fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Platí jen do neděle 17.3.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Co to je Nevlastní podíl? Trading Terminologie!

Co to je Nevlastní podíl?

Nevlastní podíl se týká akcií společnosti v současné době držených všemi jejími akcionáři, včetně podílových listů držených institucionálními investory a omezených akcií vlastněných zasvěcenými osobami společnosti.

Nevlastní podíl je uveden v rozvaze společnosti pod položkou „Kapitálový stav“.

Počet nevlastních podílů se používá při výpočtu klíčových ukazatelů, jako je tržní kapitalizace společnosti, stejně jako její zisk na akcii (EPS) a peněžní tok na akcii (CFPS).

Počet nevlastních podílů společnosti není statický, ale může se časem měnit.

Jakékoli autorizované akcie, které jsou drženy nebo prodávány akcionářům společnosti, s výjimkou vlastních akcií, které vlastní společnost, jsou známé jako nevlastní podíly.

Nevlastní podíly společnosti mohou kolísat z řady důvodů.

Toto číslo se zvýší, pokud společnost vydá další akcie.

Společnosti obvykle vydávají akcie, když získávají kapitál prostřednictvím financování vlastním kapitálem nebo na základě uplatnění opcí na akcie zaměstnanců (ESO) nebo jiných finančních nástrojů.

Zůstatky akcií se sníží, pokud společnost koupí své akcie v rámci programu zpětného odkupu akcií.

 

 

Jak zjistit počet nevlastních podílů?

Vedle výpisu nevlastních podílů nebo kapitálových vkladů v rozvaze společnosti jsou veřejně obchodované společnosti povinny oznámit počet vydaných a nesplacených akcií a zpravidla tyto informace ukládat v sekcích vztahujících se k investorům na svých internetových stránkách.

Ve Spojených státech jsou údaje o nevlastních podílech dostupné z čtvrtletních registrací Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

 

Akcie a konsolidace akcií

Počet nevlastních podílů (nesplacených akcií) se zvýší, pokud společnost podnikne rozdělení akcií, nebo sníží, pokud se zařadí zpětné rozdělení akcií.

Rozdělení akcií se obvykle provádí tak, aby se cena akcií společnosti pohybovala v rámci nákupního rozpětí retailových investorů; zvýšení počtu nevlastních podílů rovněž zvyšuje likviditu.

Naopak, společnost obvykle zahájí reverzní rozdělení nebo konsolidaci akcií, aby svou cenu akcií snížila na minimální rozsah potřebný pro splnění požadavků na výpis z burzy.

Zatímco nižší počet nevlastních podílů může bránit likviditě, mohlo by to také odradit krátké prodejce, protože bude obtížnější si půjčit akcie za krátké prodeje.

Jako příklad on-line video streaming služba Netflix, Inc oznámila sedm-za-jeden rozdělení akcií v roce 2015.

Ve snaze zvýšit cenovou dostupnost svých akcií a souběžně počet investorů, Netflix zvýšil jeho vydání nevlastních podílů sedmkrát, což drasticky snižuje cenu akcií.

 

 

Blue Chip akcie

U Blue Chip společností se zvýšený počet nevlastních podílů kvůli rozdělení akcií v průběhu desetiletí podílí na stálém růstu jejich tržní kapitalizace a souběžném růstu portfolií investorů.

Samozřejmě, pouze zvýšení počtu nevlastních podílů není zárukou úspěchu; musí společnost dodat stejný růst výnosů.

Zatímco nevlastní podíly jsou rozhodujícím faktorem pro likviditu akcií, druhá je do značné míry závislá na objemu akcií.

Společnost může mít 100 milionů akcií v oběhu, ale pokud 95 milionů z těchto akcií drží insideři a instituce, pouze 5 milionů akcií může omezit likviditu akcií.

 

Programy zpětného odkupu

Často krát, pokud společnost považuje své akcie za podhodnocené, zavedou program zpětného odkupu a odkoupí vlastní akcie.

Ve snaze zvýšit tržní hodnotu zbývajících akcií a zvýšit celkový zisk na akcii může společnost snížit počet nevlastních podílů zpětným odkupem nebo zpětným odkupem těchto akcií, a tak je odebrat z otevřeného trhu.

Vezměte například společnost Apple, Inc., jejíž zbývající cenné papíry mají velké institucionální vlastnictví kolem 62 %.

V březnu 2012 společnost Apple oznámila program zpětného odkupu, který byl několikrát obnoven, a to až o 90 miliard dolarů.

Podle New York Times bude primárním účelem (odkupu) odstranit oslabení akcionářů, ke kterému dojde z budoucích grantů na akcie zaměstnanců společnosti Apple a programů nákupu akcií.

[click_to_tweet tweet=“Díky svým obrovským zásobám se Applu podařilo zpětně odkoupit své akcie.“ quote=“Díky svým obrovským zásobám se Applu podařilo zpětně odkoupit své akcie.“]

Od prosince 2015 je tržní limit společnosti Apple na úrovni 869,60 miliardy dolarů a má 5,18 miliardy akcií.

Cena akcií vzrostla téměř o 170 dolarů od okamžiku oznámení o zpětném odkupu.

Naopak v květnu 2015 společnost BlackBerry oznámila plán zpětného odkupu 12 milionů svých vlastních akcií v úsilí o zvýšení zisku akcií.

Společnost BlackBerry plánuje zpětně odkoupit 2,6 % svých více než 500 milionů nevlastních podílů na akcii jako zvýšení kapitálových pobídek.

Na rozdíl od společnosti Apple, jejíž nadměrné peněžní toky umožňují společnosti vynaložit neúměrně na to, aby přinesla příjmy do budoucna, zhoršuje růst BlackBerry, že jeho odkup akcií se připravuje na zrušení.

 

Vážený průměr vydaných akcií

Vzhledem k tomu, že počet nevlastních podílů je začleněn do klíčových výpočtů finančních ukazatelů, jako jsou výnosy na akcii, a protože toto číslo je v průběhu času předmětem kolísání, vážený průměr nevlastních podílů se často používá v některých vzorcích.

Řekněme například, že společnost se 100 000 akciemi se rozhodla uskutečnit rozdělení akcií, čímž se celková částka akcií zvýšila na 200 000.

Společnost později hlásí výdělky ve výši 200 000 USD.

Pro výpočet zisku na akcii za celé inkluzivní časové období by byl tento vzorec následující:

(Čistý zisk – dividendy na přednostních aktivech (200 000)) / nevyřízené akcie (100 000 – 200 000)

Zůstává však nejasné, která z těchto dvou variantních hodnot by měla být začleněna do rovnice: 100 000 nebo 200 000.

Prvotní by znamenalo EPS ve výši 1 USD, zatímco druhá by znamenala EPS ve výši 2 USD.

Za účelem zohlednění této nevyhnutelné odchylky mohou finanční výpočty přesněji využívat vážený průměr nevlastních podílů (nesplacených akcií), který je stanoven takto:

(Nevlastní podíly x období vykazování A) + (Nevlastní podíly x období vykazování B)

Ve výše uvedeném příkladu, kdyby byla vykazovaná období každá půl roku, byl výsledný vážený průměr nevlastních podílů rovný 150 000.

Při přepočtu výpočtu EPS by proto 200 000 dolarů dělený váženým průměrem 150 000 kusů zbývajících akcií činil 1,33 dolaru v zisku na akcii.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Obchodní trend.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.