Co to je Fundamentální analýza?
Fundamentální analýza je metoda hodnocení cenných papírů ve snaze posoudit jejich vnitřní hodnoty, a to zkoumáním souvisejících ekonomických, finančních a dalších kvalitativních a kvantitativních faktorů.
Fundamentální analytici zkoumají vše, co může ovlivnit hodnotu cenného papíru, včetně makroekonomických faktorů (např. ekonomických a průmyslových podmínek) a mikroekonomických faktorů (např. finančních podmínek a řízení společnosti).
Konečným cílem fundamentální analýzy je produkovat kvantitativní hodnotu, kterou může investor srovnávat s aktuální cenou cenného papíru, což znamená, zda je cenný papír podhodnocený nebo nadhodnocený.
Fundamentální analýza určuje zdraví a výkonnost podkladové společnosti při pohledu na klíčová čísla a ekonomické ukazatele.
Účelem je identifikovat zásadně silné společnosti nebo odvětví a zásadně slabé společnosti nebo odvětví.
Investoři longují (kupují s očekáváním, že se akcie zvýší v hodnotě) společnosti, které jsou silné a shortují (prodej akcií, o kterých si myslí, že klesnou v hodnotě s očekáváním zpětného odkupu za nižší cenu) společnosti, které jsou slabé.
Tato metoda analýzy cenných papírů je považována za opak technické analýzy, která předpovídá směr cen pomocí analýzy historických tržních údajů, jako je cena a objem.
Základy fundamentální analýzy
Fundamentální analýza využívá reálných veřejných údajů při hodnocení hodnot cenných papírů.
Ačkoli většina analytiků používá fundamentální analýzu k ocenění akcií, tato metoda oceňování může být použita pro jakýkoli typ cenného papíru.
Například investor může provést fundamentální analýzu hodnoty dluhopisu tím, že se podívá na ekonomické faktory, jako jsou úrokové sazby a celkový stav ekonomiky.
Může se také podívat na informace o emitentu dluhopisů, například o možných změnách v ratingu.
U akcií a nástrojů vlastního kapitálu používá fundamentální analýza výnosy, budoucí růst, návratnost vlastního kapitálu, ziskové marže a další údaje k určení podkladové hodnoty a potenciálu budoucího růstu společnosti.
Pokud jde o akcie, fundamentální analýza se zaměřuje na finanční výkazy společnosti, která je hodnocena.
Jedním z nejslavnějších a nejúspěšnějších fundamentálních analytiků je takzvaný „Oracle of Omaha“, Warren Buffett, který je dobře známý pro úspěšné aplikování fundamentální analýzy pro výběr cenných papírů.
Příklad
Dokonce i trh jako celek lze hodnotit pomocí fundamentální analýzy.
Analytici například analyzovali akciový index S&P 500 od 4. července do 8. července 2016.
Během této doby vzrostl akciový index S&P 500 po zveřejnění zprávy o pozitivních pracovních místech ve Spojených státech na 2129,90.
Ve skutečnosti na trhu chyběla nová HIGH hodnota, která se dostala těsně pod maximem 2132,80 z května 2015.
Ekonomické překvapení volných 287 000 pracovních míst za měsíc červen specificky zvýšilo hodnotu akciového trhu 8. července 2016.
Existují však různé názory na skutečnou hodnotu trhu.
Někteří analytici se domnívají, že ekonomika směřuje k medvědímu trhu, zatímco jiní analytici se domnívají, že bude pokračovat býčí trh.
Závěr
Fundamentální analýza obecně nemá příliš velký vliv na denní obchodníky, ale mohou existovat způsoby, jak obchodovat s neočekávanými zásadními změnami ve společnosti.
Příklady, jako když generální ředitel neočekávaně opouští společnost nebo když společnost má značné poptávky na produkt, mohou vytvořit velké pohyby cen, které mohou aktivní obchodníci využít.
[click_to_tweet tweet=“Zdá se, že největší cenové pohyby jsou ve chvíli, když zprávy jsou nečekané.“ quote=“Zdá se, že největší cenové pohyby jsou ve chvíli, když zprávy jsou nečekané.“]
Trh totiž nemá rád překvapení, takže když přijdou, je obvykle nadhodnocen v ceně akcií, což způsobuje některé skvělé příležitosti skalpování.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Technická analýza.
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz