fbpx

Investiční report a výhled pro říjen (október) od Dominika Kovaříka je nyní ke stažení zdarma.

Záznam ze včerejšího vysílání „Jak investovat do podhodnocených společností a zajistit růst svého akciového portfolia“:

Black Friday slevy na kurzy a LIVE Roomy až 64%. Prodlouženo do pondělí 28.11.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

50% sleva. Investiční + Trading LIVE Room na celý rok za jednu cenu. Do úterý 31.10.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Hledáme Tradery! Získejte 1 mil. Kč a obchodujte pro naši firmu. Přihlaste se na nedělní vysílání:

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra sleva 33% na software TradeStreet do neděle 28.11. + záznam z tréninku.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Přihlaste se do LEDNOVÉHO Trading Live Workshopu!
Živá obchodování, watchlisty, lekce pro začátečníky. Začínáme 3.1.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Vánoční slevy u TradeSmart

pro prvních 100

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Poslední den! Využijte Extra Vánoční slevy na kurzy a živá vysílání. Akce končí 31.12.

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Nový trénink zdarma: Jak kupovat akcie levněji než ti nejúspěšnější obchodníci světa? 

Extra 20% sleva. Použijte kód: LETO23 (platí jen do 31.7.)

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Budoucnost AI analýzy akcií je tady! Přihlaste se na živé vysílání v neděli 19.5. od 20:00.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Extra slevy na kurzy, LIVE Room a TradeStreet! Končí již v neděli 26.5.

Dní
Hodin
Minut
Sekund

Akciový index: Nikkei – pod naší lupou!

Akciový index: Nikkei

Nikkei (zkratka pro Nikkei 225 Stock Average) je japonský akciový index. Vypočítává se na základě pohybu 225 nejvýznamnějších akciových titulů japonských společností obchodovaných na tokijské burze. [clickToTweet tweet=“Nikkei je přední a nejrespektovanější index japonských akcií.“ quote=“Nikkei je přední a nejrespektovanější index japonských akcií.“] Jedná se o cenově vážený index, který se skládá z 225 nejúspěšnějších společností v Japonsku. Nikkei je ekvivalentní indexu Dow Jones Industrial Average ve Spojených státech.

Původní název byl Nikkei Dow Jones Stock Average (od roku 1975 do roku 1985) a nyní je pojmenován jako Nihon Keizai Shimbun neboli japonská hospodářská novina, běžně známá jako Nikkei, která sponzoruje výpočet indexu. Index byl počítán od září 1950, zpětně od května 1949. Mezi nejznámější společnosti zařazené do indexu Nikkei patří společnosti Canon Inc., Sony Corporation a Toyota Motor Corporation. Je to zároveň nejstarší akciový index v Asii.

Nikkei byl založen v rámci přestavby a industrializace Japonska v období druhé světové války. Obsažené akcie jsou řazeny do pořadí podle ceny akcií, spíše než podle tržní kapitalizace, jak je obvyklé ve většině indexů. Hodnoty jsou vyjádřeny v japonském jenu. Složení Nikkei je revidováno každé září a všechny potřebné změny se uskutečňují v říjnu.

 

Nikkei přehledně v infografice

Připravili jsme pro vás toto téma v přehledné interaktivní infografice s těmi nejklíčovějšími body. Pokud se vám infografika libí a pomohla vám, tak budeme rádi, když ji jednoduše sdílíte na své sociální sítě nebo si ji vložíte na svůj web a ukážete ji i ostatním.

 

Historie

Tokijská burza byla založena v roce 1878. V roce 1943, během druhé světové války, japonská vláda spojila TSE s pěti dalšími, aby vytvořila jednu japonskou burzu cenných papírů. Tato výměna byla uzavřena v srpnu 1945, blízko konce války. Tokijská burza byla znovu otevřena dne 16. května 1949 pod záštitou nového zákona o cenných papírech.

Japonsko zažilo velkou bilanci aktiv v pozdních osmdesátých letech, protože vláda použila fiskální a měnovou stimulaci k potlačení recese způsobené 50% zhodnocením japonského jenu během první části desetiletí. Ceny akcií a hodnoty pozemků se mezi roky 1985 a 1989 ztrojnásobily. Na vrcholu bubliny tvořila TSE 60 % světové kapitálové tržní kapitalizace. Bublina se praskla v roce 1990 a hodnota indexu Nikkei klesla o třetinu ještě toho roku. V říjnu 2008 se Nikkei obchodovalo pod 7 000, to bylo snížení o více než 80 %. Následně prudce zesílil a v červnu 2015 stoupl o 150 % s pomocí ekonomických podnětů japonské vlády a japonské banky.

Investování

Není možné přímo zakoupit index, ale existuje několik fondů obchodovaných na burze, jejichž komponenty korelují s Nikkei. ETF, které ji sledují a obchodují na tokijské burze, zahrnují iShares Nikkei 225 a Nomura Asset Management’s Nikkei 225 Exchange Traded Fund.

 

Po drobnohledu významného akciového indexu Nikkei se v našem TradeSmart Blogu zaměříme v následujícím článku na index DAX.

 

Věříme, že Vám to pomohlo.

Tým TradeSmart.cz

1 komentář u „Akciový index: Nikkei – pod naší lupou!“

 1. Zdravím všichni,

  ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem právě nahrál nová videa v Opční sekci, tak si je nezapomeňte přehrát zdarma zde.

  A pokud jste úplný začátečník, tak jsem pro vás připravil video průvodce, který vám pomůže na vašem začátku s investováním a tradingem. Nezačínejte obchodovat, aniž byste si přehráli tyto videa.

  Klikněte sem a přehrajte si všechna videa. Jsou úplně zdarma. Rád uslyším, co si o nich myslíte.

  A pokud byste stále potřebovali pomoci na vaší cestě tradingem a investováním, poté co si přehrajete tyto videa, tak mě kontaktujte a osobně vám pomohu.

  Odpovědět

Napsat komentář

Získejte exkluzivní přístup

Získejte přístup k živým vysíláním a novým videím od Dominika Kovaříka. Plus, buďte jedni z prvních, kteří získají přístup k novým skupinovým tréninkům. Vyplňte svůj e-mail.

Vaše osobní údaje (email) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka „Získat přístup“ souhlasíte s tímto zpracováním pro odběr pravidelných emailů od Dominika po dobu max. 5 let. Svůj souhlas můžete kdykoliv zrušit skrz tlačítko „Odhlásit se“ v každém zaslaném e-mailu.