fbpx

Začínáte obchodovat nebo se Vám nedaří? Přihlaste se na březnový Trading LIVE Workshop. Začínáme 1.3.

Akciový index: Dow Jones Industrial Average (DJIA) – pod naší lupou!

Akciový index: Dow Jones Industrial Average (DJIA)

[clickToTweet tweet=“Dow Jones Industrial Average (DJIA) sleduje 30 amerických společností včetně obrů jako Apple, Coca-Cola, Disney, Microsoft, Nike a Visa.“ quote=“Dow Jones Industrial Average (DJIA) sleduje 30 amerických společností včetně obrů jako Apple, Coca-Cola, Disney, Microsoft, Nike a Visa.“] Je to nejvíce uznávaný index na světě a ten, který se často označuje jako „trh“. Index pokrývá všechny průmyslové odvětví s výjimkou dopravy a inženýrských sítí, na něž se vztahuje Dow Jones Transportation Average a Dow Jones Utility Average.

Navzdory své popularitě má Dow Jones Industrial Average (DJIA) dvě hlavní slabiny. Jednou z nich je, že zahrnuje pouze 30 akcií z více než 5000 akcií, které obchodují s NYSE a Nasdaq. To znamená, že to není nutně nejlepší ukazatel toho, jak funguje celý trh. Druhý nedostatek je výsledkem způsobu výpočtu. Protože je to cenově vážený index, dražší akcie ovlivňují index více než méně drahé. Přesto Dow Jones Industrial Average (DJIA) zůstává jedním z nejvíce sledovaných indexů na světě, více než 120 let po jeho vytvoření.

Od roku 1903 do roku 2007 patřila správa tohoto indexu firmě Dow Jones & Co., na přelomu července a srpna 2007 však tuto firmu (i index) koupil mediální magnát Rupert Murdoch.

 

Dow Jones Industrial Average (DJIA) přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

 

 

Výhody

Dow Jones Industrial Average (DJIA) obsahuje 30 nejznámějších firem v USA a není tedy považován za volatilní nebo riskantní.

 

Nevýhody

Protože společnost Dow Jones Industrial Average (DJIA) obsahuje pouze 30 společností, není to dobrý ukazatel pro celý trh. Z tohoto důvodu S&P 500 převzal referenční volbu. Rovněž je zvažováno, že vážení založené na tržním limitu je efektivnější než cenová váha.

 

Investování

Dow Jones Industrial Average (DJIA) má několik indexových fondů, které ho sledují, stejně jako burzovní fond nazvaný SPDR Dow Jones Industrial Average ETF (DIA). Můžete také obchodovat s termínovou smlouvou e-mini Dow (symbol YM).

 

 

Aktuální živý graf DJI
Po drobnohledu významného akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) se v našem TradeSmart Blogu zaměříme v následujícím článku na index Standard & Poor’s 500 (S&P 500).

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

 

3 komentáře u „Akciový index: Dow Jones Industrial Average (DJIA) – pod naší lupou!“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.