Co je to finanční páka?
Finanční páka je investiční strategií použití půjčených peněz, konkrétně použití různých finančních nástrojů nebo půjčeného kapitálu, s cílem zvýšit potenciální návratnost investice.
Finanční páka může také odkazovat na výši dluhu, který firma používá k financování aktiv.
Pokud se jedná o společnost, majetek nebo investici jako o „vysokém zadlužení“, znamená to, že položka má více dluhu než vlastní kapitál.
Investoři, kteří nejsou spokojeni s využitím finanční páky, mají různé způsoby nepřímého přístupu k pákovému efektu.
Mohou investovat do společností, které využívají finanční páky v rámci běžného podnikání k financování nebo rozšiřování svých operací, aniž by zvýšily své výdaje.
Rozdíl mezi finanční pákou a marží
Přestože jsou vzájemně propojené, jelikož obě zahrnují půjčky, finanční páka a marže nejsou stejné.
Finanční páka se týká převzetí dluhu, zatímco marže je dluhem nebo půjčenými penězi, kterou firma investuje do jiných finančních nástrojů.
Margin účet vám umožňuje vypůjčit peníze od makléře za pevnou úrokovou sazbu za účelem nákupu cenných papírů, opcí nebo termínových kontraktů v očekávání, že získáte podstatně vyšší výnosy.
K vytvoření finanční páky můžete použít marži.
Příklad
Společnost vlastní kapitál ve výši 5 mil. USD; to jsou peníze, které společnost může využít k provozu.
Pokud společnost využívá dluhové financování půjčením 20 mil. USD, má nyní 25 mil. USD na investice do obchodních operací a více příležitostí ke zvýšení hodnoty pro akcionáře.
Automobilka by například mohla půjčit peníze na vybudování nové továrny.
Nová továrna by automobilce umožnila zvýšit počet automobilů, které vyrábí, a tím zvýšit zisk.
Vzorce
Prostřednictvím rozvahové analýzy mohou investoři studovat dluh a kapitál různých firem a mohou investovat do společností, které využívají finanční páky.
Statistiky, jako je návratnost vlastního kapitálu, dluh k vlastnímu kapitálu a návratnost vloženého kapitálu, pomáhají investorům určit způsob, jakým mají společnosti nasazovat kapitál a kolik z těchto kapitálových společností si půjčují.
Chcete-li tyto statistiky řádně vyhodnotit, je důležité mít na paměti, že pákový efekt přichází v několika typech, včetně provozních, finančních a kombinovaných.
[click_to_tweet tweet=“Základní analýza využívá míru finanční páky.“ quote=“Základní analýza využívá míru finanční páky.“]
Čistý provozní pákový efekt lze vypočítat tak, že se procentní změna zisku společnosti na akcii změní o procentní změnu jejích příjmů před úroky a daněmi za určité období.
Analýza společnosti DuPont využívá „multiplikátor akcií“ pro měření finanční páky.
Výpočet koeficientu vlastního kapitálu lze vydělit hodnotou celkových aktiv podniku celkovým vlastním kapitálem.
Jednou se vynásobí finanční páka s celkovým obratem aktiv a ziskovým rozpětím, aby se vytvořila návratnost vlastního kapitálu.
Pokud má například veřejně obchodovaná společnost celkový majetek v hodnotě 500 mil. USD a akcionářský kapitál v hodnotě 250 mil. USD, je multiplikátor 2,0 (500 mil. USD / 250 mil. USD).
To ukazuje, že společnost financovala polovinu svého celkového majetku vlastním kapitálem.
Větší násobitele akcií tedy naznačují větší finanční páku.
Pokud čtete tabulky a provádíte základní analýzy, není to váš šálek čaje, můžete si koupit podíly nebo fondy obchodované na burze, které využívají pákový efekt.
Nevýhody
Finanční páka je mnohostranný a komplexní nástroj.
Tato teorie zní velkolepě a ve skutečnosti může být využití páky ziskové, ale i opak je pravda.
Finanční páka zvyšuje zisky i ztráty.
Pokud investor využívá pákový efekt k investování a investice jde proti investorovi, jeho ztráta je mnohem větší, než by byla, kdyby investor páku nepoužil.
V podnikatelské sféře může společnost využít finanční páku k vytváření bohatství akcionářů, ale pokud tak neučiní, úrokové náklady a úvěrové riziko selhání zničí hodnotu akcionáře.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Newyorská burza.
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz