Zdravím Vás,
stále více z Vás se mě ptá na otázky ohledně supportů a rezistencí. Jak podle nich obchoduji? Jsou opravdu tak mocné nebo spíše subjektivní? Jsou to jen čáry v grafu nebo klíčové úrovně? V tomto článku rozeberu, jak supporty a rezistence používám ke svému obchodování a jak se podle nich orientuji v trhu.
Supporty a rezsitence jsou pro mě spíše subjektivní, ale některé z nich velmi mocné! Vnímám je, ale spíše jako vodítko a pomáhají mě se lépe orientovat v trhu. obecně platí, že support nebo rezistence z vyššího grafu je klíčovější než support z 15 min. grafu a musím s tím souhlasit. Nevnímám je tudíž jen, jako čáry v grafu, které si zakreslím, ale úrovně, kde sleduji zda-li převáží nákupy do longu nebo do shortu a zda-li se pak stane z rezistence support nebo obráceně.
Při zakreslování supportů a rezistencí postupuji vždy z vyšších časových grafů. Většinou začínám na týdenním, kde jsou tyto úrovně opravdu silné a vydrží Vám zakreslené poměrně dlouhou dobu. Pak si zakreslím klíčové supporty na denním grafu, podle kterého obchoduje velké množství obchodníků, takže tyto úrovně vnímám také jako důležité a z části také, jako psychologické úrovně. Mám zkušenost, že trh jde většinou tím směrem, kterým způsobí, co největšímu počtu lidí největší bolest. :) Pokud například cena přijde k dennímu supportu, od kterého se již několikrát odrazila, tak všichni profesionální tradeři, fondy a banky moc dobře ví, kam většina traderů umístí své stopy. Dojde si pro ně, prorazí tuto úroveň (tzv. falešné proražení) a pak trh může zase dál pokračovat. Tyto situace vidím v poslední době čím dál víc a myslím, že je to způsobeno především vysokofrekvenčním obchodováním a roboty. Proto supporty a rezistence beru spíše orientačně a nesoustředím se na tick přesně, že se zde cena začne odrážet. Spíše jsou to pro mě úrovně, kde mám zpozornět, protože vím, že se zde cena v minulosti několikrát zastavila a sledovat nižší timeframe pro potvrzení do vstupu ve směru hlavního trendu.
Pokud bych Vám měl dát jeden tip pro vstup, tak bych Vám doporučil umístit vstupní příkaz tam, kde byste normálně umisťovali svůj stoploss.
Můžou se supporty a rezistence řídit fundamenty?
Fundamentální a technická analýza jsou dvě naprosto odlišné přístupy k obchodování, ale když je dokážete spojit, tak vám v některých případech mohou přinést velké přiležitosti na trhu. Ve spojení s fundamentální analýzou je vnímám ve dvou úrovních. První je, když jsme před nějakým zásadním fundamentem, jako je vyhlášení výsledků nebo nějaké klíčové zasedání. V takovýchto situací mám zkušenosti, že žádné supporty a rezistence nefungují. Volatilita je tak obrovská, že klidně Vaše zakreslené supporty z denního grafu cena propálí, jako by tam nebyly, takže jim v tomto období nepřikládám skoro žádnou váhu. Pokud jsme ale po nějaé zásadní informaci nebo máme ověřený dlouhodobější fundament a předpokládáme, že nějakou dobu setrvá, tak pak sleduji úrovně především na týdenním nebo denním grafu. Protože pokud jsme na nějakém silném supportu nebo rezistenci a cena jej prorazí, tak to může spustit velkou lavinu tržních příkazů. Je, ale důležité umět rozeznat, kdy půjde trh spíše do strany a kdy je připraven na další větší pohyb. K tomuto mi pomáhá squeeze a momentum, který mě včas upozorní na brakeouty supportů a rezistencí.
Vzorovým příkladem může být analýza obchodu na EUR/USD, kterou jsem dal k dispozici, ještě před tím než došlo k prolomení klíčového týdenního supportu a přichystalo nám to celkem slušný obchod do shortu. Dalším příkladem může být obchod na akcii Tesla, kde došlo k prolomení rezistence, pohyb spustil short covering rally a akcie vytvořila nový vrchol.
Doufám, že to pomohlo.
Pokud byl pro Vás článek přínosný a přinesl Vám další „AHA“ moment, tak jej prosím sdílejte nebo zašlete svému známému, kterému si myslíte, že by to mohlo také pomoci.
Diskutovat o supportech a rezistencích můžeme dále v komentářch pod článkem.
Ať se Vám daří!