fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Platí pouze do 31.12.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Co to je Short Squeeze? Trading Terminologie!

Co to je Short Squeeze?

Short Squeeze je situace, kdy silně shortované akcie nebo komodity se pohybují ostřeji, čímž vybízejí více krátkých (short) prodejců, aby uzavřeli své krátké (short) pozice a zvyšovali tlak na akcie.

Znamená to, že short prodejci jsou vytlačeny ze svých krátkých pozic, obvykle se ztrátou, a obecně jsou vyvolávány pozitivním vývojem, který naznačuje, že se akcie mohou vydat k obratu.

Ačkoli obrat akcií může být pouze dočasný, málo short prodejců si může dovolit riskovat ztráty na svých krátkých pozicích.

[click_to_tweet tweet=“Short Squeeze je velkým rizikem spojeným se short prodejem.“ quote=“Short Squeeze je velkým rizikem spojeným se short prodejem.“]

Pokud se akcie začnou rychle zvyšovat, může trend pokračovat v eskalování.

Například, pokud se akcie zvýší o 15 % za jeden den, mohou být investoři s krátkými pozicemi nuceny likvidovat a pokrýt svou pozici nákupem akcií.

Pokud short prodejci dostatečně nakoupí zpět akcie, cena je posunuta ještě výše.

Dvěma opatřeními, která jsou užitečná při určování akcií, u nichž hrozí Short Squeeze, jsou Short Interest a Short Interest poměr.

Short Interest se vztahuje k celkovému počtu prodaných short akcií jako procento z celkového počtu akcií v oběhu, zatímco Short Interest poměr (SIR) je celkový počet prodaných short akcií vydělených průměrným denním objemem obchodů.

 

 

Příklad

Jako příklad budeme zvažovat hypotetickou biotechnologickou společnost Medico, která má být kandidátem na léčbu v pokročilých klinických studiích na léčbu rakoviny kůže.

Mezi investory existuje značná skepse ohledně toho, zda bude tento kandidát na léky vhodný, a proto bylo prodáno 5 milionů akcií společnosti Medico, a to až do výše 25 milionů akcií.

Short Interest společnosti Medico je tedy 20 % a při denním obchodování v průměru 1 milionu akcií činí SIR 5.

SIR znamená, že pro short prodejce bude trvat 5 dní, kdy budou všechny akcie Medico, které byly prodány, koupeny zpět.

Předpokládejme, že kvůli obrovskému short zájmu Medico klesl z 15 dolarů před několika měsíci na 5 dolarů krátce před zveřejněním výsledků klinických hodnocení.

Když jsou výsledky ohlášeny, naznačují, že kandidát na léčivo Medico pracuje lépe než se očekávalo.

Akcie společnosti Medico díky pozitivním zprávám vzrostou, možná až na 8 dolarů nebo více, jelikož spekulanti nakupují akcie, aby pokryli své krátké pozice.

Short Squeeze společnosti Medico je nyní aktivován a může být mnohem vyšší kvůli masivnímu nákupnímu tlaku.

 

 

Sázka na Short Squeeze

Invariantní investoři hledají akcie s vysokým Short Interestem, a to zejména kvůli riziku Short Squeeze.

Tito investoři mohou hromadit dlouhé pozice v silně shortované akcii, pokud věří, že jejich šance na úspěch jsou podstatně vyšší, než se domnívají ti, kteří jsou na druhé straně.

Poměr rizika a zisku ze silně shortovaného obchodování s cennými papíry je poměrně příznivý pro investory s dlouhodobými pozicemi.

Jejich riziko je omezeno na zaplacenou cenu, zatímco potenciál zisku je neomezený.

To je diametrálně odlišné od profilu odměňování rizika short prodávajícího, který nese riziko teoreticky neomezených ztrát, pokud se akcie zvýší na Short Squeeze.

 

Závěr

Dobrým způsobem, jak se vyhnout tomu, abyste byli v Short Squeezu, je vždy položit tvrdé stopy na vaše krátké pozice, zejména pokud je držíte přes noc.

Short Squeeze může vzniknout velmi rychle a může se pohybovat dramatičtěji než běžné rally, což způsobí obrovské ztráty, pokud tomu nevěnujete pozornost.

 

 

V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Short Sale Rule (SSR).

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.