fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

20% sleva na první členství v LIVE Roomu. Končí 30.6.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Supporty a rezistence jako mocný nástroj pro obchodníka?

Zdravím Vás,

stále více z Vás se mě ptá na otázky ohledně supportů a rezistencí. Jak podle nich obchoduji? Jsou opravdu tak mocné nebo spíše subjektivní? Jsou to jen čáry v grafu nebo klíčové úrovně? V tomto článku rozeberu, jak supporty a rezistence používám ke svému obchodování a jak se podle nich orientuji v trhu.

Supporty a rezsitence jsou pro mě spíše subjektivní, ale některé z nich velmi mocné! Vnímám je, ale spíše jako vodítko a pomáhají mě se lépe orientovat v trhu. obecně platí, že support nebo rezistence z vyššího grafu je klíčovější než support z 15 min. grafu a musím s tím souhlasit. Nevnímám je tudíž jen, jako čáry v grafu, které si zakreslím, ale úrovně, kde sleduji zda-li převáží nákupy do longu nebo do shortu a zda-li se pak stane z rezistence support nebo obráceně.

Při zakreslování supportů a rezistencí postupuji vždy z vyšších časových grafů. Většinou začínám na týdenním, kde jsou tyto úrovně opravdu silné a vydrží Vám zakreslené poměrně dlouhou dobu. Pak si zakreslím klíčové supporty na denním grafu, podle kterého obchoduje velké množství obchodníků, takže tyto úrovně vnímám také jako důležité a z části také, jako psychologické úrovně. Mám zkušenost, že trh jde většinou tím směrem, kterým způsobí, co největšímu počtu lidí největší bolest. :) Pokud například cena přijde k dennímu supportu, od kterého se již několikrát odrazila, tak všichni profesionální tradeři, fondy a banky moc dobře ví, kam většina traderů umístí své stopy. Dojde si pro ně, prorazí tuto úroveň (tzv. falešné proražení) a pak trh může zase dál pokračovat. Tyto situace vidím v poslední době čím dál víc a myslím, že je to způsobeno především vysokofrekvenčním obchodováním a roboty. Proto supporty a rezistence beru spíše orientačně a nesoustředím se na tick přesně, že se zde cena začne odrážet. Spíše jsou to pro mě úrovně, kde mám zpozornět, protože vím, že se zde cena v minulosti několikrát zastavila a sledovat nižší timeframe pro potvrzení do vstupu ve směru hlavního trendu.

supporty a rezistence

 

Pokud bych Vám měl dát jeden tip pro vstup, tak bych Vám doporučil umístit vstupní příkaz tam, kde byste normálně umisťovali svůj stoploss.

Můžou se supporty a rezistence řídit fundamenty?

Fundamentální a technická analýza jsou dvě naprosto odlišné přístupy k obchodování, ale když je dokážete spojit, tak vám v některých případech mohou přinést velké přiležitosti na trhu. Ve spojení s fundamentální analýzou je vnímám ve dvou úrovních. První je, když jsme před nějakým zásadním fundamentem, jako je vyhlášení výsledků nebo nějaké klíčové zasedání. V takovýchto situací mám zkušenosti, že žádné supporty a rezistence nefungují. Volatilita je tak obrovská, že klidně Vaše zakreslené supporty z denního grafu cena propálí, jako by tam nebyly, takže jim v tomto období nepřikládám skoro žádnou váhu. Pokud jsme ale po nějaé zásadní informaci nebo máme ověřený dlouhodobější fundament a předpokládáme, že nějakou dobu setrvá, tak pak sleduji úrovně především na týdenním nebo denním grafu. Protože pokud jsme na nějakém silném supportu nebo rezistenci a cena jej prorazí, tak to může spustit velkou lavinu tržních příkazů. Je, ale důležité umět rozeznat, kdy půjde trh spíše do strany a kdy je připraven na další větší pohyb. K tomuto mi pomáhá squeeze a momentum, který mě včas upozorní na brakeouty supportů a rezistencí.

Vzorovým příkladem může být analýza obchodu na EUR/USD, kterou jsem dal k dispozici, ještě před tím než došlo k prolomení klíčového týdenního supportu a přichystalo nám to celkem slušný obchod do shortu. Dalším příkladem může být obchod na akcii Tesla, kde došlo k prolomení rezistence, pohyb spustil short covering rally a akcie vytvořila nový vrchol.

Doufám, že to pomohlo.

Pokud byl pro Vás článek přínosný a přinesl Vám další „AHA“ moment, tak jej prosím sdílejte nebo zašlete svému známému, kterému si myslíte, že by to mohlo také pomoci.

Diskutovat o supportech a rezistencích můžeme dále v komentářch pod článkem.

Ať se Vám daří!

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.