Co to je Margin Call?
Margin Call se děje, když broker požaduje, aby investor vložil další peníze nebo cenné papíry tak, aby byl Margin účet přenesen do minimálního udržovacího rozpětí.
Dojde-li k poklesu hodnoty pod požadovanou minimální hodnotou makléře, dojde k tomuto telefonátu ze strany brokera.
V podstatě to znamená, že jedna nebo více cenných papírů držených na marži se snížilo o hodnotu pod určitý bod.
[click_to_tweet tweet=“Margin Call vzniká, když investor investuje půjčené peníze od brokera.“ quote=“Margin Call vzniká, když investor investuje půjčené peníze od brokera.“]
A to platí i pokud investor používá marži k nákupu nebo prodeji cenných papírů.
Investor má tedy dá se říct investiční podíl, který se rovná tržní hodnotě cenných papírů mínus vypůjčených prostředků od brokera.
Výzva na dodatečné vyrovnání je spuštěna, když kapitál investora, jako procento z celkové tržní hodnoty cenných papírů, klesne pod určitý procentní požadavek, který se nazývá rezerva.
Investor musí buď vložit na účet více peněz, nebo prodat část aktiv držených na účtu.
Zatímco procento udržovacího rozpětí se může mezi makléři lišit, federální zákon v USA stanovil minimální udržovací marži ve výši 25 %.
Příklad
Investor nakupuje za 100 000 USD akcie společnosti pomocí 50 000 USD svých vlastních prostředků a půjčuje si zbývajících 50 000 USD od brokera.
Za předpokladu, že broker má 25% udržovací marži.
V okamžiku nákupu je vlastní kapitál investora 50%.
Investiční kapitál v procentech = (tržní hodnota cenných papírů – půjčené fondy) / tržní hodnota cenných papírů
V našem příkladu: 50 % = (100 000 USD – 50 000 USD) / 100 000 USD
To je nad 25% udržovací marži, ale předpokládejme, že druhý obchodní den se hodnota zakoupených cenných papírů sníží na 60 000 USD.
Výsledkem je kapitál investora ve výši 10 000 USD (tržní hodnota 60 000 USD bez vypůjčených prostředků ve výši 50 000 USD) nebo 16,67 %.
16,67 % = (60 000 USD – 50 000 USD) / 60 000 USD
To je nyní pod 25% rezervou.
Broker provede Margin Call a požaduje od investora, aby složil nejméně 5 000 USD, aby splnil minimální požadavek na rezervu.
Částka požadovaná pro splnění rezervy se vypočte jako:
Částka pro splnění minimální udržovací marže = (tržní hodnota cenných papírů x minimální rezerva) – kapitál investora
V našem příkladu je požadovaných 5 000 USD vypočtených jako:
5 000 USD = (60 000 USD x 25 %) – 10 000 USD
Investor potřebuje minimálně 15 000 USD vlastního kapitálu (tržní hodnota cenných papírů ve výši 60 000 USD, tj. 25% udržovacího rozpětí) na svém účtu, aby získal nárok na marži, ale má jen 10 000 USD ve vlastním kapitálu, což má za následek těch chybějících 5 000 USD.
Margin Call je tedy ve výši 5 000 USD a pokud investor neuloží peníze včas, může broker likvidovat cenné papíry za hodnotu postačující k tomu, aby byl účet v souladu s pravidly pro udržovací marže.
Závěr
Nebezpečí Margin Callu pochází z automatické likvidace brokera, což se často děje v nepříznivých časech.
Holt pravidelné zvraty a poklesy cenových pohybů jsou neodmyslitelnou součástí investování.
Nicméně pokud je váš poměr pákového efektu tak vysoký, že jste nuceni likvidovat některé nebo všechny své pozice pokaždé, když cena akcie klesne, pak se budete snažit udržet si významné pozice, které zachycují případné zvýšení cen.
Obchodování s maržemi je důležitým prvkem mnoha obchodních strategií, ale podstata Margin Callu musí být dobře pochopena a začleněna do ideální míry páky použité ve vaší strategii.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Nabídková cena (Bid Price).
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz