fbpx

Margin nebo Cash účet? Jaké jsou rozdíly a jaký typ účtu pro své obchodování zvolit?

margin ebo cash účet

Pokud stojíte před založením reálného účtu u brokera, tak si můžete zvolit, zda budete chtít Margin účet a nebo Cash účet. V tomto článku vám popíši, jaké jsou mezi nimi z mého pohledu hlavní rozdíly a jaký účet si pro své obchodování zvolit.

Jak už vyplívá z názvu Margin, tak u tohoto typu účtu dostanete od brokera „půjčku“, takže můžete obchodovat s více penězi, než ve skutečnosti máte. Pokud budete obchodovat s opcemi na Margin účet, tak vám obchody vezmou daleko menší Buying Power (nákupní sílu) z vašeho účtu než v případě Cash účtu. Na tento typ účtu můžete provádět všechny opční strategie a můžete také shortovat samotné akcie. Nevýhoda je zde u účtů, které mají velikost pod 25 000 USD. Pokud máte méně než 25 000 USD, tak nemůžete obchodovat intradenně. Respektivě nemůžete udělat více jak 3 obchody za týden (5 pracovních dní). Platí to pro opce i akcie.

Naopak u Cash účtů můžete mít neomezený počet obchodů za den, dokud budete mít na další nákup opcí nebo akcií kapitál, ale v případě opcí nemůžete používat všechny opční strategie. S Cash typem můžete obchodovat tyto opční strategie: Writing of Covered Calls, Buying Protective Puts, Buying Calls, Buying Puts, Collars a Cash-Covered Puts. To znamená, pokud máte svoje opční obchodování založené pouze na nákupu call/put opcí nebo akcií, tak s Cash účtem můžete obchodovat intradenně i pokud máte menší kapitál než 25 000 USD. V případě, že budete obchodovat i s akciemi, tak s tímto účtem nelze akcie shortovat (spekulovat na pokles), ale místo toho můžete nakupovat PUT opce.

Těch rozdílů je tam samozřejmě více, ale tohle jsou z mého pohledu hlavní rozdíly. Takže pokud bych to měl shrnout, tak v případě, že chcete obchodovat s opcemi spíše konzervativně a swingově nebo dlouhodobě, tak bych doporučil zvloit Margin účet. Pokud budete chtít obchodovat s akciemi, tak můžete i shortovat, ale je třeba pamatovat na to, že pokud nemáte více jak 25 000 USD, tak nemůžete obchodovat intradenně. Můžete udělat pouze 3 obchody za 5 dní.

V případě, že budete chtít s opcemi obchodovat intradenně – kupovat call/put opce a nemáte větší účet než 25 000 USD, tak je potřeba zvolit Cash účet. Je akorát potřeba si uvědomit, že zde nemůžete praktikovat všechny opční strategie. Pouze výše uvedené a pokud obchodujete s akciemi, tak je nelze shortovat.

V případě, že máte větší účet než 25 000 USD, tak bych osobně volil Margin účet, kde můžete zaměstnávat všechny opční strategie, shortovat akcie a obchodovat i intradenně.

Po založení účtu si samozřejmě kdykoli typ účtu můžete změnit, takže to u prvotní registrace není zavazující.

Doufám, že to pomohlo.

V dalším článku mám pro vás připravený video návod, jak si založit reálný účet u TradeStation.

Dotazy pište buď to do komentářů nebo na mail: dominik@tradesmart.cz

< Zpět na nástěnku           
 


Klikněte sem a začněte

8 komentářů u „Margin nebo Cash účet? Zakládáme reálný účet.“

 1. Zdravím,
  tieto typy účtov platia pre každého brokera? Alebo sa to nejako líši? Aký je minimálny kapitál na obchodovanie s opciami.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovědět
  • Zdravím, děkuji za dotaz. Jestli to platí u každého brokera nevím, protože všechny neznám, ale tuším, že je to všobecné a mělo by to pro všechny platit. Minimální kapitál pro obchodování s opcemi najdete vždy u konkrétního brokera. Každý má jiné podmínky a minimální vklady. Ať se vám daří!

 2. Dobry den Dominiku. Mam na Vas jednoduchou otazku, pokud si na zacatku zalozim Cash acount, mohu ho pozdeji zmenit na Margin ? Dekuji predem za odpoved a Vas cas.

  Odpovědět
  • Dobrý den Milane, děkuji za dotaz. Záleží na brokerovi. Vím, že TradeStation to umožňuje, ale např. TastyWorks ne. Je potřeba si založit nový účet. Nejlepší je si tuto informaci vždy ověřit přímo u konkrétního brokera.

 3. „Pokud máte méně než 25 000 USD, tak nemůžete obchodovat intradenně. Respektive nemůžete udělat více jak 3 obchody za týden (5 pracovních dní). Platí to pro opce i akcie.“

  …omezení viz výše se týká jen intradenních obchodů?
  = max. 3 intra obchody za týden?
  nebo max. 3 obchody s delší expirací za týden?
  nebo max. 3 intradenní + libovolný počet obchodů s delší expirací za týden?

  Díky za objasnění.

  Odpovědět
 4. Dobrý den, Dominiku
  v případě, že bych měl založený cash účet, můžu neomezeně akcie nakoupit a ten samý den je prodat?

  S pozdravem,
  Filip Vlček

  Odpovědět
  • Dobrý den Filipe,

   ano, ale je potřeba počkat, než se tzv. usadí kapitál, což může trvat 1-2 dny. Záleží, jestli budete kupovat opce nebo akcie.

Napsat komentář