Co to je Arbitráž?
Arbitráž je současný nákup a prodej aktiva, aby se profitovalo z nerovnováhy v ceně.
Je to obchod, který využívá cenových rozdílů stejných nebo podobných finančních nástrojů na různých trzích nebo v různých formách.
Arbitráž existuje v důsledku neefektivnosti trhu, a proto by neexistoval, kdyby všechny trhy byly dokonale efektivní.
Arbitráž nastává, když je cenný papír zakoupen na jednom trhu a současně prodán na jiném trhu za vyšší cenu, a proto se považuje za bezrizikový zisk pro obchodníka.
Arbitráž poskytuje mechanismus, který zajistí, že ceny se po dlouhou dobu podstatně neodchylují od reálné hodnoty.
Díky pokrokům v oblasti technologií je velmi obtížné profitovat z cenových chyb na trhu.
Mnoho obchodníků má počítačové systémy obchodování nastavené tak, aby sledovaly kolísání podobných finančních nástrojů.
Jakékoli neefektivní nastavení cen se obvykle provádí rychle a příležitost je často vyloučena za pár vteřin.
[click_to_tweet tweet=“Arbitráž je nezbytná síla na finančním trhu.“ quote=“Arbitráž je nezbytná síla na finančním trhu.“]
Příklad jednoduché arbitráže
Akcie společnosti X se obchodují na burze New York Stock Exchange (NYSE) za 20 USD, zatímco ve stejném okamžiku se obchodují na burze London Stock Exchange (LSE) za 20,05 USD.
Obchodník může koupit akcie na burze NYSE a okamžitě prodávat stejné akcie na LSE, čímž získá zisk ve výši 5 centů na akcii.
Obchodník by mohl nadále využívat tuto arbitráž, dokud odborníci na NYSE neukončí inventarizaci akcií společnosti X, nebo dokud odborníci na NYSE nebo LSE nebudou upravovat své ceny, aby vyčerpali tuto příležitost.
Příklad složité arbitráže
Ačkoli toto není nejsložitější používaná arbitrážní strategie, tento příklad trojúhelníkové arbitráže je složitější než výše uvedený jednoduchý příklad.
V triangulární arbitráži obchodník konvertuje jednu měnu na jinou v jedné bance, konvertuje druhou měnu na druhou v druhé bance a nakonec převede třetí měnu zpět na původní v třetí bance.
Stejná banka by měla informační efektivitu, aby zajistila, že všechny její měnové sazby budou sladěny a že pro tuto strategii bude vyžadovat použití různých finančních institucí.
Předpokládejme například, že začnete s 2 miliony USD.
Vidíte, že ve třech různých institucích jsou okamžitě k dispozici následující měnové kurzy:
Instituce 1: Euro / USD = 0,894
Instituce 2: Euro / britská libra = 1,276
Instituce 3: USD / britská libra = 1,432
Zaprvé byste konvertovali částku 2 miliony USD na Eura v kurzu 0,894, což vám poskytne 1 788 000 Eur.
Dále byste vzali 1 788 000 Eur a převedli je na britské libry v kurzu 1,276, což vám poskytne 1 401 254 britských liber.
Dále byste tyto britské libry převedli zpět na americké dolary v kurzu 1.432, což vám poskytne 2 006 596 USD.
Váš celkový bezrizikový zisk by byl 6,596 USD.
Negativní arbitráž
Negativní arbitráž je ztracená příležitost, když emitenti komunálních dluhopisů přebírají výnosy z dluhopisů a poté investují tyto peníze po určitou dobu, dokud se peníze nepoužijí na financování projektu nebo splácení investorů.
Ztracená příležitost nastane, když jsou peníze znovu investovány a emitent dluhu získá splátku nebo sazbu, která je nižší než to, co musí být skutečně vyplaceno držitelům dluhů.
Negativní arbitráž nastává, když dlužník zaplatí svůj dluh za vyšší úrokovou sazbu než sazba, kterou dlužník vydělává z peněz vyčleněných na splacení dluhu.
V podstatě jsou výpůjční náklady vyšší než úvěrové náklady.
Například na financování výstavby dálnice vydává státní správa 50 milionů USD obecních dluhopisů, které platí 6 %.
Zatímco nabídka je stále v procesu, převažující úrokové sazby na trhu poklesly.
Výnosy z emisí dluhopisů jsou investovány do peněžního trhu, který platí pouze 4,2 % za období jednoho roku, protože převažující trh nebude platit vyšší sazbu.
V takovém případě emitent ztratí ekvivalent 1,8 % úroku, který mohl získat nebo zachovat.
1,8 % je výsledkem negativní arbitráže, což ve skutečnosti představuje příležitostné náklady.
Ztráta, kterou město způsobuje, se projevuje v méně dostupných finančních prostředcích pro projekt dálnice.
Koncept negativní arbitráže lze vysvětlit vrácením dluhopisů.
Pokud se úrokové sazby sníží pod kuponovou sazbu u stávajících splatných dluhopisů, emitent pravděpodobně splácí dluhopisy a refinancuje svůj dluh za nižší úrokovou sazbu na trhu.
Výnosy z nové emise (vracení dluhopisu) budou použity k úhradě úrokových a jistinových platebních závazků nevyřízené emise (vrácené dluhopisy).
Vzhledem k tomu, že se na některé dluhopisy, které zabraňují emitentovi vykoupit dluhopisy po určité časové období, využívají výnosy z nové emise k nákupu cenných papírů držených v úschově.
Výtěžek z prodeje slouží k odchodu starších dluhopisů.
Pokud je výnos z cenných papírů státní pokladny nižší než výnos z vratných dluhopisů, dochází k negativní arbitráži, která je důsledkem ztráty investičního výnosu ve fondu úschovy.
Při negativní arbitráži je výsledkem výrazně větší velikost problému a proveditelnost refundace předem je často negovaná.
Pokud jsou dluhopisy s vysokou úrokovou sazbou předem vráceny s dluhopisy s nízkou úrokovou sazbou, výše státních cenných papírů požadovaných pro vkladní účet bude vyšší než částka nesplacených dluhopisů, které jsou vráceny.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Asijská opce.
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz