Zdravím vás,
dnes mi přišel dotaz do naší Telegram uzavřené skupiny k novému kurzu Volatility Master a rozhodl jsem se ho s vámi sdílet, protože myslím, že může pomoci začínajícím obchodníkům nebo těm, kterým se nedaří:
Dobry den Dominik, K tejto psychologii. Mam uz napozerany kurz, mam odskusanu IB platformu pre zadavanie opcii, moja otazka znie, kedy naskocit na live ucet? Lebo na jednej strane tvrdite, ze mame spravit co najviac obchodov a demo ucet pouzivat iba na naucenie platformy, ale zas inde vo videach, ze nemame nasilu obchodovat, len aby sme spravili nejaky obchod :) Rad by som uz naskocil a skusil to na live ucet, ako mam teda zacat? Vdaka
Je to častý dotaz začínajících obchodníků a proto vám níže zasílám moji odpověď:
Začnete tehdy, kdy máte
1) Platformu pod kontrolou – víte, kam kliknout (spousta lidí prodělá zbytečně peníze, protože např. místo creditu zadají debit spread apod…).
2) Máte daný a sepsaný plán, podle kterého budete postupovat, zvláštní plán na Trading a zvláštní na investování. A s opcemi mám osobně dané pak i jednotlivé plány na určité opční strategie.
3) Víte na základě jakých technických setupů při Tradingu budete vstupovat a vystupovat
4) U investování – na základě jakých fundamentů a strategií budete investovat. Jakmile toto všechno víte, tak můžete začít obchodovat.
Zároveň je potřeba vědět, že první plán není finální verze – protože jste ještě nikdy neobchodoval na reálném účtě, tak s největší pravděpodobností neznáte sebe jako obchodníka a investora.
Proto začínáte s nejmenším objemem, jaký jde a čistě postupujete dle plánu (je vám jedno, jestli 10 USD vyděláte nebo proděláte – každý si musí najít svoji hranici přijatelné ztráty, která mu je jedno – jako když si jdete koupit zmrzlinu).
Poté provedete u jedné strategie u Tradingu minimálně 25 obchodů a pozorujete sebe – nikoliv P/L!
Zjistíte některé věci a pokud budete chtít plán lehce upravit, tak vždy upravujete pouze 1 element a pak zase pozorujete.
Proč?
Pokud jich změníte více najednou na ráz, tak nevíte, jaký zafungoval.
Příklad: Nebudu riskovat 1% na obchod a obchodovat setup pullback k 50 MA v trendu s PUT credit spreadem, ale zvednu riziko na 3% a místo toho koupím call opce, protože můžu vydělat více – toto je totální dramatická změna, která nemá nic společného s původním plánem a ani strategií.
Dle tohoto postupu jste schopen si přizpůsobit strategie do podoby, kdy vám vyhovují a to zabere nějaký čas.
Dle toho, co píšete mi to připadá, jako že vám hodně záleží na tom, jaký bude první obchod.
Je to normální – v mém prvním obchodě jsem byl přilepený na monitoru, sledoval každý pohyb a jak se hýbe mé P/L.
Bohužel jsem neměl tyto informace, které jsem vám teď napsal.
Je úplně jedno, jak dopadne váš první obchod – jednoduše spusťte tento proces a berte to jako, že je to proces, který nemá konec.
Pokud to nekončí, tak pak je jedno, jak to začne. Klíčové pravidlo je začít úplně s minimálním objemem, aby vás neovlivnily ztráty a je jedno, jak velký máte účet.
Pokud je váš účet např. 1 mil, tak riziko 2% na obchod je 20 000 Kč.
Můžete si říct, že jsou to pouze 2%, ale 20 000 Kč může mít extrémní vliv na vaši psychiku a rozhodit veškeré rozhodování.
Pokud máte 1 mil., tak stejně zadejte obchod, kde budete riskovat např. 500 Kč.
Po 25 provedených obchodech teprve jdete na požadované % riziko.
A co se týká investování, tak tam je to o dost jednodušší – postupně začnete dokupovat kvalitní akcie pod svoji reálnou hodnotou z našeho seznamu u supportů a průměrovat svoji cenu.
Tento proces opakujete každý měsíc, týden, rok, dokud firma neztratí svoji konkurenční výhodu nebo svůj „příkop“, jak jsme probírali v kurzu.
—
Pokud jste na začátku, tak věřím, že vám tyto informace mohou pomoci a pokud chcete svůj proces učení zrychlit, tak se přidejte do tréninku Volatility Master, kde získáte ověřené strategie a přístup k mým obchodům i investicím v reálném čase s podporou v Telegram skupině až do konce roku 2020.
Klikněte sem a přehrajte si úvodní trénink >
Dominik Kovařík
Poslouchejte mé vlog na Podcastu. Najdete je na Podcastu Apple, Spotify, Google a Anchor. Začít poslouchat můžete tady.