Co to jsou kryptoměny?
Šifrovací měna je digitální nebo virtuální měna, která využívá kryptografie pro zabezpečení. Kryptoměnu je tedy velmi obtížné padělat kvůli této bezpečnostní funkci.
Kryptoměna není vydávána žádným ústředním orgánem, takže je teoreticky imunní vůči vládnímu rušení nebo manipulaci.
Anonymní charakter šifrovacích transakcí činí kryptoměny vhodnými pro řadu kriminálních činností, jako je praní špinavých peněz a daňové úniky.
Historie
První kryptoměnou byl představen Bitcoin, který byl spuštěn v roce 2009 osobou nebo skupinou známou pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.
Od září 2015 bylo v oběhu více než 14,6 milionů bitů v celkové tržní hodnotě 3,4 miliardy dolarů.
Bitcoinův úspěch přinesl řadu konkurenčních kryptoměn, jako jsou Litecoin, Namecoin a PPCoin.
Výhody a nevýhody kryptoměn
Kryptoměny usnadňují převod finančních prostředků mezi dvěma stranami.
Tyto převody jsou usnadněny použitím veřejného a soukromého klíče pro bezpečnostní účely.
Tyto převody finančních prostředků se provádějí s minimálními poplatky za zpracování, které uživatelům umožňují vyhnout se strmým poplatkům účtovaným většinou bank a finančních institucí za bankovní převody.
Centrální zabezpečení ke geniálnímu systému Bitcoin je blokový řetězec (tzv. Block Chain).
Block Chain je využíván k ukládání online účetní knihy všech transakcí, které byly kdy provedeny pomocí Bitcoinů, poskytující datovou strukturu pro tuto knihu, která je vystavena omezené hrozbě hackerů a může být kopírována napříč všemi počítači používající software Bitcoin.
Mnoho odborníků vidí obrovský potencionál v tomto zabezpečovacím systému.
Jsou si vědomi faktu, že Block Chain může mít využití hlavně v technologiích, jako je online hlasování a tzv. crowdfunding.
Významné finanční instituce, jako je JP Morgan Chase, vidí potenciál v systému kryptoměn pro snížení transakčních nákladů díky efektivnějšímu zpracování plateb.
Nicméně, protože kryptoměny jsou virtuální a nemají centrální repository, jejich ceny jsou založeny na nabídce a poptávce, může být míra, s jakou lze měnit šifrovatelnost pro jinou měnu, velmi kolísavá.
[clickToTweet tweet=“Kryptoměny nejsou imunní vůči hrozbě hackingu.“ quote=“Kryptoměny nejsou imunní vůči hrozbě hackingu.“]
V krátké historii společnosti Bitcoin společnost podstoupila více než 40 krádeží, z nichž několik překročilo hodnotu 1 milion dolarů.
Přesto mnoho odborníků nahlíží na kryptoměny spíše optimisticky, protože doufají, že může existovat měna, která zachová hodnotu, usnadní výměnu, bude přenositelnější než tvrdé kovy a hlavně bude mimo vliv centrálních bank a vlád.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o kryptoměnách se můžete těšit na téma: Bitcoin.
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým Forex-jednoduše.cz