Co to je Opční list (Warrant)?
Opční list (Warrant) je derivát, který dává právo, nikoli však povinnost, koupit nebo prodat cenný papír – nejčastěji vlastní kapitál – za určitou cenu před vypršením platnosti.
Cena, za kterou lze podkladový cenný papír koupit nebo prodat, se označuje jako realizační cena.
Americký Warrant může být uplatněn kdykoliv před datem expirace, zatímco evropské opční listy mohou být uplatněny pouze ke dni vypršení platnosti.
Opční listy jsou v mnoha ohledech podobné opcím, ale několik klíčových rozdílů je odlišuje.
Opční listy jsou obecně vydávány samotnou společností, nikoliv třetí stranou, a obchodují se na přepážce častěji než na burze.
Investoři nemohou vypisovat opční listy, jako mohou u opcí.
Na rozdíl od opcí jsou opční listy „ředící“.
Když investor uplatní svůj opční list, dostane spíše nově vydané akcie než dosud „nevyrovnané“ akcie.
Warranty mají tendenci mít mnohem delší období mezi vydáním a vypršením než opce.
Opční listy neplatí dividendy ani nemají hlasovací práva.
Investoři jsou přitahováni k opčním listům jako prostředku k posílení svých pozic v cenných papírech, zajištění proti negativním dopadům nebo využíváním možností arbitráže.
Existují také „put“ warranty, na rozdíl od standardních „call“ warrantů, které poskytují právo prodávat za specifickou cenu, ale ty jsou mnohem vzácnější.
Druhy opčních listů
Tradiční opční listy jsou vydávány ve spojení s dluhopisy, které se zase nazývají dluhopisy spojené s opcemi, které umožňují emitentovi nabídnout nižší kuponovou sazbu.
Tyto opční listy jsou často oddělitelné, což znamená, že mohou být odděleny od dluhopisu a prodány na sekundárních trzích před vypršením platnosti.
Tento opční list může být také vydán ve spojení s upřednostňovanou akcií.
Wedded neboli wedding opční listy nejsou oddělitelné a investor se musí vzdát dluhopisu nebo upřednostňované akcie, aby byl tento opční list „vyřízen“, aby jej tedy mohl uplatnit.
Nahé opční listy jsou vydávány samostatně, bez doprovodných dluhopisů nebo preferovaných akcií.
Kryté opční listy vydávají spíše finanční instituce než společnosti, takže při provádění krytých opčních listů se nevydávají žádné nové akcie.
Tyto opční listy jsou spíše „pokryty“ tím, že vydávající instituce již vlastní podkladové akcie nebo je může nějakým způsobem získat.
Podkladové cenné papíry nejsou omezeny na vlastní kapitál, stejně jako na jiné typy opčních listů, ale mohou to být měny, komodity nebo jiné finanční nástroje.
Obchodování opčních listů
Obchodování a nalezení informací o opčních listech může být obtížné a časově náročné, protože většina opčních listů není uvedena na významných burzách a údaje o vydání opčních listů nejsou k dispozici zdarma.
Pokud je warrant kótován na burze, jeho burzovní symbol bude často symbolem kmenových akcií společnosti s přidanou hodnotou W.
Například opční listy Abeona Therapeutics Inc (ABEO) jsou uvedeny na Nasdaqu pod symbolem ABEOW.
Opční listy se obecně obchodují za prémii, která podléhá časovému rozpadu, jakmile se blíží datum expirace.
Stejně jako u opcí mohou být opční listy oceněny modelem Black Scholes.
Závěr
Zatímco většina obchodníků, kteří se snaží získat derivátovou pozici ve vztahu ke společnosti, bude používat standardní opce na akcie.
Je ale důležité mít na paměti, že existuje alternativa standardních opcí v podobě opčních listů, která může příležitostně nabídnout stejnou základní expozici, ale za mnohem atraktivnější cenu.
V následujícím článku naší unikátní vzdělávací sérii o Trading terminologii se můžete těšit na téma: Výnos (Yield).
Věříme, že Vám to pomohlo.
Tým TradeSmart.cz