fbpx

Money management a řízení rizika s opcemi

Žádná strategie, kterou budete obchodovat Vám nebude fungovat bez správného Money managementu (MM). MM je součást tradingu, kterou hodně obchodníku opomíjí, ale z mého pohledu je to ta nejdůležitější část obchodování, bez které dlouhodobých konzistentních zisků nedosáhnete. Jediný úkol tradera je obchodovat tak, aby jeho křivka začala z levého dolního rohu obrazovky a pokračovala do pravého horního rohu obrazovky. Není důležité, jestli v následujícím obchodu vyděláte nebo proděláte, důležité je být konzistentní a dokázat na trhách vydělávat pravidelně.

S opcemi to jde bezpečněji a efektivněji

Opce nám pomáhají řídit riziko v daném čase a tudíž obchodovat daleko efektivněji. Pokud budete obchodovat s opcemi pouze směrové strategie, tak máte vždy omezené riziko. Nemůžete prodělat víc než jste do obchodu vložili! Vydělat přitom můžete neomezeně. Pokud například budete kupovat nebo prodávat spready, tak máte omezené riziko a omezený výdělek. Nikdy však neproděláte více než jste do obchodu vložili a to je obrovská výhoda, kterou s futures nebo na forexu nemáte. S opcemi můžete prodělat neomezeně jen v případě, že byste vypisovali tzv.: Naked opce (nekryté opce) – tuto strategii nedoporučuji začínajícím trader a není nutné ji ani obchodovat. Pokud začínáte – vždy opce nakupujte a vypisujte nebo kupujte vždy spready.

MM  je jediná věc , kterou můžeme ovlivnit. Jen na nás je kolik do obchodu pustíme peněz, jestli přidáme v průběhu obchodu nebo snížíme objem a kdy obchod uzavřeme nebo jak velkou vezmeme ztrátu. Strategii máme danou, každá strategie, kterou obchodujeme má své podmínky, ale každá má jiný MM, který bude vzhledem k velikosti kapitálu pro každého jiný.

Pamatujte si, že profesionální obchodníci neriskují na jeden obchod více jak 2% ze svého účtu. Pokud máte např. kapitál 100 000 Kč neměli byste riskovat na jeden obchod více jak 2000 Kč. Zároveň byste neměli ve všech otevřených pozicích riskovat více jak 50%. Abychom drželi 50% v hotovosti pro záchranu pozic nebo jakoukoliv úpravu. Pamatujte si, že být cash (nemít žádnou pozici) je také pozice.

Je důležité si uvědomi, že mít úspěšnou strategii není všchno, protože můžete za sebou 9x vydělat a pak když 1x proděláte a přijdete o těch 9 předchozích zisků a ještě víc – je vám super úspěšná strategie k ničemu. Jinými slovy, pokud budete jíst jako vrabčák a „srát“ jako slon, tak dlouho žít nebudete. :)

trading-jednoduse