fbpx

Začínáte obchodovat nebo se Vám nedaří? Přihlaste se na březnový Trading LIVE Workshop. Začínáme 1.3.

Co to je Volume Weighted Average Price (VWAP)? Trading Terminologie!

Co to je Volume Weighted Average Price (VWAP)?

Volume Weighted Average Price (VWAP) je obchodní měřítko používaná zejména v penzijních plánech.

Volume Weighted Average Price (VWAP) se vypočítá tak, že se na každé transakci (cena vynásobená počtem obchodovaných akcií) sčítají obchodované částky a poté se vydělí celkové akcie obchodované za daný den.

Teorie spočívá v tom, že pokud je cena koupeného obchodu nižší než cena VWAP, je to dobrý obchod.

Opak je pravdou, pokud je cena vyšší než cena VWAP.

Volume Weighted Average Price (VWAP) je poměr běžně používaný institucionálními investory a podílovými fondy k nákupu a prodeji, aby nedocházelo k narušení tržních cen s velkými objednávkami.

Jedná se o průměrnou cenu akcií proti objemu obchodování v určitém časovém rámci, obecně jeden den.

 

 

Obchodování

Velcí institucionální investoři nebo investiční domy, které využívají VWAP, vypočítají z každého klíče dat během obchodního dne své výpočty.

[click_to_tweet tweet=“V podstatě je zaznamenána každá uzavřená transakce.“ quote=“V podstatě je zaznamenána každá uzavřená transakce.“]

Většina internetových stránek a individuálních investorů však může upřednostňovat používání cen za jednu minutu nebo za pět minut, aby se snížil objem dat potřebných ke sledování VWAP za jeden den.

Pro pětiminutový výpočet VWAP byste během pětiminutového období vzali nízkou a vysokou plus cenu za uzavření a celkovou hodnotu byste vydělili třemi.

Tím získáte časově váženou průměrnou cenu (TWAP), která je poměrně přesná, a toto číslo můžete vynásobit objemem obchodovaným ve stejném období, abyste dosáhli vážené ceny.

 

Využití

Velcí institucionální obchodníci a podílové fondy používají VWAP, aby se mohli přesunout do akcií způsobem, který nenaruší přirozenou tržní dynamiku ceny akcií.

Kdyby se tito kupci museli najednou přesunout do pozice akcií, nepřirozeně by zvýšili cenu akcií.

Nakoupením akcií v rámci pohyblivého průměru VWAP uvnitř dne se tito odběratelé mohou přesunout na akci během jednoho nebo dvou dnů bez přílišného narušení ceny.

Používá se také v algoritmickém obchodování a umožňuje makléřům garantovat provedení obchodu blízko určitého objemu cen pro klienty.

Volume Weighted Average Price (VWAP) je kumulativní indikátor a jako takový se zvyšuje o počet datových bodů po celý den.

Tato vzrůstající množina dat v delších časových obdobích, jako jsou čtyři, šest nebo osm hodin denně, může způsobit zpoždění mezi klouzavým průměrem VWAP a aktuálním VWAP.

Jako takový většina investorů nikdy nepoužívá VWAP delší než jeden den.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Standardní odchylka (Standard Deviation).

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.