 500 snížil o 1 %.
Existuje mnoho inverzních nástrojů ETF.
Stejně jako opce mohou být investice ETF použity k spekulaci nebo ochraně portfolia.
Závěr
Medvědí trhy jsou děsivé a když nastanou, lidé mají tendenci přehánět, což vede k panice a ztrátě důvěry.
Dobrou zprávou o medvědích trzích je, že netrvají navždy a ztráty mohou být zmírněny, pokud víte, jak ochránit své portfolio. Můžete na tom dokonce i vydělat pěkné peníze!
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Initial Public Offering (IPO).
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz